Fińskie Centrum Badań Technicznych znajduje zastosowanie dla produktów ubocznych z leśnictwa w transporcie 17-01-2019
FiÅ„skie Centrum BadaÅ„ Technicznych (VTT) opracowaÅ‚o zrównoważone rozwiÄ…zanie, które przetwarza odpady z biomasy z leÅ›nictwa na energiÄ™ cieplnÄ…, biopaliwo i chemikalia.
Technologia gazyfikacji przeksztaÅ‚ca produkty uboczne przemysÅ‚u leÅ›nego w produkty poÅ›rednie, takie jak metan, które sÄ… nastÄ™pnie przetwarzane na paliwa odnawialne i chemikalia. W procesie wytwarzane jest ciepÅ‚o, które można wykorzystać w komunalnym ciepÅ‚ownictwie lub w elektrowniach, zasilajÄ…cych przemysÅ‚ drzewny.
VTT oceniÅ‚o konkurencyjność nowej technologii. Wyniki wykazujÄ…, że 55 proc. biomasy można wykorzystać na paliwa transportowe, a kolejne 20 proc. na system grzewczy. Oznacza to 90-procentowy spadek emisji dwutlenku wÄ™gla w porównaniu do wykorzystywania paliw kopalnych.
W przeszÅ‚oÅ›ci planowano w Europie duże elektrownie oparte na gazyfikacji. ‑"Nie zbudowano jeszcze w Europie ani jednej z dużych instalacji gazyfikacyjnych o mocy wiÄ™kszej niż 300 MW" - wyjaÅ›nia Esa Kurkela, naukowiec VTT. ‑ "Inwestycja taka jest warta prawie miliard euro. Wymóg tak dużego wkÅ‚adu finansowego w poÅ‚Ä…czeniu z ryzykiem zwiÄ…zanym z nowymi technologiami okazaÅ‚ siÄ™ przeszkodÄ… nie do pokonania. Mniejsza skala naszego rozwiÄ…zania uÅ‚atwia zabezpieczenie finansowania budowy pierwszego zakÅ‚adu w oparciu o nowÄ… technologiÄ™." – mówi Kurkela.
Ponadto budowa zakÅ‚adu w maÅ‚ej skali zwiÄ™ksza efektywność energetycznÄ… i umożliwia caÅ‚oroczne wytwarzanie ciepÅ‚a z odpadów pochodzÄ…cych z lokalnych źródeÅ‚.
WedÅ‚ug MiÄ™dzynarodowej Agencji Energii (IEA) nowoczesna bioenergia odegra kluczowÄ… rolÄ™ w ekspansji źródeÅ‚ odnawialnych. Jest to szczególnie godne uwagi w przemyÅ›le grzewczym i transporcie. Obecnie bioenergia stanowi 50 proc. zużycia energii ze źródeÅ‚ odnawialnych, a IEA spodziewa siÄ™, że bÄ™dzie to najszybciej rosnÄ…cym źródÅ‚em energii odnawialnej do 2023 r.
ŹródÅ‚o: www.goodnewsfinland.com

ZdjÄ™cie: VTT 

Projekt i wykonanie i2D