Dania: Inteligentne systemy kontroli ogrzewania basenów pomogą ustabilizować system poboru energii

W ramach europejskiego projektu badawczo-rozwojowego SmartNet przeprowadzone zostanÄ… badania nad wykorzystaniem inteligentnych systemów energii do ogrzewania 30 krytych basenów w duÅ„skich miastach Blokhus i Blåvand. Z projektu tego skorzystajÄ… wÅ‚aÅ›ciciele domów wczasowych, turyÅ›ci, firmy energetyczne i caÅ‚a sieć przesyÅ‚u energii elektrycznej.

Każdy, kto byÅ‚ na plaży w nadmorskim duÅ„skim mieÅ›cie Blokhus, wie że silne prÄ…dy i wysokie fale czÄ™sto uniemożliwiajÄ… tam kÄ…piel. Dlatego w tej okolicy znajduje siÄ™ sporo krytych basenów z podgrzewanÄ… wodÄ…. Dziesięć domów wczasowych wyposażonych w takie baseny uczestniczy obecnie w finansowanym przez UniÄ™ EuropejskÄ… projekcie SmartNet, którego celem jest zbadanie wykorzystania energii we WÅ‚oszech, Hiszpanii i Danii. Jego rezultaty posÅ‚użą w przyszÅ‚oÅ›ci do rozwiÄ…zywania kwestii czÄ™stotliwoÅ›ci i napiÄ™cia prÄ…du oraz problemów z zatorami sieci przesyÅ‚owej.

Duński udział w projekcie obejmuje między innymi inteligentną kontrolę zużycia energii w domach wczasowych i krytych basenach.

„PrzechowujÄ…c” w basenach energiÄ™ wiatrowÄ…, tak jak zakÅ‚adamy to w projekcie SmartNet, pomożemy  w rozwiÄ…zaniu problemów z równowagÄ… sieci przesyÅ‚owej i napiÄ™ciem, ponieważ coraz wiÄ™ksza część energii pochodzi z elektrowni wiatrowych – wyjaÅ›nia jeden z duÅ„skich partnerów projektu, profesor Henrik Madsen z DTU Compute.

Madsen zdaje sobie sprawę z tego, że energia elektryczna nie będzie przechowywana tak jak w baterii. Chodzi jednak o to, że zmieni się czas ogrzewania wody.

Od zera do tysiÄ…ca procent energii wiatrowej
W pierwszej poÅ‚owie 2017 roku w Danii turbiny wiatrowe dostarczaÅ‚y Å›rednio okoÅ‚o 45% energii. Na zachodnim wybrzeżu Jutlandii udziaÅ‚ ten byÅ‚ czÄ™sto jeszcze wiÄ™kszy. W niektórych częściach sieci przesyÅ‚owej wiatraki produkowaÅ‚y od zera do tysiÄ…ca procent potrzebnej elektrycznoÅ›ci, co oznaczaÅ‚o, że byÅ‚y momenty, w których „eksport” energii z pewnych obszarów byÅ‚ szczególnie wysoki.

Jeden basen nie zmieni oczywiÅ›cie równowagi w sieci, ale jeÅ›li zastosuje siÄ™ urzÄ…dzenia zbierajÄ…ce energiÄ™ elektrycznÄ… i przesyÅ‚ajÄ…ce jÄ… z jednego miejsca w inne, można osiÄ…gnąć znaczne korzyÅ›ci.
Jako firma zajmujÄ…ca siÄ™ przesyÅ‚em energii elektrycznej mamy nadziejÄ™, że zrozumiemy lepiej, jak efektywniej zarzÄ…dzać naszÄ… sieciÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci. Obecnie zachodzÄ… istotne zmiany w produkcji i zużyciu prÄ…du. Nie jest wiÄ™c pewne, czy fizyczna rozbudowa sieci jest najlepszym rozwiÄ…zaniem. DziÄ™ki projektowi SmartNet możemy znaleźć lepsze metody kontroli zużycia prÄ…du i funkcjonowania sieci – powiedziaÅ‚ inżynier i kierownik projektu w SE Johan Ungermann Poulsen.

Pierwsze dziesięć domów z ogrzewanymi basenami zostaÅ‚o podÅ‚Ä…czonych do stacji transformatorowej w mieÅ›cie Saltum, a uczestniczÄ…ca w projekcie firma SE przekazaÅ‚a informacje na temat jakoÅ›ci lokalnej sieci. Poulsen oceniÅ‚, że sieć dziaÅ‚a caÅ‚kiem dobrze, ale ponieważ należy oczekiwać, że w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dzie siÄ™ do niej podÅ‚Ä…czać wiÄ™cej elektrycznych aut i ogniw sÅ‚onecznych, może siÄ™ okazać, że konieczne bÄ™dzie dokÅ‚adniejsze zarzÄ…dzanie zużyciem prÄ…du w domach wyposażonych w baseny, firmach korzystajÄ…cych z wÅ‚asnych systemów ogrzewania i innych miejscach poboru energii elektrycznej.

W przyszÅ‚oÅ›ci możemy mieć do czynienia z letnimi szczytami poboru prÄ…du, jeÅ›li odwiedzajÄ…cy nasz region turyÅ›ci bÄ™dÄ… Å‚adować jednoczeÅ›nie swoje elektryczne samochody – dodaÅ‚ Poulsen.

Korzyści dla właścicieli i gości
W dziesiÄ™ciu domach wczasowych z basenami w Blokhus zainstalowano aparaturÄ™ pomiarowÄ…. BÄ™dzie ona przekazywać dane do DTU Compute oraz zarzÄ…dzajÄ…cej domami firmie Novasol. Wkrótce domy te zostanÄ… wyposażone z czujniki i termostaty.
Uczestniczymy w tym projekcie badawczym, ponieważ chcemy zaoferować korzyÅ›ci zarówno wÅ‚aÅ›cicielom domów, jak i ich goÅ›ciom – powiedziaÅ‚ Thomas Kieldsen, kierownik projektu w Novasol.

Ponieważ baseny tego rodzaju zużywajÄ… rocznie od 30 do 35 000 kWh energii elektrycznej, zrozumiaÅ‚e jest, że wszystkim zależy na optymalizacji zużycia prÄ…du. 
Mamy nadziejÄ™, że dziÄ™ki doÅ›wiadczeniom uzyskanym w ramach tego projektu ograniczymy koszty energii elektrycznej o 20% – dodaÅ‚ Kieldsen.
Henrik Madsen z DTU Compute szacuje, że oszczędności mogą sięgnąć nawet jednej trzeciej, jeśli wprowadzone zostaną godzinowe rozliczenia i zmienne taryfy.

Prace nad modelem rynkowym
Projekt SmartNet otrzymaÅ‚ dofinansowanie w wysokoÅ›ci 13 milionów euro z unijnego programu Horizon 2020, co znaczÄ…co wpÅ‚ynęło na jego rangÄ™. Jest prowadzony przez oÅ›rodek badawczy Ricerca sul Sistema Energetico w Mediolanie, a jego gÅ‚ównym celem jest doskonalenie elastycznego systemu zużycia energii elektrycznej oraz koordynacja dziaÅ‚aÅ„ Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD) i Operatorów Systemu PrzesyÅ‚owego (OSP).

W Europie operatorzy tych dwóch kategorii stojÄ… przed tymi samymi wyzwaniami, ponieważ wraz z wprowadzeniem turbin wiatrowych i ogniw sÅ‚onecznych produkcja energii elektrycznej zostaÅ‚a zdecentralizowana, a jej wielkość staÅ‚a siÄ™ bardziej zmienna.
W ramach projektu SmartNet próbujemy opracować rynkowe modele, z których bÄ™dÄ… mogli korzystać jedni i drudzy – OSP w celu regulowania napiÄ™cia i zarzÄ…dzania lokalnymi zatorami, a OSD w celu regulowania czÄ™stotliwoÅ›ci i zapobiegania lokalnym zatorom – wyjaÅ›niÅ‚ Henrik Madsen z DTU Compute, firmy zatrudniajÄ…cej specjalistów od modeli matematycznych.

WÅ‚aÅ›nie modelowanie jest istotnym elementem zarzÄ…dzania ogrzewaniem krytych basenów. Modele dostarczajÄ… danych na temat terminów napÅ‚ywu turystów, zużycia energii, poziomu emisji CO2 i innych zmiennych. Dane te można zintegrować z informacjami dotyczÄ…cymi regionalnych prognoz pogody, przewidywanych cen energii elektrycznej oraz możliwych zakÅ‚óceÅ„ dziaÅ‚ania sieci przesyÅ‚owej. Stanie siÄ™ to możliwe dziÄ™ki firmie ENFOR, która stworzy inteligentny automatyczny system kontroli ogrzewania basenów uwzglÄ™dniajÄ…cy wyznaczonÄ… przez wÅ‚aÅ›ciciela strefÄ™ komfortu. JeÅ›li woda ma na przykÅ‚ad 30 stopni, a strefa komfortu to przedziaÅ‚ 25–31 stopni, ogrzewanie zostanie natychmiast wyÅ‚Ä…czone.

Potrzeba reform przepisów podatkowych
Pogoda jest zmienna, ale jesteÅ›my w stanie zmieniać sygnaÅ‚y systemu kontroli co pięć minut, a w przyszÅ‚oÅ›ci nawet szybciej. DziÄ™ki doÅ›wiadczeniom zgromadzonym we wczeÅ›niejszych projektach badawczo-rozwojowych zdoÅ‚amy stworzyć zaawansowane systemy kontroli. Czekamy na stworzenie odpowiednich ram prawnych i administracyjnych – dotyczÄ…cych także wszystkim kosztów i taryf – ale mamy już gotowe rozwiÄ…zania umożliwiajÄ…ce wprowadzenie elastycznego systemu poboru energii, o którym tak wiele siÄ™ ostatnio mówi – powiedziaÅ‚ Henrik Madsen.

Sztuczna inteligencja pozwala zrozumieć, jak domy wczasowe powinny „reagować” na aktywność goÅ›ci. Ich wÅ‚aÅ›ciciele oraz zarzÄ…dzajÄ…ca nimi firma Novasol zyskajÄ… wiÄ™c narzÄ™dzie pozwalajÄ…ce wyznaczyć im przyszÅ‚e priorytety inwestycyjne dotyczÄ…ce kwestii zużycia energii.

BÄ™dziemy teraz w Danii badać te możliwoÅ›ci. JeÅ›li siÄ™ uda, spróbujemy zaoferować wynikajÄ…ce z nich korzyÅ›ci wÅ‚aÅ›cicielom podobnych domów w innych krajach, w których dziaÅ‚amy. Jednak z powodu odmiennoÅ›ci sytuacji ekonomicznej i infrastruktury technicznej w Danii, Chorwacji i Francji nasze rozwiÄ…zania trzeba bÄ™dzie zaadaptować do lokalnych warunków – zapowiedziaÅ‚ Thomas Kieldsen.

Projekt SmartNet będzie trwał trzy lata. Ze strony Danii uczestniczą w nim firmy SE, DTU Compute, Novasol, Energinet.dk, Eurisco i ENFOR.

ŹródÅ‚o:  stateofgreen.com
Zdjęcie: absfreepic.com

Projekt i wykonanie i2D