Decyzja środowiskowa dla miejsca wyjścia gazociągu Baltic Pipe na ląd w Danii 23-07-2019

Projekt Baltic Pipe uzyskał pierwsze decyzje administracyjne związane z realizacją w Danii. Tamtejsza Agencja Ochrony Środowiska 12 lipca 2019 r. wydała dwie decyzje środowiskowe związane z lokalizacją rurociągu na lądzie – jedną dla GAZ-SYSTEM S.A., a drugą dla duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.

Decyzja dla Gaz-System S.A. obejmuje odcinek przechodzenia gazociągu morskiego w lądowy oraz budowę mikrotunelu do linii brzegowej, w którym zostanie umieszczony gazociąg. Dzięki zastosowaniu technologii mikrotunelingu zminimalizowany zostanie wpływ na środowisko naturalne, a gazociąg nie naruszy duńskiej plaży oraz klifu.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

W styczniu 2019 r. Komisja Europejska przyznała projektowi dofinansowanie na prace budowlane w maksymalnej wysokości blisko 215 mln euro. W latach 2017 i 2018 wsparciem objęto natomiast realizację prac projektowych w maksymalnej wysokości około 51,45 mln euro. Z kolei w ramach konkursu w 2015 r. projekt otrzymał dofinansowanie w maksymalnej wysokości 400 tys. euro na realizację studium wykonalności. Łączna kwota przyznanego dotychczas unijnego wsparcia dla projektu Baltic Pipe wynosi maksymalnie 266,77 mln euro.

„Łącząc Europę” to kluczowy unijny instrument, który wspiera rozwój trzech obszarów – sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej. Aby zakwalifikować się do dotacji, wniosek musi być "projektem o znaczeniu wspólnotowym" (tzw. PCI). Status ten jest przyznawany projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej UE, polegające na dostarczeniu niedrogiej, bezpiecznej i odnawialnej energii. Projekt Baltic Pipe został uwzględniony na wszystkich dotychczasowych listach PCI przyjętych kolejno w 2013 r., 2015 r. oraz 2017 r.

 

Żródło: Baltic-pipe.eu, Energinet.dk

Zdjęcie: Pixabay

Projekt i wykonanie i2D