Dania: Inicjatywa Open Entrepreneurship, czyli jak powiązać naukę z biznesem

Jednym z motorów napÄ™dowych innowacyjnoÅ›ci jest skuteczna wspóÅ‚praca naukowców z przedsiÄ™biorcami. Nadal jednak czÄ™sto zdarza siÄ™, że projekty badawcze  majÄ… charakter czysto akademicki,  a ich potencjaÅ‚ komercyjny z różnych przyczyn nie jest brany pod uwagÄ™. Celem nowego projektu Open Entrepreneurship realizowanego w Danii jest poÅ‚Ä…czenie tych dwóch aspektów i upowszechnienie wspólnych dziaÅ‚aÅ„ na linii nauka - biznes.

Najnowszy projekt przewidujÄ…cy wspóÅ‚pracÄ™ miÄ™dzy czterema duÅ„skimi uniwersytetami i duÅ„skÄ… fundacjÄ… przemysÅ‚owÄ… - Industriens Fond – pozwoli na szersze zastosowanie badaÅ„ naukowych, w tym wykorzystanie komercyjne.

Jednym z partnerów zaangażowanych w projekt jest DuÅ„ski Uniwersytet Techniczny (DTU). Punktem rozpoczynajÄ…cym dziaÅ‚alność w ramach tej inicjatywy bÄ™dzie otwarcie przez każdego z uczestników Open Entrepreneurship  niezależnej jednostki badawczej.
Jednostka DTU bÄ™dzie nosić nazwÄ™ DTU Fotonik, a jej prace koncentrować siÄ™ bÄ™dÄ… w takich obszarach jak źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a, lasery, czujniki i technologia telekomunikacyjna.

Dla zagwarantowania pewności, że jednostki badawcze będą koncentrować się także na aspektach komercyjnych, będą nimi zarządzać struktury pozauniwersyteckie.
-  „OÅ›rodki badawcze na każdym z uniwersytetów zostanÄ… zdecentralizowane i zajmować siÄ™ bÄ™dÄ… konkretnymi obszarami technologicznymi, majÄ…cymi znaczÄ…cy potencjaÅ‚ rynkowy i w ramach których prowadzone sÄ… badania na wysokim poziomie miÄ™dzynarodowym”  - mówi Mads Lebech, szef Industriens Fond.

Doświadczenie to podstawa
Oprócz szerokiej wiedzy technicznej w danym obszarze, pracownicy powinni mieć doÅ›wiadczenie w zakresie przedsiÄ™biorczoÅ›ci, budowania sieci kontaktów, a także wiedzÄ™ na temat funkcjonowania rynku w danej dziedzinie.
- „W ten sposób Å‚Ä…czymy mocne atuty technologiczne, interesujÄ…cy rynek oraz zespóÅ‚ inteligentnych ludzi, dziÄ™ki czemu możliwe bÄ™dzie wykorzystanie wyników badaÅ„ na danym rynku np. w formie nowej firmy typu spin-out” – dodaje Lebech.

Odpowiedni ludzie, odpowiednie miejsce
WedÅ‚ug profesora Jesa Broenga zarzÄ…dzajÄ…cego projektem Open Entreprenership w DTU Fotonik (wczeÅ›niej prowadziÅ‚ badania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley), kluczem do sukcesu jest stworzenie Å›wietnie prosperujÄ…cego  zespoÅ‚u.  - „Do stworzenia pomostu miÄ™dzy naukÄ… i biznesem, potrzebni sÄ… odpowiedni ludzie i dobre relacje miÄ™dzy nimi. By badania przyczyniÅ‚y siÄ™ do komercyjnego sukcesu konieczne jest maksymalne zaangażowanie zespoÅ‚u” – mówi Broeng.

JeÅ›li projekt odniesie sukces, do uczestników być może doÅ‚Ä…czÄ… inne duÅ„skie instytucje badawcze.
Projekt Open Entrepreneurship otrzymał od Industriens Fond dotację w wysokości 35 mln duńskich koron. Przez najbliższy rok będzie on poddawany bieżącej ocenie.

ŹródÅ‚o: cphpost.dk
Zdjęcie: absfreepic.com

Projekt i wykonanie i2D