W regionie Helsinek powstaje pierwszy na świecie kompleksowy system monitoringu jakości powietrza

Najwięksi światowi eksperci tworzą w Helsinkach wyjątkowy system kontroli jakości powietrza oparty na Internecie rzeczy (Internet of Things - IoT).

Skala pomiaru parametrów zostanie znacznie poszerzona i wzbogacona o supernowoczesne czujniki a nowy system umożliwi sprawne i oszczÄ™dne gromadzenie dodatkowych informacji na temat jakoÅ›ci powietrza w caÅ‚ym regionie otaczajÄ…cym stolicÄ™ Finlandii.

WspóÅ‚praca ramach projektu Helsinki Metropolitan Smart & Clean nie tylko usprawni proces informowania mieszkaÅ„ców o jakoÅ›ci powietrza i zmianach w tym zakresie, ale też pozwoli na wykorzystanie opracowanych  rozwiÄ…zaÅ„ w miastach borykajÄ…cych siÄ™ z poważnymi problemami zwiÄ…zanymi z biodegradacjÄ… atmosfery.

- „Nowe dane i model prognostyczny poprawiÄ… obserwacjÄ™ i komunikacjÄ™ w regionie stoÅ‚ecznym. Mapy danych pojawiÄ… siÄ™ na ekranach informacyjnych w metrze oraz stoÅ‚ecznych tramwajach. UrzÄ…d ds. Åšrodowiska Naturalnego dla Regionu Helsinek (HSY) udostÄ™pni je także na swojej stronie internetowej. Ponadto w ramach dwuletniego projektu wykorzystamy model prognozujÄ…cy jego jakość” - mówi Tarja Koskentalo, kierowniczka jednostki zajmujÄ…cej siÄ™ jakoÅ›ciÄ… powietrza w HSY.

Stworzony przez FiÅ„ski Instytut Meteorologiczny i cieszÄ…cy siÄ™ ogromnym powodzeniem program o nazwie ENFUSER pozwoli opracować prognozy stanu powietrza, które pomogÄ… mieszkaÅ„com unikać zanieczyszczeÅ„. Program Å‚Ä…czy w sobie dane o jakoÅ›ci powietrza, dane meteorologiczne, mapy topologiczne oraz informacje na temat źródeÅ‚ biodegradacji.

Baza materiaÅ‚ów oraz model prognostyczny pozwolÄ… udoskonalić Å›rodki wykorzystywane do poprawy stanu powietrza. Niekiedy nawierzchnie ulic czyszczone sÄ… w celu pozbycia siÄ™ szkodliwego dla Å›rodowiska pyÅ‚u. DziÄ™ki nowemu programowi analiza tego typu potrzeb bÄ™dzie znacznie Å‚atwiejsza.

Kluczowym elementem projektu sÄ… "otwarte dane"
Model wspóÅ‚pracy miÄ™dzy firmami i organami administracji publicznej w ramach projektu Helsinki Metropolitan Smart & Clean, jest podstawÄ… umożliwiajÄ…cÄ… wykorzystanie rozwiÄ…zaÅ„ opracowanych dla tego regionu w miastach, w których stan powietrza jest poważnym problemem. Kluczowym elementem projektu sÄ… tak zwane "otwarte dane". DziÄ™ki nim, firmy, które nie sÄ… bezpoÅ›rednio zaangażowane w projekt, mogÄ… w oparciu o nie tworzyć wÅ‚asne rozwiÄ…zania.
- „Partnerzy uczestniczÄ…cy w naszym projekcie dysponujÄ… najlepszym na Å›wiecie know-how w tej dziedzinie. W ramach wspóÅ‚pracy tworzÄ… koncepcje, które mogÄ… stać siÄ™ przydatne w miastach na caÅ‚ym Å›wiecie. Statystyki dotyczÄ…ce jakoÅ›ci powietrza mogÄ… być wykorzystywane do tworzenia rozwiÄ…zaÅ„, które poprawiajÄ… jakość życia milionów ludzi. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do kooperacji” - mówi Tiina Kähö, dyrektor zarzÄ…dzajÄ…ca fundacji Helsinki Metropolitan Smart & Clean.
 - „Kompleksowa sieć pozwoli stworzyć znacznie dokÅ‚adniejszy obraz jakoÅ›ci powietrza niż jest to możliwe w tej chwili. Koszt wdrożenia najnowszych koncepcji wraz z wykorzystaniem innowacyjnych czujników jakoÅ›ci powietrza, stanowi zaledwie procent wydatków przeznaczanych na ten cel na caÅ‚ym Å›wiecie” - nadmienia Jarkko Sairanen, wiceprezes wykonawczy w firmie Vaisala kierujÄ…cy dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… zwiÄ…zanÄ… z meteorologiÄ….

Partnerami inicjatywy w ramach projektu Helsinki Metropolitan Smart & Clean sÄ…:
•    dostawcy technologii wykorzystywanej we wspomnianych wczeÅ›niej nowoczesnych czujnikach: Vaisala oraz Pegasor;
•    HSY, który jest odpowiedzialny za monitoring jakoÅ›ci powietrza w regionie Helsinek;
•    FiÅ„ski Instytut Meteorologiczny, bÄ™dÄ…cy podmiotem kierujÄ…cym inicjatywÄ… oraz odpowiedzialnym za model prognostyczny;
•    Uniwersytet HelsiÅ„ski, który powyższy system zatwierdzi.

FiÅ„skie przedsiÄ™wziÄ™cie jest przykÅ‚adem tego, jak nowy model wspóÅ‚pracy w ramach fundacji Helsinki Metropolitan Smart & Clean  pozwala na poÅ‚Ä…czenie miast, firm, a także organizacji paÅ„stwowych i badawczych. Kooperacja umożliwia wszystkim podmiotom osiÄ…gnąć wiÄ™cej niż byÅ‚oby to możliwe, gdyby dziaÅ‚aÅ‚y indywidualnie.

ŹródÅ‚o: news.cision.com
Zdjęcie: Jussi Hellsten

Projekt i wykonanie i2D