Fińskie flagowe produkty, czyli kultura, przyroda i wzornictwo

Finlandię, jej koloryt i kulturę, światopogląd jej mieszkańców, można zrozumieć przez kilka „flagowych” produktów i zjawisk, które dobrze ją określają. Przedstawiamy subiektywną listę powszechnie znanych 12 fińskich „specjalności”.

1. Sauna
Sauna fińska jest kwintesencją relaksu fizycznego i psychicznego. Istnieją oczywiście jej wielkomiejskie odmiany, ale sauna nad jeziorem lub morzem, czy w otoczeniu lasu oferuje najpiękniejsze doznania dla ciała i ducha

2. Kuchenny ociekacz do naczyń
Opracowany przez Maiju Gebhard dla Finnish Association of Work Efficiency (Fińskiego Stowarzyszenia Wydajności Pracy) w połowie 1940 roku. Element niezwykle praktyczny i obecny niemal w każdej kuchni – eliminuje konieczność wycierania naczyń, a przy okazji działa prosto i ekologicznie - bez użycia paliwa, energii elektrycznej czy baterii.

3. Nożyczki Fiskars z pomarańczowymi uchwytami
Zarejestrowane pod znakiem towarowym w 1967 r. , od tego czasu sprzedano ponad miliard ich egzemplarzy. Wiele fińskich rodzin posiada parę tych właśnie nożyczek, które służą znakomicie od ponad 40 lat.

4. Stołek “Artek Stool 60” projektu Alvara Aalto
Projekt ten obchodzi w 2013 roku 80-lecie swojego istnienia, w trakcie którego był kopiowany w niezliczonych ilościach. Ten klasyczny mebel, z charakterystycznymi trzema nogami może być używany zarówno jako stołek, szafka nocna czy prosty stolik na książki.

5. Czysta woda
Czy jest na świecie inne miejsce, w którym woda w jeziorach jest tak czysta, że można ją pić jednocześnie w niej pływając? Albo napić się jej prosto z kranu tylko dlatego, że ma tak doskonały smak? Finlandia ma prawie 200 tysięcy jezior i jest światowym liderem w dziedzinie badań i rozwoju dotyczących użytkowania i oczyszczania wody.
6. Muminki
Od kiedy pojawiły się w 1940 roku, powołane do życia przez pisarkę, malarkę i ilustratorkę Tove Jansson, sympatyczne i pełne świeżości postaci Muminków niezmiennie przyciągają fanów w każdym wieku.

7. Linux
Wiodący na świecie, darmowy system operacyjny został opracowany przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku - na długo zanim ludzie zdali sobie sprawę, że tak istotne w przyszłości staną się współpraca i darmowe dzielenie się pewnymi dobrami.

8. Marimekko
Powszechnie wiadomo, że marka Marimekko jest synonimem dobrego designu. Styl w którym dominują żywe i kolorowe symbole reprezentował nowy, świeży sposób ubierania się i dekorowania pomieszczeń, od kiedy zadebiutował w 1951 roku - nadal jest niezwykle popularny. Marimekko otwiera sklepy na całym świecie i tworzy partnerstwa z innymi międzynarodowymi znanymi markami.

9. Papier graficzny
Finlandia jest światowym liderem w produkcji papieru graficznego. Jest wielce prawdopodobne, że błyszczący magazyn lub broszura, którą aktualnie czytamy, etykieta danego produktu czy też karton z którego zrobiony jest wielopak (tak jak np. w przypadku szampana Veuve Cliquot lub napoju energetycznego Red Bull) pochodzi od fińskiej firmy, która wykorzystuje przy jego wytwarzaniu praktyki zrównoważonego rozwoju dotyczące zarówno produkcji jak i ochrony obszarów leśnych.

10. Odblaski
Odblaski zostały wynalezione w 1955 roku, kiedy Arvi Lehti rozpoczął produkcję odblaskowych elementów przeznaczonych dla wozów konnych, tak by były widoczne i bezpieczne w ciemności. W dzisiejszych czasach odblaski dla pieszych są często nagradzanymi designerskimi gadżetami, które cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza w zimowych i ciemnych skandynawskich warunkach. Mogą być noszone jako opaski lub doczepiane do ubrań, plecaków i wózków dla dzieci – dostępne są także odblaskowe obroże dla psów.

11. Angry Birds
Gra Angry Birds firmy Rovio Entertainment to jeden z największych sukcesów aplikacji mobilnych na świecie. Do tej pory gra odnotowała ponad miliard pobrań na wszystkich platformach.

12. Telefony komórkowe Nokia
Telefony komórkowe tej firmy przez długi czas uznawane były za innowacyjne i przełomowe. Nokia trafiła do czołówki światowych producentów urządzeń nowych technologii, dzięki serii Communicator (1996-2007), jednych z pierwszych komputerów typu palmtop.

Opracowano na podstawie artykułu:
Katja Pantzar, http://finland.fi/Public/default.aspx?contentid=266053&nodeid=44495&culture=en-US

Zdjęcia:
Culture Sauna, otworzona w maju 2013 roku, projekt Nene Tsuboi i Tuomas Toivonen.
Leena Karppinen/Visithelsinki.fi

nożyczki
Kristin Lidell/imagebank.sweden.se

jezioro Nuuksio, Espoo
Visit Espoo

Kolekcja Marimekko dla linii lotniczych Finnair
Finnair Oyj/www.finnair.com

 

Projekt i wykonanie i2D