Szwedzkie elity i norweska równość, czyli pensje CEO w Europie

Przeciętny Norweg musi pracować dwa dni, aby dostać kwotę jaką CEO zarabia w ciągu jednej godziny w jego kraju, tak wynika z obliczeń opublikowanych przez brytyjski magazyn The Economist.

Szacunki gazety dotyczą roku 2012 i opierają się głównie na danych z Europejskiej Federacji Pracodawców «Federation of European Employers» (FedEE) i zostały porównane wraz z średnią płacą w kilku krajach europejskich .

Robin Chater, sekretarz generalny FedEE, komentując raport dla norweskiego portalu gospodarczego E24, powiedział iż aby osiągnąć jak najbardziej miarodajne dane liczbowe, zaczerpnięte informacje pochodzą z różnych źródeł , w tym również z danych mikro i makroekonomicznych , informacji podatkowych i raportów biznesowych.

Opublikowane wyniki powinny być wiarygodne zarówno dla sektora prywatnego, jak i większych firm, i prawdopodobnie przedstawiają dokładniejsze porównanie między krajami, niż liczby bezwzględne dla każdego kraju .

Szwajcaria, Islandia i Norwegia wykazują w 2012 roku, najmniejszą różnicę między średnią płacą pracownika i stojącego na czele hierarchii zawodowej managera.

- Istnieją dwa rodzaje wyjaśnień, które generalnie można odnieść również do niewielkich różnic w Norwegii. Jednym z nich jest odgórnie narzucony system rozliczenia płac. Konfederacja Pracodawców NHO, Konfederacja Związków Zawodowych oraz państwo doszły do porozumienia, że podwyżki nie mogą przekroczyć progu trzech procent. A to stanowi wyraźny sygnały, który sprawiaja, że kierownictwu jest trudniej wziąć 15 procent podwyżki , mówi portalowi E24 Tor Grenness, zajmujący się badaniem płac kadry kierowniczej i profesor nadzwyczajny w Norwegian School of Management, .

Naukowcy potwierdzają , że w krajach, gdzie różnice są największe można zauważyć brak ogólnej strategii płacowej i obowiązujące lokalne systemy rozliczeniowe. A to powoduje "wolność" (a raczej do-wolność) w określaniu wynagrodzeń kadry kierowniczej.
-Drugie wyjaśnienie jest natury kulturowej. W Norwegii mamy kulturę biznesu, która popiera zasadę równości, a różnice są naturalnie niwelowane. Takie podejście sprawia, iż Norwedzy są mniej gotowi, by zaakceptować różnice płacowe, niż ma to miejsce to w innych państwach, dodaje prof. Grennes.

diagram ilustruje, ile dni w poszczególnych krajach musi pracować średnio zarabiający pracownik, aby zarobić, tyle, ile CEO dostaje za godzinę pracy . Zdjęcie : Fax ECONOMIST.CM

Dziedzictwo przeszłości
Największe różnice występują w Europie Wschodniej . W rumuński w spółkach przeciętny pracownik musi pracować 13 dni ,aby uzyskać wynagrodzenia jak jego dyrektor w ciągu jednej godziny .Odpowiednio, na Ukrainie i w Rosji okres ten wynosi 11 dni, w Polsce , na Węgrzech i w Bułgarii , różnice te są również znacznie większe niż Norwegii.
Trzeba spojrzeć na inne mechanizmy i dziedzictwo przeszłości. W krajach tych rządziła elita i system gospodarki rynkowej nie jest teraz nie tak dojrzały jak w innych krajów kapitalistycznych, mówi Grenness .

Gospodarcza elita Szwecji

Bardziej zaskakujący dla Skandynawów jest chyba fakt tak dużych różnic w wynagrodzeniu dyrektorów w obrębie samych krajów nordyckich. Szwedzki CEO może zarobić w ciągu godziny nawet 704 Euro, duński 704, zaś norweski tylko 472 Euro (podczas gdy polski CEO 262 Euro). Jednocześnie średnio zarabijacy Duńczycy i Szwedzi pracują średnio trzy do czterech dni, aby zarobić godzinną, stawkę najwyższej kadry kierowniczej. W porównaniu, najmniej zarabiający Szwedzi muszą pracować aż siedem dni, aby dogonić swych szefów, a Norwedzy tylko trzy.

- Prawdopodobnie w Norwegii nie ma tak dużych różnic kulturowych i materialnych , jak w Szwecji. Wynika to z faktu, iż Norwegia zdecydowanie krócej niż Szwecja znajduje się na międzynarodowym rynku gospodarczym. Szwecja posiada już wytworzoną silną klasę elity managerskiej, która sięga po najwyższe, światowe płace, mówi Grenness .

Z opublikowanych danych wynika jednak, iż najwięcej zarabiają CEO we Włoszech ze stawką ponad 900 Euro i w Hiszpanii ponad 700, podczas gdy w Niemczech suma ta wynosi ok. 500 Euro.

Źródło:http://e24.no
Autor: Eirik Winsnes
Opublikowano: 16.06.2013,
Zdjęcia: CH/Visitnorway.com

Projekt i wykonanie i2D