Oslo wprowadza pierwsze bezprzewodowe ładowarki do e-samochodów 15-04-2019

Oslo będzie pierwszym miastem na świecie, które zainstaluje bezprzewodowe stacje ładowania dla elektrycznych taksówek. Miasto chce, by do 2023 roku cała sieć taksówek operująca w Oslo posiadała zerową emisję spalin.

Wspólnie z władzami miasta Oslo, fińska spółka użyteczności publicznej Fortum rozpoczyna prace nad instalacją płyt ładujących na drogach, które mają się bezpośrednio łączyć z odbiornikami w pojazdach. Norwegia jest pierwszym państwem, które wprowadzi tę technologię. Projekt ma usprawnić ładowanie elektrycznych taksówek, gdyż na obecnym etapie jest to proces kłopotliwy, czasochłonny i kosztowny. Ładowanie przy użyciu zasady indukcji ma się odbywać w miejscu postoju taksówek – w czasie, gdy czekają na pasażerów. 

Projekt zakłada instalację bezprzewodowego systemu ładowania z zastosowaniem zasady indukcji. Płyty ładujące mają być instalowane w miejscu, gdzie taksówka parkuje, a odbiornik umieszczony w pojeździe. Zastosowany mechanizm pozwala na ładowanie do 75 kilowatów. Cały projekt to pierwsza bezprzewodowa infrastruktura szybkiego ładowania elektrycznych taksówek dostępna z każdego miejsca na ziemi. Projekt ma również pomóc w dalszym rozwoju technologii ładowania bezprzewodowego dla wszystkich sterowników EV.

Bezprzewodowy, szybki sposób ładowania samochodów elektrycznych to odpowiedź na potrzebę redukcji spalin generowanych przez branże przewoźników. Nie tylko w Norwegii, ale i na świecie. Norwegia zapowiedziała, że od 2025 roku w kraju sprzedawać się będzie już tylko samochody elektryczne.

Odpowiedzialna za projekt w Oslo fińska spółka Fortum jest aktywna również w Polsce. Firma ogłosiła właśnie, że rozpoczyna prace and projektem wytwórni paliwa alternatywnego RDF w Częstochowie. Paliwo ma być wytwarzane z odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania czy odzysku. Uzyskane w ten sposób paliwo będzie wykorzystywane w uruchomionej przez Fortum w ubiegłym roku elektrociepłowni w Zabrzu, która zasilana jest węglem i właśnie RDF. Fortum podkreśla, że instalacja ma być przyjazna środowisku, wpisując się w promowany przez Komisję Europejską i polski rząd model gospodarki o obiegu zamkniętym.

Źródło: www.tnp.no, www.biznesalert.pl
Zdjęcie: PixaBay 

Projekt i wykonanie i2D