Model złotego trójkąta, czyli duński rynek pracy

SpecjaliÅ›ci czÄ™sto używajÄ… w odniesieniu do duÅ„skiego rynku pracy terminu "flexicurity" (kombinacja sÅ‚ów flexi-bility – umiejÄ™tność dostosowania siÄ™ do warunków i se-curity – bezpieczeÅ„stwo), aby opisać model, który z powodzeniem poradziÅ‚ sobie z wyzwaniami globalizacji, a jednoczeÅ›nie zapewnienia staÅ‚y wzrost gospodarczy i zatrudnienie.
Badania pokazujÄ…, że DuÅ„czycy sÄ… pozytywne nastawieni do zjawiska globalizacji i nie bojÄ… siÄ™ zwiÄ…zanej z tym możliwoÅ›ci utraty pracy. Raczej poszukujÄ… możliwoÅ›ci znalezienia nowej, lepszej pracy. Należy to częściowo przypisać wÅ‚aÅ›nie modelowi „flexicurity”, który promuje zdolnoÅ›ci adaptacyjne pracowników i przedsiÄ™biorstw.

ZÅ‚oty TrójkÄ…t

Model „flexicurity” to swoista kompozycja elastycznoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa. DuÅ„ski model ma trzeci element, którym jest aktywna polityka dotyczÄ…ca rynku pracy - razem te trzy komponenty skÅ‚adajÄ… siÄ™ na zÅ‚oty trójkÄ…t „flexicurity”.

Jeden bok trójkÄ…ta stanowiÄ… elastyczne zasady zatrudniania i zwalniania, które umożliwiajÄ… pracodawcy zwolnienie pracownika w okresie dekoniunktury i ponowne zatrudnienie nowych pracowników, gdy sytuacja ekonomiczna firmy ulega poprawie. OkoÅ‚o 25% pracowników zatrudnionych w duÅ„skim sektorze prywatnym każdego roku zmienia pracÄ™.

Drugi bok trójkÄ…ta to zapewnienie bezpieczeÅ„stwa w okresie bezrobocia w formie gwarancji, prawnie okreÅ›lonego zasiÅ‚ku na stosunkowo wysokim poziomie – może to być aż 90% ostatniej pensji w przypadku najniżej wynagradzanych pracowników.

Trzeci bok trójkÄ…ta to aktywna polityka dotyczÄ…ca rynku pracy. Ten skuteczny system dziaÅ‚a wszÄ™dzie tam, gdzie trzeba zaoferować porady, pracÄ™ lub edukacjÄ™ dla wszystkich bezrobotnych. Dania wydaje ok. 1,5% PKB na aktywnÄ… politykÄ™ na rynku pracy.

Podwójne korzyÅ›ci

Celem modelu flexicurity jest promowanie bezpieczeÅ„stwa zatrudnienia, na drugim miejscu zaÅ› ochrona miejsc pracy. Taki model posiada podwójnÄ… korzyść, gdyż z jednej strony zapewnia pracodawcom elastycznÄ…, dostosowanÄ… do warunków rynkowych możliwość dysponowania pracownikami, z drugiej zaÅ› strony sprawia, iż pracownicy majÄ… poczucie bezpieczeÅ„stwa zagwarantowane przez system Å›wiadczeÅ„ dla bezrobotnych i aktywnÄ… politykÄ™ zatrudnienia.

DuÅ„ski model flexicurity opiera siÄ™ na stuletniej tradycji spoÅ‚ecznego dialogu i negocjacji miÄ™dzy partnerami. Rozwój rynku pracy wiele zawdziÄ™cza duÅ„skiemu modelowi negocjacji zbiorowych, który zapewniÅ‚ szerokÄ… ochronÄ™ pracownika, jednoczeÅ›nie biorÄ…c pod uwagÄ™ zmiany zachodzÄ…ce na rynku i nowe warunki produkcji. W Danii ok. 75% pracowników jest zrzeszonych w zwiÄ…zkach zawodowych.

Ten oryginalny model jest wspierany przez spoÅ‚ecznych partnerów, na czele których należy wymienić dwie organizacje - DuÅ„skÄ… KonfederacjÄ™ ZwiÄ…zków Zawodowych (LO) i KonfederacjÄ™ Pracodawców DuÅ„skich (DA).
Organizacje we wspóÅ‚pracy z Ministerstwem Pracy również wspólnie przyczyniÅ‚y siÄ™ do rozwoju wspólnych zasad modelu flexicurity w Uni Europejskiej, co zostaÅ‚o ujÄ™te w komunikacie "Wspólne zasady wdrażania modelu flexicurity" opublikowanym przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… w poÅ‚owie 2007 roku.
Konsekwentnie, postulaty i konkluzje wyrażone w komunikacie są adaptowane przez państwa członkowskie Unii, przy wdrażaniu reform mających na celu osiągnięcie założeń Lisbon Strategy of Growth and Jobs (Strategii Lizbońskiej na Rzecz Wzrostu Gospodarczego i Zatrudnienia).

http://denmark.dk/en/meet-the-danes/work-life-balance-the-danish-way/
ZdjÄ™cie: Highlights/www.visitcopenhagen.com

Projekt i wykonanie i2D