Nordycki Rocznik Statystyczny 2014 - środowisko naturalne i energia
Kraje skandynawskie majÄ… dÅ‚ugÄ… tradycjÄ™ wspóÅ‚pracy dotyczÄ…cej dziaÅ‚aÅ„ na obszarze zwiÄ…zanym ze Å›rodowiskiem naturalnym. Ochrona Å›rodowiska, zachowanie bioróżnorodnoÅ›ci oraz zagadnienia takie jak Å›rodowisko a zdrowie czy zrównoważona konsumpcja i produkcja sÄ… dla Skandynawii ważnymi kwestiami.
WÅ›ród priorytetów wÅ‚adz krajów Skandynawii sÄ… obszary takie jak Å›rodowisko naturalne i gospodarka. Podstawowym prawem konsumentów jest dostÄ™p do bezpiecznej i zdrowej żywnoÅ›ci oraz możliwie jak najlepszych informacji o produktach, np. dziÄ™ki inicjatywom takim jak Nordic Ecolabel.
Skandynawia ma jedne z najbogatszych źródeÅ‚ energii na Å›wiecie. Oprócz naturalnego wystÄ™powania takich paliw kopalnych, jak ropa naftowa i gaz ziemny, ma ona też ogromne możliwoÅ›ci w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeÅ‚ energii, np. wody, wiatru, bioenergii oraz ciepÅ‚a geotermalnego.
Kraje z regionu Skandynawii od lat wspóÅ‚pracujÄ… w celu stworzenia ram umożliwiajÄ…cych rozwój skutecznych, konkurencyjnych, bezpiecznych i zrównoważonych systemów energetycznych.
Globalne ocieplenie
WedÅ‚ug ProtokoÅ‚u z Kioto, który stanowi podstawÄ™ miÄ™dzynarodowego porozumienia w sprawie emisji gazów cieplarnianych, wspólnym zadaniem paÅ„stw uprzemysÅ‚owionych jest dopilnowanie, aby w okresie 2008-2012 ogólna emisja tych gazów zmniejszyÅ‚a siÄ™ o co najmniej 5% w stosunku do poziomu z 1990 roku. Kraje EU postanowiÅ‚y, że w 2020 roku 20% zużywanej energii musi pochodzić ze źródeÅ‚ odnawialnych, czemu ma towarzyszyć redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Ponadto wprowadzono cel indykatywny, jakim jest zwiÄ™kszenie efektywnoÅ›ci energetycznej o 20%. Natomiast w podpisanym w 2009 roku podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu Porozumieniu Kopenhaskim, niektóre kraje zaÅ‚ożyÅ‚y jeszcze bardziej ambitne cele. Na przykÅ‚ad Norwegia zamierza do 2020 roku ograniczyć emisjÄ™ dwutlenku wÄ™gla o 30%, w stosunku do poziomu w 1990 roku.
Emisje gazów cieplarnianych
W 2012 roku na Islandii i w Norwegii emisje gazów cieplarnianych wciąż przekraczaÅ‚y poziom z 1990 roku. W Finlandii byÅ‚y one na poziomie z 1990 roku w roku 2000, 2005 i 2008, oraz poniżej tego poziomu w 2009 i 2011 roku, natomiast powyżej niego w roku 2010. Zarówno w Finlandii, Danii, jak i Szwecji emisje byÅ‚y poniżej poziomu z 1990 roku w roku 2012 – w Danii utrzymujÄ… siÄ™ one poniżej tego poziomu od 2007 roku, w Finlandii od 2011 roku, natomiast w Szwecji od przeÅ‚omu 1998 i 1999 roku. Te trzy kraje w 2012 roku przekroczyÅ‚y zakÅ‚adany cel o 15-25%.
Produkcja energii
Czy wiesz, że... W 1960 roku źródÅ‚em prawie 90% wyprodukowanej energii elektrycznej w Szwecji byÅ‚a woda. W Finlandii byÅ‚o to prawie 59%. |
Produkcja i zużycie energii majÄ… bardzo duży wpÅ‚yw na Å›rodowisko naturalne. Problemem ekologicznym jest nie tyle produkcja czy zużycie energii jako takie, co fakt, że wiÄ™kszość zużywanej na Å›wiecie energii pochodzi z paliw kopalnych, a w konsekwencji dochodzi do emisji CO2, które przyczyniajÄ… siÄ™ do efektu cieplarnianego. Jednak energia elektryczna produkowana w oparciu o wodÄ™ i wiatr nie prowadzi do emisji CO2, dlatego szczególnie Islandia i Szwecja, ale też Finlandia i Norwegia znacznÄ… część energii elektrycznej produkujÄ… wykorzystujÄ…c wÅ‚aÅ›nie te źródÅ‚a.
Produkcja energii geotermalnej, która odgrywa najwiÄ™kszÄ… rolÄ™ na Islandii, oraz energii jÄ…drowej, produkowanej zarówno w Finlandii, jak i Szwecji, nie sÄ… źródÅ‚em emisji CO2.
Znaczenie lokalnej produkcji energii w krajach skandynawskich znacznie wzrosÅ‚o w ostatnich dekadach – szczególnie w Danii i Norwegii – gÅ‚ownie dziÄ™ki zÅ‚ożom ropy naftowej na Morzu PóÅ‚nocnym.
ŹródÅ‚a energii
Najważniejszymi źródÅ‚ami energii w krajach skandynawskich pod wzglÄ™dem podaży wyrażonej w milionach toe (tona ekwiwalentu ropy naftowej) sÄ… w kolejnoÅ›ci ich znaczenia:
- ropa naftowa, paliwa stałe (np. węgiel i drewno), energia jądrowa, energia wodna i geotermalna oraz energia słoneczna i gaz.
W UE najważniejszym źródÅ‚em energii jest także ropa naftowa, ale na drugim miejscu jest gaz.
Energia wodna i geotermalna oraz inne formy energii odnawialnej sÄ… gÅ‚ównymi źródÅ‚ami energii w krajach skandynawskich, w odróżnieniu od paÅ„stw EU. Te dwa pierwsze rodzaje stanowiÄ… szczególnie dużą część ogólnej podaży energii na Islandii i w Norwegii.
Dania praktycznie w caÅ‚oÅ›ci uzależniona jest od energii cieplnej wytwarzanej z wÄ™gla, ropy naftowej i gazu. Islandia pozyskuje znacznÄ… część swojej energii wykorzystywanej do ogrzewania ze źródeÅ‚ geotermalnych i w zakresie produkcji energii elektrycznej prawie caÅ‚kowicie uzależniona jest od energii wodnej.
ŹródÅ‚o tekstu i grafik: Nordic Statistical Yearbook 2014
Zdjęcie: Nordic Statistical Yearbook/SignElements