Polityka prorodzinna jako kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego 19-06-2018
Jak sygnalizuje najnowszy raport OECD polityka prorodzinna wprowadzona przez kraje nordyckie w ciągu ostatnich 50 lat i związany z nią wzrost zatrudnienia kobiet spowodowały wzrost PKB per capita o 10-20%.
W raporcie “Is the Last Mile the Longest? Economic Gains from Gender Equality in Nordic Countries” przeanalizowano wpÅ‚yw polityk wprowadzonych przez DaniÄ™, FinlandiÄ™, IslandiÄ™, NorwegiÄ™ i SzwecjÄ™ na zapewnienie równego udziaÅ‚ kobiet i mężczyzn w rynku pracy.
Raport stwierdza, że obecny PKB per capita w regionie byÅ‚by niższy o 1,5 tys. dolarów w Finlandii i o 9 tys. dolarów w Norwegii, gdyby wskaźnik zatrudnienia kobiet utrzymywaÅ‚y siÄ™ na poziomie z poÅ‚owy lat 60-tych XX wieku. Wzrost w Finlandii byÅ‚ najmniejszy, ponieważ wiele kobiet miaÅ‚o staÅ‚e zatrudnienia już wczeÅ›niej.
W ciÄ…gu ostatnich dziesiÄ™cioleci kraje skandynawskie coraz częściej inwestowaÅ‚y w subwencjonowanie opieki przedszkolnej, opiekÄ™ nad osobami starszymi i pÅ‚atny urlop rodzicielski zarówno dla matek, jak i dla ojców. Pracodawcy i zwiÄ…zki zawodowe umożliwiÅ‚y także pracownikom wybór bardziej elastycznych i przyjaznych rodzinie godzin pracy.
Ta polityka przyczyniÅ‚a siÄ™ do zmniejszenia różnic w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn, dziÄ™ki czemu sÄ… one obecnie najmniejsze w OECD i wynoszÄ… ok. 4% w porównaniu ze Å›redniÄ… OECD na poziomie ok. 12%. W Skandynawii matki częściej podejmujÄ… pracÄ™ w peÅ‚nym wymiarze godzin niż w innych krajach, a pary dzielÄ… siÄ™ pracÄ… pÅ‚atnÄ… i obowiÄ…zkami domowymi bardziej równomiernie niż w wiÄ™kszoÅ›ci innych krajów OECD.
"Kraje skandynawskie wybraÅ‚y różne Å›cieżki, ale miaÅ‚y wspólny cel, jakim jest zapewnienie kobietom i mężczyznom równych szans w życiu zawodowym" - powiedziaÅ‚a Annika Strandhäll, minister zdrowia i spraw spoÅ‚ecznych w Szwecji oraz przewodniczÄ…ca Nordyckiej Rady Ministrów Zdrowia i Spraw Socjalnych. "Wiele badaÅ„ pokazuje, że region nordycki przoduje na Å›wiecie w kwestii respektowania równouprawnienia pÅ‚ci, a raport OECD pokazuje wielkie korzyÅ›ci spoÅ‚eczne, które towarzyszÄ… skutecznej polityce równoÅ›ci pÅ‚ci.”
ŹródÅ‚o: www.oecd.org
Zdjęcie: Pixabay.com

Projekt i wykonanie i2D