Równość płci w krajach skandynawskich
20-12-2018
Kraje nordyckie przewodzÄ… Å›wiatu w zmniejszaniu różnic miÄ™dzy kobietami i mężczyznami, a w ostatnich latach zakorzeniÅ‚y siÄ™ w czoÅ‚ówce Å›wiatowych rankingów. Dlaczego te paÅ„stwa tak dalece zdystansowaÅ‚y pozostaÅ‚e?

WedÅ‚ug danych OECD prawie trzy na cztery kobiety w wieku produkcyjnym w krajach nordyckich pracujÄ…, a decydenci w tych krajach wyraźnie popierajÄ… równość pÅ‚ci w pracy, w domu i w miejscach publicznych.
Wszystkie kraje nordyckie czerpią profity z państwa opiekuńczego i wspierają przyszłościowe inicjatywy, tj. wspomagające kobiety rozpoczynające pracę lub wracające do niej po urlopie macierzyńskim.
Opublikowany niedawno przez World Economic Forum raport Global Gender Gap Report 2018 pokazuje dominacjÄ™ krajów skandynawskich, które zajmujÄ… w nim najwyższe cztery pozycje.
Islandia
Islandia utrzymuje najwyższe miejsce w rankingu Global Gender Gap 2018 jako kraj z najwyższÄ… równoÅ›ciÄ… pÅ‚ci na Å›wiecie. PozycjÄ™ lidera zajmuje od dziesiÄ™ciu lat.
Islandczycy wzmacniajÄ… pozycjÄ™ kobiet a także majÄ… wiele silnych kobiecych wzorców. Mocna pozycja kobiet wyrosÅ‚a z silnego ruchu feministycznego lat 70. i przeniknęła każdy aspekt islandzkiego spoÅ‚eczeÅ„stwa.
PostÄ™powa polityka paÅ„stwa w zakresie opieki nad dziećmi nie stawia kobiet przed wyborem: praca lub wychowywanie dzieci. System opieki nad dziećmi i hojny urlop rodzicielski (zarówno kobiety, jak i mężczyźni otrzymujÄ… po 90 dni urlopu) pomagajÄ… zdjąć z matek ciężar opieki nad dziećmi.
Norwegia
Norwegia osiÄ…gnęła wynik ponad 83% zrównania różnicy miÄ™dzy pÅ‚ciami i z roku na rok zmniejsza lukÄ™ pomiÄ™dzy mężczyznami i kobietami.
W Norwegii wspieranie polityki rodzinnej i znaczne Å›wiadczenia na opiekÄ™ nad dziećmi doprowadziÅ‚y do ​​wysokiego odsetka kobiet wchodzÄ…cych na rynek pracy. Od 2013 r. matki i ojcowie sÄ… zobowiÄ…zani na równi do skorzystania z co najmniej 14-tygodniowego pÅ‚atnego urlopu po urodzeniu dziecka.
W Norwegii prawie równomiernie rozkÅ‚ada siÄ™ ilość kobiet i mężczyzn w pracy a wiele kobiet zajmuje stanowiska menadżerskie.
Kraj ustanowiÅ‚ obowiÄ…zkowy parytet kobiet w parlamencie i w zarzÄ…dach przedsiÄ™biorstw na poziomie minimum 40%, dziÄ™ki temu kobiety obejmujÄ… obecnie 41% stanowisk w zarzÄ…dach firm i na wyższych stanowiskach kierowniczych. Premier Norwegii, minister finansów i minister spraw zagranicznych to kobiety.
Szwecja
Szwecja ma najbardziej hojny system urlopów rodzicielskich na Å›wiecie, z rodzicami uprawnionymi do dzielenia 480 dni (lub okoÅ‚o 16 miesiÄ™cy) pÅ‚atnego urlopu po urodzeniu lub adopcji dziecka. To tylko jedna z inicjatyw, które pomogÅ‚y krajowi osiÄ…gnąć wynik wyrównania 82% różnicy miÄ™dzy kobietami i mężczyznami w rankingu Global Gender Gap 2018 .
W ostatnich latach w Szwecji wzrosÅ‚a liczba prawodawców kobiet oraz liczba kobiet pracujÄ…cych jako starsi urzÄ™dnicy i kierownicy wyższego szczebla. W 2016 r. liczba kobiet po raz pierwszy dorównaÅ‚a mężczyznom na szwedzkich stanowiskach ministerialnych. Szwecja zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii w rankingu.
Finlandia
Finlandia plasuje siÄ™ na czwartej pozycji w rankingu z wynikiem 82% zrównanych różnic miÄ™dzy pÅ‚ciami. Finowie to jedyny naród nordycki, który w peÅ‚ni zniwelowaÅ‚ nierówność pÅ‚ci w zakresie wyksztaÅ‚cenia.
Finlandia odegraÅ‚a pionierskÄ… rolÄ™ w walce o równość pÅ‚ci, stajÄ…c siÄ™ drugim krajem na Å›wiecie, który przyznaÅ‚ kobietom prawo do gÅ‚osowania w 1906 r. JednoczeÅ›nie byÅ‚a pierwszym paÅ„stwem, które przyznaÅ‚o kobietom peÅ‚ne prawa polityczne.
Kobiety stanowiÄ… 42% fiÅ„skiego parlamentu i 38,5% ministrów.
ŹródÅ‚o: www.weforum.org
Zdjęcie: Unsplash.com