Kobiety na rynku pracy - skandynawska perspektywa

Dania, Norwegia i Szwecja to kraje, w których żyjÄ… najbardziej zadowoleni pracownicy, co potwierdza m.in. ranking Global Workforce Hapiness Index. Skandynawia należy też do najbardziej atrakcyjnych rynków pod kÄ…tem zatrudnienia, a skandynawskie miasta przyciÄ…gajÄ… talenty i sÄ… przyjazne dla start-upów.

W Å›wiadomoÅ›ci wielu Europejczyków, kraje skandynawskie sÄ… znane z wysokiego poziomu zatrudnienia, elastycznoÅ›ci i niskiego bezrobocia. PrzyglÄ…dajÄ…c siÄ™ bliżej rynkom pracy tych krajów warto zwrócić uwagÄ™ na trzy ważne aspekty, które je okreÅ›lajÄ… – wysoki stopieÅ„ równoÅ›ci, bezpieczeÅ„stwa i konsensusu.

Skandynawia ma też dÅ‚ugÄ… tradycjÄ™ zwiÄ…zanÄ… z zapewnieniem kobietom równych szans. MiÄ™dzynarodowe rankingi wskazujÄ… na PóÅ‚noc Europy jako najlepsze miejsce do życia dla kobiet – sÄ… to też kraje, które zapewniajÄ… kobietom najlepsze warunki na rynku pracy. Na Islandii kobiety zajmujÄ… 48% miejsc w parlamencie, co stanowi najwyższy procent na caÅ‚ym Å›wiecie. Szwecja jako pierwsza na Å›wiecie wprowadziÅ‚a urlop tacierzyÅ„ski, a w Finlandii mamy najwyższy odsetek wyksztaÅ‚conych kobiet (aż 49%).

JednoczeÅ›nie w najnowszym zestawieniu The Economist  „The Glass Ceiling Index 2017” oceniajÄ…cym warunki dla kobiet na rynku pracy, Polska znalazÅ‚a siÄ™ na wysokim,  piÄ…tym miejscu wÅ›ród 100 krajów Å›wiata. Czy mamy powody do optymizmu i jakÄ… inspiracjÄ™ możemy czerpać ze Skandynawii? Przyjrzyjmy siÄ™ bliżej, jak wyglÄ…da sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce i na PóÅ‚nocy Europy. 
 
Opublikowana w czerwcu 2017 roku, kolejna edycja Raportu OECD Empolyment Outlook 2017 poÅ›wiÄ™cona rynkowi pracy, prezentuje wyniki badaÅ„ przeprowadzonych w 33 krajach, w których wziÄ™to pod uwagÄ™ także takie wskaźniki jak: równość pÅ‚ac, procentowy udziaÅ‚ kobiet wÅ›ród zatrudnionych, stopÄ™ bezrobocia wÅ›ród kobiet oraz udziaÅ‚ kobiet pracujÄ…cych w peÅ‚nym wymiarze czasu, w stosunku do caÅ‚ej liczby zatrudnionych paÅ„. Stworzony na tej podstawie przez PWC raport „Women in Work Index 2017” wskazuje pięć krajów zajmujÄ…cych najwyższe pozycje w rankingu, sÄ… nimi kolejno Islandia, Szwecja, Norwegia, Dania (6. miejsce), Finlandia (7. miejsce) oraz Polska na 9. miejscu.

Odsetek pracujÄ…cych i szukajÄ…cych pracy kobiet zależy w dużej mierze od poziomu ich wyksztaÅ‚cenia, liczby dzieci w rodzinie, oferowanej pÅ‚acy, zapewnienia równowagi miÄ™dzy pracÄ… a życiem rodzinnym, uÅ‚atwieniami w prowadzeniu firmy, a także modelu kulturowego preferowanego przez dane spoÅ‚eczeÅ„stwo. WedÅ‚ug opracowania PWC „Women in Work Index 2017”  wÅ›ród paÅ„stw notujÄ…cych jedne z wyższych stóp aktywnoÅ›ci zawodowej kobiet znajdujÄ… siÄ™ Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja. W Polsce natomiast najwiÄ™cej, bo aż 90% kobiet w grupie kobiet aktywnych zawodowo jest zatrudnionych na peÅ‚ny etat. W Finlandii panie na peÅ‚nym etacie  stanowiÄ… 84% wszystkich zatrudnionych kobiet,  w Szwecji 82%, w Danii 74%, w Norwegii wskaźnik ten wynosi 72%.

W poszukiwaniu harmonii między pracą a życiem rodzinnym
UmiejÄ™tność zachowania równowagi pomiÄ™dzy życiem prywatnym i zawodowym jest sztukÄ…, która udaje siÄ™ nielicznym, dlatego też nieocenionym wsparciem sÄ…  rozwiÄ…zania instytucjonalne, zwÅ‚aszcza dostÄ™pność żłobków i przedszkoli, regulacje dotyczÄ…ce urlopów macierzyÅ„skich/tacierzyÅ„skich oraz wychowawczych. PaÅ„stwa o najwyższej stopie aktywnoÅ›ci zawodowej kobiet takie jak Islandia, Norwegia, Finlandia, Szwecja, to jednoczeÅ›nie kraje, które cechujÄ… zaawansowane mechanizmy umożliwiajÄ…ce godzenie pracy zawodowej i obowiÄ…zków rodzicielskich.

Polska na tle krajów skandynawskich, jak i wszystkich krajów OECD  ma jeden z najniższych odsetków dzieci do lat 2 oraz od 3 do 5 lat objÄ™tych opiekÄ… instytucjonalnÄ… (żłobki, kluby malucha, przedszkola, legalnie zatrudnione opiekunki). PrzekÅ‚ada siÄ™ to w dużym stopniu na udziaÅ‚ kobiet w rynku pracy. W Polsce zaledwie 61% paÅ„ w wieku od 15 do 64 lat wykazuje aktywność zawodowÄ…, co jest poniżej Å›redniej europejskiej, która wynosi 63,2%.

PodobnÄ… tendencjÄ™ pokazuje wskaźnik zatrudnienia wg wieku produkcyjnego i pÅ‚ci. WedÅ‚ug przygotowanego przez OECD Empolyment Outlook 2017,  Polska na tle krajów skandynawskich znajduje siÄ™ na odlegÅ‚ym  miejscu pod wzglÄ™dem proporcji zatrudnienia kobiet wzglÄ™dem mężczyzn. Wynik 61% pracujÄ…cych kobiet wzglÄ™dem 75% mężczyzn daje nam 63. miejsce, podczas gdy Finlandia, w której pracuje 74% kobiet versus 76% mężczyzn zajmuje 8. miejsce. Szwecja zajmuje 12. pozycjÄ™ z wynikiem 79% vs 84%, Norwegia 13. z proporcjÄ… zatrudnionych  76% vs 80%, zaÅ› Dania 19. - 75% vs 81%.

Różnice pÅ‚acowe
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy i w jakim stopniu różnice pÅ‚acowe majÄ… wpÅ‚yw na zatrudnienie i aktywność zawodowÄ… kobiet. W Polsce luka pÅ‚acowa raportowana przez wspominany już raport PWC wynosiÅ‚a 7%, co na tle krajów UE-28 ze Å›redniÄ… 16% jest wynikiem pozytywnym. Natomiast w Finlandii, gdzie kobiety wykazujÄ… wiÄ™kszÄ… niż w Polsce aktywność zawodowÄ…, utrzymuje siÄ™ 18% deficyt w różnicy wynagrodzeÅ„ mężczyzn i kobiet, co jest najwyższÄ… różnicÄ… porównaniu z pozostaÅ‚ymi krajami tego regionu. NajmniejszÄ… różnicÄ™ poziomów pÅ‚ac odnotowano w Norwegii, wyniosÅ‚a ona zaledwie 6%.

Podobnie niejednoznaczne wyniki daje studiowanie stopy bezrobocia. W Polsce wynik 7,5% jest o blisko 2 pkt proc. lepszy niż ten uzyskany Å›rednio zarówno przez kraje Unii Europejskiej, jak i przez FinlandiÄ™. Zwraca natomiast uwagÄ™ fakt, że w Finlandii, Norwegii i Szwecji stopa bezrobocia jest niższa wÅ›ród kobiet niż wÅ›ród mężczyzn.

PaÅ„stwa o najwyższej stopie aktywnoÅ›ci zawodowej kobiet takie jak Islandia, Norwegia, Finlandia, Szwecja, to jednoczeÅ›nie kraje, które rozwijajÄ… zaawansowane mechanizmy umożliwiajÄ…ce godzenie pracy zawodowej i obowiÄ…zków rodzicielskich. UmiejÄ™tność zachowania równowagi pomiÄ™dzy życiem prywatnym i zawodowym jest trudne, wiÄ™c nieocenionym wsparciem sÄ… rozwiÄ…zania instytucjonalne, w tym dostÄ™pność żłobków i przedszkoli, regulacje dotyczÄ…ce urlopów macierzyÅ„skich/tacierzyÅ„skich oraz wychowawczych, do których przykÅ‚ada siÄ™ ogromnÄ… wagÄ™.

Zdjęcia: absfreepic.com

Projekt i wykonanie i2D