Finlandia ponownie najszczęśliwszym krajem świata 28-03-2019

Przyzwyczajono nas już do twierdzenia, że kraje skandynawskie znajdują się wśród najlepszych miejsc do życia. Publikacja World Happiness Report w 2019 znów utwierdza w tym przekonaniu, umieszczając w pierwszej piątce cztery kraje skandynawskie.
Finlandia, która w ubiegłym roku stała na czele tabeli, ponownie znalazła się na szczycie, a za nią uplasowała się Dania, Norwegia (szczyt w 2017 r.) i Islandia. Holandia dołączyła do nich w pierwszej piątce. W pierwszej dziesiątce znalazły się Szwajcaria, Szwecja, Nowa Zelandia, Kanada i Austria.
USA osiągnęły 19 pozycję, niższą niż w zeszłym roku (18). Wielka Brytania znalazła się na 15. miejscu, za Irlandią. Pakistan na 67. miejscu, a Indie na 140 spośród 156 badanych krajów. Dwa narody rozdarte przez konflikty społeczne, Sudan Południowy i Republika Środkowoafrykańska uznano za najmniej szczęśliwe.

Pieniądze szczęścia nie dają

Sondaż przeprowadzony przez Gallup, wykorzystujący średnią odpowiedzi ankietowanych z trzech lat wyróżnia sześć czynników: poziom PKB na osobę, wsparcie społeczne, aspiracje życiowe, wolność w podejmowaniu życiowych decyzji, hojność oraz poziom korupcji. Finlandia wypadła dobrze w każdym aspekcie.

Według autorów rankingu pomoc innym sprawia, że czujemy się lepiej, ale tylko wtedy, kiedy sami chcemy pomóc. Prawie połowa Finów regularnie wspiera działalność charytatywną, a niemal jedna trzecia zadeklarowała, że w ostatnim miesiącu zaangażowała się w wolontariat.
Kopenhaski Instytut Badań nad Szczęściem pokazuje, że Finlandia zajmuje pierwsze miejsce, chociaż nie ma najwyższego PKB spośród krajów nordyckich. Jest natomiast jednym z krajów połączonych siecią bezpieczeństwa obywatelskiego, z wolnością osobistą oraz dobrym wyważeniem czasu poświęconego na pracę i czasu dla siebie.

Indeks Oceny Jakości Życia OECD sugeruje, że fiński sens dobrego życia może być związany z osobistym poczuciem bezpieczeństwa w świecie pełnym problemów. Finowie czują się dobrze ze swoim środowiskiem, poczuciem wspólnoty oraz publicznymi usługami i edukacją, martwi ich jednak kwestia pracy i warunków mieszkaniowych.

Jakby w zgodzie z twierdzeniem, że szczęścia nie da się kupić, USA zajęły 19 miejsce, o jedno miejsce niżej niż przed rokiem. Chociaż jest tam najwyższe PKB na świecie, ekonomista Jeffrey Sachs, jeden z autorów raportu, powiedział, że pogarszające się zdrowie Amerykanów oraz spadek ich zaufania do innych ludzi i do rządu sprawił, że stali się mniej szczęśliwi. Jakiekolwiek korzyści wynikające z rosnących dochodów w Stanach Zjednoczonych zostały zrównoważone przez rosnące uzależnienia od hazardu, mediów społecznościowych, gier wideo, zakupów i spożywania niezdrowej żywności, które powodowały nieszczęście, a nawet depresję.

Rządy mogą Cię uszczęśliwić

Raport World Happiness Report mówi, że kraje, które poprawiają zaangażowanie obywatelskie poprzez zwiększenie reprezentacji rządu, będą szczęśliwsze. Szczęśliwsze społeczeństwa mają wyższą frekwencję wyborczą, podczas gdy podział polityczny i spadające zaufanie społeczne zmniejszają poziom szczęścia obywateli.

Wiodącym narodem odnotowującym największy wzrost szczęścia w tym roku był Benin, który cieszył się okresem stabilności. Naród Afryki Zachodniej zajmuje 102 miejsce w ogólnej tabeli szczęścia, a następnie Nikaragua, Bułgaria, Łotwa i Togo. Pięć najgwałtowniejszych spadków miało miejsce w Wenezueli, Syrii, Botswanie, Indiach i Jemenie.

Benin odnotował stały wzrost PKB w ostatnich latach, poprawiając długość życia. Jest to część pożądanego trendu w Afryce Subsaharyjskiej prowadzonego przez bardziej stabilne politycznie narody. I odwrotnie, wenezuelskie nieszczęścia społeczne i wojna domowa w Syrii zbiegły się z gwałtownym spadkiem poziomu szczęścia.

Źródło: www.weforum.org
Zdjęcie: Adobe Stock

Projekt i wykonanie i2D