Transport energii słonecznej i wiatrowej - Dania tworzy zintegrowany system energetyczny, aby w 2050 r. osiągnąć neutralność w emisji CO2 11-07-2019

Już niedÅ‚ugo, duÅ„ski operator sieci przesyÅ‚owej gazu ziemnego - spóÅ‚ka Energinet- może odegrać ważnÄ… rolÄ™ w transporcie energii sÅ‚onecznej i wiatrowej.DziÄ™ki zastosowaniu wodoru, czysta energia może być magazynowana i  transportowana w ramach duÅ„skiej sieci gazowej. Energinet już rozpoczÄ…Å‚ testy, majÄ…ce pokazać ile wodoru pomieÅ›ci jego sieć przesyÅ‚owa. Wyniki majÄ… być obiecujÄ…ce.

Zlokalizowana w duÅ„skim mieÅ›cie Varde – pomiÄ™dzy miejscowoÅ›ciami Helle i Agerbæk –  sieć gazowa na pierwszy rzut oka niczym nie różni siÄ™ od istniejÄ…cej duÅ„skiej sieci, gdyby nie to, co transportuje. SieciÄ… zlokalizowanÄ… w zachodniej Jutlandii, bowiem, oprócz gazu ziemnego i  biogazu, pÅ‚ynie także wodór. A jego stężenie siÄ™ga obecnie 12proc.

Celem projektu jest przeksztaÅ‚cenie duÅ„skiej sieci gazowej w element zintegrowanego systemu energetycznego, który pozwoli Danii osiÄ…gnąć peÅ‚nÄ… neutralność pod wzglÄ™dem emisji dwutlenku wÄ™gla w 2050 r.Wraz z duÅ„skim centrum technologicznym DGT (DanishGas Technology Centre) oraz firmÄ… IRD FuelCells, Energinet sprawdza ile wodoru pomieÅ›ci jego sieć. Projekt o nazwie „Wtrysk wodoru do sieci gazowej”(Hydrogeninjection in the gasgrid), zakÅ‚ada zwiÄ™kszenie stężenia wodoru w sieci do 15 proc.

„WykorzystujÄ…c wodór jako noÅ›nik energii możemy poÅ‚Ä…czyćenergiÄ™ elektrycznÄ… z gazem i  tym sposobem rozwiÄ…zać problem przechowywania energii generowanej, miÄ™dzy innym, przez turbiny wiatrowe, czy baterie sÅ‚oneczne. DziÄ™ki zastosowaniu elektrolizy, energiÄ™ elektrycznÄ… można przeksztaÅ‚cić w wodór. Gdy uda nam siÄ™ zarzÄ…dzać wodorem w sieci gazowej, bÄ™dziemy dysponować dobrze funkcjonujÄ…cÄ… infrastrukturÄ… do transportu i magazynowania energii” – powiedziaÅ‚ JesperBruun, kierownik projektu wEnerginet.

Z uwagi na to,  że najwiÄ™cej energii  wytwarzanej jest w czasie, gdy rzeczywiÅ›cie wieje wiatr i Å›wieci sÅ‚once, najwiÄ™kszym wyzwaniem pozostaje jej magazynowanie w okresie, gdy produkcja energii znacznie przewyższa jej zużycie. PrzeksztaÅ‚cenie energii elektrycznej w wodór za pomocÄ… elektrolizy daje możliwość odzysku i magazynowania energii za pomocÄ… sieci gazowej. W poÅ‚Ä…czeniu z gazem ziemnym, wodór może być wykorzystywany w transporcie lub do wytwarzania energii elektrycznej w tzw. spokojne dni - przy użyciu turbin gazowych.

Wyniki sÄ… obiecujÄ…ce

Sieć gazowa zostaÅ‚a wybudowana z myÅ›lÄ… o gazie ziemnym, który nie zawiera wodoru. GÅ‚ównym powodem, dla którego Energinet testuje wtrysk wodoru do zamkniÄ™tego systemu jest różnica wielkoÅ›ci czÄ…stek – w porównaniu do gazu ziemnego czÄ…stki wodoru sÄ… bardzo maÅ‚e. To oznacza, że ryzyko przecieku lub  utraty wodoru jest wiÄ™ksze. Na obecnym etapie badaÅ„ w jednostce nie odnotowano jeszcze utraty wodoru. NadzorujÄ…cy projekt JesperBruun nie kryje optymizmu, bo infrastruktura sieci gazowej wykorzystywana w testach, w tym rury i komponenty, podobna jest do tej, która stanowi podstawÄ™ caÅ‚ej duÅ„skiej sieci gazowej.

„Testy rozpoczÄ™liÅ›my latem 2017 r.  od stężenia wodoru na poziomie 2 proc. Obecnie poziom ten wzrósÅ‚ do 12 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem, dajÄ…cym nadziejÄ™, że bÄ™dziemy mogli transportować wodór duÅ„skÄ… sieciÄ… gazowÄ…, i nie bÄ™dzie to miaÅ‚o znaczÄ…cego wpÅ‚ywu na jej funkcjonowanie.” -  powiedziaÅ‚ JesperBruun.

Bruun podkreślił przy tym, że zanim będzie możliwe umieszczenie wodoru w całej sieci gazowej, wymagane są testy na innych jej częściach, wraz z pewnymi modyfikacjami.

Na sierpień tego roku zaplanowano zwiększenie stężenia wodoru do 15 proc., a do końca 2019 r. cały projekt ma zostać poddany ocenie.

Energinet to niezależne przedsiębiorstwo publiczne należące do duńskiego Ministerstwa Klimatu i Energii. Firma posiada, rozwija i zarządza duńskimi systemami przesyłowymi energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Energinet w Polsce również zwiÄ…zany jest z kluczowym dla lokalnego sektora energetycznego projektem, czyli BalticPipe. W 2016 r., przy wspóÅ‚pracy z operatorem gazociÄ…gów przesyÅ‚owych – spóÅ‚kÄ… GAZ-SYSTEM, duÅ„ski operator systemu przesyÅ‚owego Energinet opracowaÅ‚ studium wykonalnoÅ›ci dla możliwoÅ›ci ustanowienia nowego poÅ‚Ä…czenia miÄ™dzysystemowego pomiÄ™dzy dwoma rynkami krajowymi za pomocÄ… dwukierunkowego gazociÄ…gu podmorskiego i rozbudowy krajowych sieci przesyÅ‚owych. W celu zapewnienia peÅ‚nej funkcjonalnoÅ›ci planowanego poÅ‚Ä…czenia, prowadzone przez obu Operatorów prace obejmowaÅ‚y także analizÄ™ poÅ‚Ä…czenia duÅ„skiego i norweskiego systemu przesyÅ‚owego oraz wspóÅ‚pracÄ™ z norweskim operatorem systemu przesyÅ‚owego, Gassco A/S.

ŹródÅ‚o: Energinet
Zdjęcie: Pixabay

Projekt i wykonanie i2D