Norwegia najbogatszym krajem świata 22-02-2018

Nowa metoda obliczania bogactwa krajów sprawiła, że w rankingu Banku Światowego na pierwszym miejscu znalazła się Norwegia. Po przeliczeniu krajowego bogactwa przypadającego na głowę mieszkańca znalazła się wyżej niż dotychczasowy lider, czyli Katar.
Zamiast uwzględniać pieniądze zarabiane przez obywateli Bank Światowy wziął pod uwagę różne zasoby dostępne obecnie i w przyszłości. Uwzględniony został też cały spodziewany dochód mieszkańców osiągany w ciągu ich życia.
Katar znajduje się obecnie na drugim miejscu, a po nim Szwajcaria, Luksemburg i Kuwejt. Pięć najbiedniejszych krajów to Gambia, Burundi, Mozambik, Gwinea i Komory, wyspiarskie państwo położone niedaleko wybrzeży Afryki.

Ingvild Almås, profesor ekonomii ze szkoły biznesu NHH w Bergen i Uniwersytetu Sztokholmskiego, określiła wyliczenia Banku Światowego jako „interesujące”, wyraziła jednak obawę, że Norwegia mogła zostać oceniona zbyt wysoko. Ostrzegła również, że zależność norweskich finansów od sprzedaży ropy może spowodować zmianę sytuacji, która zależeć będzie od zmian jej ceny oraz tempa wyczerpywania się złóż.
Zasoby takie jak surowce naturalne również wlicza się do bogactwa kraju. Almås zauważyła, że ceny ropy będą wpływać w przyszłości na poziom zarobków Norwegów.
–  Jednym z powodów tak wysokiej pozycji Norwegii może być to, że jej złoża ropy naftowej zostały policzone niejako dwa razy, jako zasób i jako czynnik wpływający na wysokie zarobki obywateli – powiedziała przedstawicielowi norweskich mediów publicznych Almås.

Zauważyła też, że w przypadku innych krajów posiadających złoża ropy, które jednak znajdują się w rękach prywatnych, i gdzie podatki nie są tak wysokie jak w Norwegii, zasoby tego surowca nie wpływają w takim stopniu na indywidualne bogactwo obywateli.

Cena ropy wynosi obecnie około 70 dolarów za baryłkę, ale może znowu spaść, co spowoduje zniknięcie wielu miejsc pracy. Warto jednak odnotować, że dane wykorzystane przez Bank Światowy pochodzą z 2014 roku, kiedy cena ropy mocno spadła. Norweska gospodarka dobrze zniosła ten szok i szybko się po nim podniosła.

Studium Banku Światowego pokazuje drastyczne różnice między krajami świata. W Norwegii bogactwo przypadające na głowę mieszkańca wynosi 1,67 miliona dolarów, a w Gambii zaledwie 5208 dolarów.

Źródło: www.newsinenglish.no/2018/02/05/norway-is-now-the-richest-in-the-world

 

Projekt i wykonanie i2D