Kraje nordyckie - plan działania w zakresie bioekonomii 4-10-2018

Kraje skandynawskie uruchomiÅ‚y ambitny plan przyspieszenia rozwoju zrównoważonej biogospodarki w regionie. W programie Nordic Bioeconomy opisano 15 punktów dziaÅ‚ania, które stymulujÄ… badania naukowe i innowacje, a także politykÄ™ przyspieszajÄ…cÄ… transformacjÄ™ oraz silniejszÄ… wspóÅ‚pracÄ™ w celu opracowania nowych produktów opartych na produktach biologicznych i nowych rynkach. Te dziaÅ‚ania majÄ… na celu pobudzenie wzrostu innowacyjnych przedsiÄ™biorstw opartych na biotechnologii i utorujÄ… drogÄ™ do lepszego wykorzystania zasobów biologicznych, w tym nowych Å‚aÅ„cuchów wartoÅ›ci z resztek pożniwnych, przemysÅ‚owych strumieni bocznych i odpadów.
 

Kraje skandynawskie już teraz prowadzÄ… badania nad potencjaÅ‚em nowych bioproduktów i bardziej efektywnym wykorzystanie zasobów biologicznych. Skandynawski program dotyczÄ…cy biogospodarki - 15 punktów dziaÅ‚ania na rzecz zrównoważonych zmian jest najnowszym z serii przeÅ‚omowych dokumentów dotyczÄ…cych rozwoju zrównoważonej biogospodarki opublikowanej przez NordyckÄ… RadÄ™ Ministrów.
 
Program podzielony jest na trzy kluczowe obszary dziaÅ‚ania: innowacje, przyspieszenie i networking. WÅ›ród 15 punktów dziaÅ‚ania znalazÅ‚y siÄ™ m.in. wiÄ™ksze Å›rodki na badania i rozwój oraz bardziej spójne dziaÅ‚ania badawcze w caÅ‚ym regionie, wsparcie inwestycyjne na rzecz zwiÄ™kszenia obiecujÄ…cych rozwiÄ…zaÅ„ oraz szereg dziaÅ‚aÅ„ majÄ…cych na celu opracowanie lepszych ram politycznych. Część networkingowa programu koncentruje siÄ™ na wspieraniu nordyckich klastrów bioekonomicznych, otwartego dostÄ™pu do urzÄ…dzeÅ„ testowych i demonstracyjnych, a także na Å‚Ä…czeniu siÅ‚ w celu wpÅ‚ywania na fora miÄ™dzynarodowe, takie jak UE, Porozumienie Paryskie ONZ i WTO.
 
WizjÄ… programu Nordic Bioeconomy jest wspieranie rozwoju konkurencyjnych branż opartych na biotechnologii, zrównoważonego zarzÄ…dzania zasobami, odpornych i różnorodnych ekosystemów oraz integracyjnego rozwoju gospodarczego. GÅ‚ówne punkty programu obejmujÄ… tworzenie produktów o wyższej wartoÅ›ci z zasobów biologicznych i wspieranie tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich.
"Chcemy opracować nowe technologie do przetwarzania zasobów biologicznych, których potencjaÅ‚ nie jest w peÅ‚ni wykorzystywany" mówi ekspert ds. Biogospodarki Lene Lange, czÅ‚onek Nordic Bioeconomy Panel. "Celem jest poprawa wydajnoÅ›ci zasobów poprzez modernizacjÄ™ pozostaÅ‚oÅ›ci pożniwnych, przemysÅ‚owych strumieni bocznych i odpadów w celu wytworzenia produktów o wyższej wartoÅ›ci. Oznacza to wytwarzanie na przykÅ‚ad prozdrowotnych skÅ‚adników żywnoÅ›ci i paszy oraz materiaÅ‚ów na bazie biologicznej i chemikaliów przed wykorzystaniem pozostaÅ‚oÅ›ci z takiej konwersji biomasy w celu wytworzenia energii".
"Lepsza efektywność wykorzystania zasobów jest potrzebna, aby osiÄ…gnąć od dwunastu do czternastu z siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Bardzo ważne jest, abyÅ›my lepiej wykorzystali nasze zasoby biologiczne, zarówno wodne, jak i lÄ…dowe, w celu zmniejszenia naszego Å›ladu wÄ™glowego CO2, zÅ‚agodzenia zmian klimatu oraz stworzenia nowych miejsc pracy i lepszej jakoÅ›ci życia, również na obszarach wiejskich" – dodaje Lene Lange.
 
Podczas gdy stworzenie konkurencyjnego i zrównoważonego przemysÅ‚u opartego na surowcach pochodzenia biologicznego jest centralnym elementem programu nordyckiej biogospodarki, w programie podkreÅ›lono, że wiÄ™ksza wymiana wiedzy, transgraniczne innowacje i skoordynowane dziaÅ‚ania polityczne bÄ™dÄ… kluczowe dla osiÄ…gniÄ™cia tego celu. 15 punktów dziaÅ‚ania na rzecz trwaÅ‚ej zmiany daje krajom skandynawskim szansÄ™ przyspieszenia przejÅ›cia w kierunku zrównoważonej i zasobooszczÄ™dnej biogospodarki, w której nic nie zmarnuje siÄ™, tworzÄ…c nowe gaÅ‚Ä™zie przemysÅ‚u, miejsca pracy i wzrost gospodarczy po drodze.
 
ŹródÅ‚o: nordicway.org
Zdjęcie: Aldino Hartan Putra/Unsplash

Projekt i wykonanie i2D