Norweski fundusz majÄ…tkowy podwoi inwestycje w zielonÄ… energiÄ™ 9-04-2019

NajwiÄ™kszy na Å›wiecie fundusz majÄ…tkowy, wart ponad bilion dolarów fundusz norweski, niebawem bÄ™dzie mógÅ‚ inwestować w prywatne projekty infrastrukturalne, takie jak farmy wiatrowe i solarne, zapowiedziaÅ‚ w piÄ…tek norweski rzÄ…d.

Obecnie 66,3 proc. funduszu przypada na akcje, 30,7 proc. na obligacje oraz 3 proc. na inwestycje w nieruchomości.

 

Wprawdzie fundusz jest już zaangażowany w spóÅ‚ki sektora energii odnawialnej notowanej na gieÅ‚dzie, ale piÄ…tkowe oÅ›wiadczenie oznacza, że bÄ™dzie on mógÅ‚ poszerzyć zakres inwestycji o projekty infrastrukturalne na ich wczesnym etapie, co pozwoli na maksymalizacjÄ™ zysków.

 

„Decyzja pozwalajÄ…ca na inwestycje w prywatne projekty infrastrukturalne zwiÄ…zane z odnawialnymi źródÅ‚ami energii nie jest decyzjÄ… zwiÄ…zanÄ… z politykÄ… klimatycznÄ….” – Siv Jensen, Minister Finansów Norwegii, zaznaczyÅ‚a w komunikacie. „Te inwestycje bÄ™dÄ… podlegać wymogom opÅ‚acalnoÅ›ci i transparentnoÅ›ci jak każde inne inwestycje funduszu.”

 

Zasilany gÅ‚ównie przez przychody ze sprzedaży norweskiej ropy naftowej fundusz dysponuje kwotÄ… 60 mld koron (7 mld dolarów) przeznaczonych na inwestycje klimatyczne. Ten puÅ‚ap zostanie teraz podwojony do 120 mld koron.

 

WedÅ‚ug firmy doradczej McKinsey, globalny rynek źródeÅ‚ odnawialnych wart jest obecnie 2.9 bilionów dolarów, a do 2030 roku wzroÅ›nie do 4.2 bilionów dolarów.

 

Ten sam trend można zaobserwować wÅ›ród najwiÄ™kszych skandynawskich firm, takich jak szwedzki producent mebli IKEA. Firma, dla której Polska pozostaje jednym z gÅ‚ównych rynków produkcyjnych, ogÅ‚osiÅ‚a ostatnio plany, by do 2030 roku stać siÄ™ w 100 proc. neutralna pod wzglÄ™dem emisji dwutlenku wÄ™gla. Ponadto, w tym roku IKEA przedstawiÅ‚a dziewięć zasad „Circular Design”, wedÅ‚ug których wszystkie nowe produkty bÄ™dÄ… tak projektowane, by można je byÅ‚o ponownie wykorzystać, naprawić, przetworzyć lub odsprzedać.

 
ŹródÅ‚o: www.thelocal.no, www.spcc.pl
Zdjęcie: Pixabay

Projekt i wykonanie i2D