Midsummer – magiczna noc w Skandynawii

Skandynawowie kochają światło, i dlatego tradycja wszelkiego rodzaju świąt z nim związanych jest bardzo długa, bogata i pełna niezwykłych wydarzeń. Najbardziej znane święta to Pochód Świętej Łucji zapowiadający koniec zimowego czasu oraz Midsummer – Noc Świętojańska, obchodzona w całej Skandynawii.
Według kalendarza przypada ona w noc wigilijną poprzedzającą dzień urodzin Jana Chrzciciela (24 czerwca), a jej tradycja sięga czasów Wikingów.  Z kolei na 21 czerwca przypada moment przesilenia letniego, czyli najdłuższy dzień w roku a jednocześnie magiczna noc kiedy wszystko jest możliwe, a dobro zwycięża nad złem.
W całej Skandynawii w tym czasie tradycyjnie rozpala się ogromne ogniska, w Danii z drewnianą figurą czarownicy, która ma odejść, by zapewnić ludziom spokój.
Miasta krajów nordyckich wyludniają się już 20 czerwca (piątek), a ludzie z koszykami pełnymi wiktuałów jadą nad brzegi mórz, jezior, fiordów, by wspólnie spędzać czas przy ogromnych ogniskach - śpiewać, bawić się z rodziną i znajomymi.

Każdy, kto był w Danii wiosną i latem na pewno docenił długie, jasne dni, kiedy Duńczycy starają się jak najdłużej być na świeżym powietrzu, w ogrodach, na plażach, ciesząc się towarzystwem znajomych i dobra kuchnią. Najdłuższy dzień w Danii trwa ponad 17 godzin! Wieczorem Duńczycy zbierają się na plażach, na nabrzeżach by świętować niezwykły spektakl światła i wody, efekt jaki dają ogromne, płonące czerwienią stosy odbijające się w morskich falach. Widok jest zaiste magiczny.

Program obchodów nocy Sankt Hans lub inaczej wigilii Midsummer tradycyjnie zaczyna się od przemowy osoby pełniącej doniosłą rolę w lokalnej społeczności, która następnie rozpala ognisko. Zgromadzeni wokół ludzie intonują wspólnie poruszająca pieśń autorstwa Holgera Drachmanna, duńskiego poeta ze Skagen, napisaną w 1885.
Zabawy, tańce i wspólne biesiady trwają do rana.

W Norwegii wigilię Midsummer najlepiej spędzić nad jeziorem Laksevåg w pobliżu Bergen. Tradycyjnie tej nocy zwanej Jonsok zostaje zapalone największe w Skandynawii, ułożone z beczek ognisko. Wydarzeniu towarzyszą uroczyste pochody, przemowy i oczywiście dużo muzyki.
Tej noc dziewczęta zbierają polne kwiaty, by następnie włożyć je pod poduszkę i śnić o przyszłym mężu. Inną częścią norweskiej tradycji są śluby zawierane na jedną noc między dziećmi, dorosłymi jako symbol ciągłości i radości życia.

W Szwecji w połowie czerwca kończy się szkoła, dni są bardzo długie, a w końcu nadchodzi czas święta Midsummer. Od tego dnia wielu Szwedów rozpoczyna tradycyjnie, pięcio-tygodniowe wakacje, zaś sama wigilia Nocy Świętojańskiej jest celebrowana na wsi, w otoczeniu natury. W tym roku, dzień świąteczny dla Szwedów to piątek 20 czerwca. Dorośli i dzieci zbierają kwiaty, by zapleść wianki i umieścić je na wysokim oplecionym zielenią słupie, wokół którego koncentrują się wszystkie uroczystości, tańce, zabawy, spotkania.

W wigilię obchodów nocy Świętojańskiej pustoszeje również stolica Finlandii. Mieszkańcy Helsinek spędzają ten magiczny czas w pobliskim Seurasaari, gdzie tradycyjnie od 1954 roku obchody Midsummer rozpoczynają się 20 czerwca  o godzinie 16.00 i trwają do pierwszej w nocy. Tutaj również ludzie świętują wokół drzewka z wiankami, tańczą w tradycyjnych strojach, rozpalają ogniska i organizują wyścigi powozów konnych.

Zachęcamy, by odwiedzić Skandynawię w tę magiczną noc pełną światła, muzyki i dobrej zabawy.

Zdjęcia: visitdenmark.com, innovationnorway.com, imagebank.sweden.se

 

Projekt i wykonanie i2D