Kopenhaga i Oslo, jako pierwsze na świecie, kupią ciężkie maszyny przyjazne dla środowiska 27-05-2019

DziaÅ‚anie koparek, zamiatarek oraz innych ciężkich maszyn przemysÅ‚owych ma negatywny wpÅ‚yw na jakość powietrza. Tak zwane „maszyny mobilne nieporuszajÄ…ca siÄ™ po drogach” (NRMM), które można usÅ‚yszeć na placach budowy w caÅ‚ej Europie, odpowiadajÄ… za okoÅ‚o 15 procent caÅ‚kowitego zanieczyszczenia CO2 w Danii.

Dlatego też stolice Danii i Norwegii wspólnie ogÅ‚osiÅ‚y przetarg na zakup ciężkich maszyn budowlanych, które bÄ™dÄ… przyjazne dla Å›rodowiska. Miasta oczekujÄ…, że maszyny bÄ™dÄ… caÅ‚kowicie bezemisyjne, tj. w ogóle nie bÄ™dÄ… emitowaÅ‚y dwutlenku wÄ™gla, albo utrzymajÄ… emisjÄ™ na bardzo niskim poziomie – podobnym do tego, jaki emitujÄ…, na przykÅ‚ad, silniki hybrydowe. WedÅ‚ug kopenhaskiego ratusza, Kopenhaga i Oslo sÄ… pierwszymi miastami na Å›wiecie, które decydujÄ… siÄ™ na takie rozwiÄ…zanie.

„Wiemy, że maszyny przemysÅ‚owe emitujÄ… duże iloÅ›ci szkodliwych substancji, co ma zÅ‚y wpÅ‚yw zarówno na klimat, jak i na jakość życia mieszkaÅ„ców Kopenhagi. WspóÅ‚praca z naszymi skandynawskimi sÄ…siadami jest zatem ważnym krokiem we wÅ‚aÅ›ciwym kierunku. Jednak, biorÄ…c pod  uwagÄ™, że wiÄ™kszość projektów budowlanych w mieÅ›cie jest realizowana przez firmy prywatne, upÅ‚ynie jeszcze trochÄ™ czasu, zanim poczujemy różnicÄ™.”, powiedziaÅ‚a w rozmowie z duÅ„skimi mediami peÅ‚niÄ…ca obowiÄ…zki burmistrza Kopenhagi ds. Å›rodowiska i technologii Karina Vestergård Madsen

Skandynawski gigant budowlany, Skanska, która w Polsce od lat pozostaje jednym z liderów rynku, stawia z kolei na digitalizacjÄ™ sektora. NawiÄ…zujÄ…c wspóÅ‚pracÄ™ z firmami Intel i Cybercom, Skanska opracowaÅ‚a projekt tzw. inteligentnego kasku (connected helmet). By zwiÄ™kszyć bezpieczeÅ„stwo pracowników w kaski majÄ… być wmontowane czujniki, które, w przypadku jakichkolwiek anomalii, czy niebezpiecznych sytuacji, poinformujÄ… biuro budowy, a to automatycznie zostaje poinformowane o lokalizacji pracownika.

 

ŹródÅ‚o: stateofgreen.com

Zdjęcie: Pixabay.com

 

Projekt i wykonanie i2D