Drugie życie zużytych elementów morskich farm wiatrowych

Morskie farmy wiatrowe już od 25 lat są sprawdzonym i uznanym źródłem energii odnawialnej dla milionów gospodarstw domowych.  Z drugiej strony turbinom wiatrowym zarzuca się, że generują zbyt dużo hałasu. Zapoczątkowane w Danii przełomowe podejście do ich ponownego wykorzystania ma szansę przyczynić się w przyszłości do ograniczenia poziomu decybeli w otoczeniu. Materiały z wycofanych z eksploatacji turbin wiatrowych zostaną w ramach pilotażowego projektu wykorzystane do budowy ekranów akustycznych instalowanych wzdłuż duńskich dróg.

Llikwidacja Vindeby – wybudowanej  w 1991 r., pierwszej na świecie morskiej farmy wiatrowej, znajdującej się niedaleko wybrzeża duńskiej wyspy Lolland , rozpoczęła się w marcu 2017 roku.  Tak jak powstanie tej farmy dało początek istnieniu światowego przemysłu morskiej energii wiatrowej, tak zlikwidowanie jednostki przyczyni się do otwarcia nowego rozdziału w zakresie zastosowania pozostałości konstrukcji turbin. Łopaty z 11 działających tam wiatraków zostaną  wykorzystane do budowy ekranów akustycznych, które staną przy duńskich drogach.

Osobą odpowiedzialną za projekt jest Jakob W. Nielsen - właściciel firmy Miljøskærm.  - "Pracę nad projektem rozpocząłem w 2012 roku. Idea pojawiła się rok wcześniej, kiedy w wiadomościach usłyszałem o braku pomysłu na ponowne wykorzystanie starych turbin wiatrowych. Przyszło mi wtedy do głowy, że przecież coraz większym problemem staję się hałas uliczny, i stwierdziłem, że mógłby to być oczywisty sposób na spożytkowanie takich pozostałości . Zaskakujące było, że nikt do tej pory nie wpadł na taki pomysł" – mówi właściciel Miljøskærm.

Włókno szklane, z którego zbudowane są łopaty, ma właściwości pozwalające pochłaniać dźwięki. Po zgranulowaniu zużytych łopat, pochłaniające hałas włókno można wykorzystać w ekranach akustycznych stawianych wzdłuż dróg. Do pomysłu ponownego zastosowania zużytych łopat wiatraków entuzjastycznie podchodzi firma Dong Energy, będąca właścicielem i operatorem  Vindeby:
 - "W najbliższych latach liczba wycofywanych z użytku turbin wiatrowych będzie powoli, ale systematycznie rosła, dlatego też zwiększać się będzie ilość dostępnego surowca.  Cieszy nas, że ktoś wpadł na dobry pomysł, pozwalający ponownie wykorzystać włókno szklane" – mówi Jens Nybo Jensen, specjalista ds. informacji w Dong Energy.

W ramach pierwszej próby łopaty z wiatraków z farmy Vindeby posłużą za surowiec do budowy ekranów akustycznych w duńskim Aalborgu.

Recykling pozwalający zaoszczędzić energię
Duńska firma  COWI przeprowadziła badanie wpływu na środowisko, w którym porównała 100 metrów kwadratowych ekranów akustycznych zbudowanych z aluminium i wełny mineralnej, które stoją wzdłuż duńskich dróg  z ekranami zbudowanymi z odzyskanego włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Wyniki badań pokazały, że zastosowanie ekranu zbudowanego z włókna i tworzyw sztucznych pozwalało obniżyć emisję CO2 o około 60 procent, a zużycie energii o około 40 procent.

- "Zazwyczaj włókno szklane poddaje się zgniataniu, zakopuje się  je lub pali, ale przecież jego ponowne  zagospodarowanie może przynieść wiele korzyści. Jedną z nich jest fakt, że materiał ten staje się elementem gospodarki okrężnej i nie ląduje na wysypisku śmieci. Ponadto wiele ekranów akustycznych ustawionych wzdłuż dróg i autostrad zbudowanych jest z aluminium i wełny mineralnej, dlatego do ich produkcji zużywana jest duża ilość energii. Dzięki recyklingowi można więc liczyć na oszczędności. Innymi słowy, ponowne wykorzystanie łopat wiatraków w proponowany przez nas sposób przynosi ogromne korzyści finansowe i środowiskowe." – mówi Jakob W. Nielsen.

Po usunięciu umieszczonych na  morzu turbin i ich fundamentów Dong Energy Nearshore Wind zobowiązana jest także zrekultywować dno morskie.
W proces odzyskiwania materiałów z turbin wiatrowych na farmie Vindeby zaangażowanych jest 10 firm. Wszystkie produkty recyklingu, które uda się odzyskać, otrzymają nowe życie.

Duński przemysł wiatrowy zatrudnia łącznie 30 tysięcy osób i generuje roczne przychody na poziomie około 90 mld duńskich koron (DKK). Wartość eksportu w tym sektorze to około 60 mld DKK.

Źródło:  stateofgreen.com
Zdjęcie: Jørgen Schytte/Visitdenmark.com

Projekt i wykonanie i2D