Konferencja „Innovation via Design”

1 grudnia 2009 roku w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się konferencja na temat innowacji poprzez wzornictwo.
Prelegenci z Danii i Polski wyjaśniali, dlaczego design ma kluczowe znaczenie dla gospodarki opartej na innowacji i przytoczyli konkretne przykłady projektów, które zmieniły losy firm oraz jakość życia konsumentów. Konferencję zorganizowała Ambasada Danii w Warszawie wraz z demosEUROPA.

"Wyróżnij się albo zgiń" (Jack Trout)

Według Eskilda Hansena (szefa Europejskiego Design Centre, Consumer Business Group, Cisco) wzornictwo jest strategicznym sposobem na poprawę wizerunku oraz kondycji firmy. Coraz częściej to właśnie wzornictwo zdobywa przewagę nad technologią, a prostota i piękno produktów stają się ważniejsze niż to, co jest w środku.
Przejęta przez Cisco Systems w roku 2003 r., Linksys (główny dostawca produktów domowych i małych sieci biurowych) odnotował zwiększoną sprzedaż wprowadzając nowe wzory zaproponowane przez projektantów Cisco.

W tym samym duchu, Susie A. Ruff (dyrektor Opieki Zdrowotnej Centrum Innowacji regionu stołecznego Danii) podkreśliła, że wzornictwo ma ogromny wpływ na rozwój przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Dane mówią same za siebie: inwestując w lepsze wzornictwo, spółka z górnej półki wzornictwa jest w stanie zwiększyć eksport o 34%, a zysk brutto pomnożyć przez 2,5 i uzyskać większą konkurencyjność.
Jednocześnie Susie A. Ruff wskazała na trudności w „sprzedaży” takich działań dla instytucji publicznych, w tym sektora medycznego.

Podczas całej konferencji prelegenci podkreślali wartości wzornictwa skandynawskiego, które odróżnia się tworzeniem pięknych i funkcjonalnych produktów życia codziennego oraz jest dostępne dla wszystkich. Dla Eskilda Hansena, jeśli projekt ma pewne szanse, aby stać się wiodącym sektorem gospodarki, nacisk należy położyć na edukację. Zawód projektanta jest prawdopodobnie bardziej kulturowo zakorzeniony w Danii, niż gdziekolwiek indziej w Europie.
Zdaniem Eskilda Hansena elementy projektowania może być winny być uwzględnione na poziomie szkół średnich, a samo wzornictwo być bardziej zintegrowane w polityce publicznej (przykład projektowania nowego pociągu metra w Kopenhadze).

Konkretne przykłady innowacji poprzez Design: nagrody INDEX

Lise Vejse Klint (Dyrektor Programowy, INDEX: Award) przedstawiła projekty pięciu laureatów nagrody INDEX 2009 – międzynarodowego konkursu, który odbywa się co dwa lata w Kopenhadze. Jury bierze pod uwagę szereg kryteriów, począwszy od projektu samego produktu, jego wpływu na życie ludzi i kontekstu, w jakim został utworzony.

Źródło tekstów: www.dania.com.pl

Projekt i wykonanie i2D