Skandynawski przepis na sukces

Dania, Norwegia, Szwecja i Finlandia ponownie znalazÅ‚y siÄ™ w czoÅ‚ówce paÅ„stw odznaczajÄ…cych siÄ™ najwyższym poziomem spójnoÅ›ci spoÅ‚ecznej, jak wynika z badania opublikowanego w 2016 r. przez FundacjÄ™ Bertelsmanna.
Spójne spoÅ‚eczeÅ„stwo charakteryzuje siÄ™ elastycznymi relacjami spoÅ‚ecznymi, pozytywnymi wiÄ™ziami emocjonalnymi miÄ™dzy jej czÅ‚onkami a spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ…, a także wyraźnym nastawieniem na wspólne dobro (interes spoÅ‚eczny)
. Te typowe dla skandynawskich spoÅ‚eczeÅ„stw elementy Å‚atwo dostrzec analizujÄ…c  sposób w jaki czÅ‚onkowie danej wspólnoty razem żyjÄ… i pracujÄ…. PrzejawiajÄ… siÄ™ one wyraźnie w skandynawskim modelu zarzÄ…dzania powiÄ…zanym bezpoÅ›rednio z organizacjÄ… przestrzeni miejsca pracy, a także iloÅ›ciÄ… czasu jaki ludzie przeznaczajÄ… na zajÄ™cia domowe i rozrywkÄ™.

Różnice kulturowe a biznes
Istnieje kilka cech, które okreÅ›lajÄ… tzw. skandynawski styl zarzÄ…dzania i można stwierdzić, że istnienie silnych zwiÄ…zków zawodowych i ich wpÅ‚yw na prawo pracy jest potwierdzeniem tej nordyckiej specyfiki. Do zespoÅ‚u tych cech, które ogólnie wyróżniajÄ… Skandynawów, należą silne poczucie równoÅ›ci, potrzeba szukania konsensusu i powiÄ…zanie statusu raczej z kompetencjami niż z klasÄ… spoÅ‚ecznÄ…, czy wyksztaÅ‚ceniem.

W każdym z krajów sÄ… jednak specyficzne zachowania, o których warto pamiÄ™tać. Struktura biznesowa w Danii wydaje siÄ™ „horyzontalna”, co dobrze wpisuje siÄ™ w skandynawski egalitaryzm oraz potrzebÄ™ poszukiwania konsensusu. Menedżer nie chce być postrzegany jako osoba, która sama podejmuje trudne decyzje, narzuca swoje zdanie i samodzielnie przeprowadza organizacjÄ™ przez trudny czas. Dlatego też dobry menedżer zachÄ™ca i deleguje zadania kompetentnym kolegom oraz komunikuje siÄ™ w jasny i jednoznaczny sposób. Droga do stanowiska menedżera prowadzi przez merytokratyczny system nagradzajÄ…cy za umiejÄ™tnoÅ›ci w wybranym obszarze. Relacje osobiste sÄ… drugorzÄ™dne, a demonstrowane umiejÄ™tnoÅ›ci stawiane sÄ… na pierwszym miejscu. Oczywistym nastÄ™pstwem tych wymagaÅ„ wobec kadry zarzÄ…dzajÄ…cej jest też fakt, że ktokolwiek stosuje wobec duÅ„skiego kolegi styl autokratyczny zostanie odebrany jako arogancki i co za tym idzie, prawdopodobnie nie bÄ™dzie otrzymywaÅ‚ ani niezbÄ™dnej pomocy, ani wsparcia.

Innym, ważnym aspektem kultury biznesu sÄ… spotkania. W tej kwestii, na przykÅ‚ad, Norwegowie i Polacy w wielu aspektach wykazujÄ… podobne preferencje. W obu kulturach kluczowe znaczenie ma staranne przygotowanie do spotkania, a jego porzÄ…dek zazwyczaj ustalany jest wczeÅ›niej. W obu krajach przestrzega siÄ™ porzÄ…dku spotkania, a uczestnicy majÄ… okazjÄ™ wypowiedzieć siÄ™ nie bÄ™dÄ…c narażonymi na to, że ich wypowiedź zostanie przerwana lub że ktoÅ› wejdzie im w sÅ‚owo. Punktualność jest równie ważna w obu kulturach, a spóźnienia sÄ… uważane za przejaw braku profesjonalizmu i szacunku dla innych uczestników. W obu krajach wymiana wizytówek odbywa siÄ™ zazwyczaj na poczÄ…tku spotkania, chociaż rytuaÅ‚ ten jest bardziej istotny w polskiej kulturze biznesowej. Warto jednak wskazać również kilka innych różnic. Podczas gdy spotkania w Polsce czÄ™sto zdominowane sÄ… przez osobÄ™ stojÄ…cÄ… najwyżej w hierarchii firmy, w Norwegii na ogóÅ‚ majÄ… one formÄ™ otwartej debaty, w której wszyscy uczestnicy dzielÄ… siÄ™ swoimi opiniami na dany temat. Ponadto, spotkania w polskich organizacjach majÄ… bardziej formalny charakter niż w Norwegii.

„Kultura jest jak góra lodowa. Jedna dziesiÄ…ta góry lodowej znajduje siÄ™ nad powierzchniÄ… morza, natomiast reszta pozostaje pod wodÄ…. To samo można powiedzieć o kulturze”, mówi Anitta Koskio, z firmy ExpatHouse, zapytana o specyfikÄ™ kultury biznesowej w Finlandii. FiÅ„skie organizacje charakteryzuje zazwyczaj mniejszy poziom zhierarchizowania w porównaniu z przeciÄ™tnÄ… polskÄ… organizacjÄ… nie majÄ…cÄ… doÅ›wiadczenia miÄ™dzynarodowego. Obserwuje siÄ™ jednym sÅ‚owem wiÄ™kszÄ… równość pomiÄ™dzy pracownikami - zarówno kierownictwem, jak i podwÅ‚adnymi. Finowie sÄ… również bardzo zorientowani na realizacjÄ™ zadaÅ„, co oznacza, że samych relacji nie uważa siÄ™ za tak istotne. FiÅ„skÄ… kulturÄ™ biznesu odznacza przy tym wysoki poziom zaufania, co skutkuje wiÄ™kszÄ… przejrzystoÅ›ciÄ…, zaÅ› sytuacje sÄ… takie, jakimi siÄ™ jawiÄ….

Mimo bliskoÅ›ci geograficznej naszych póÅ‚nocnych sÄ…siadów, możemy zaobserwować znaczÄ…ce różnice w szwedzkiej mentalnoÅ›ci i stylu negocjacji. Szwedzi uchodzÄ… za uprzejmych biznesmenów o stosunkowo luźny usposobieniu. Nieformalny styl i zwracanie siÄ™ do siebie per „ty” to podstawowe, charakterystyczne elementy etykiety biznesowej Szwecji. Szwedzcy pracownicy sÄ… postrzegani jako równi przeÅ‚ożonym i czÄ™sto cieszÄ… siÄ™ znacznie wiÄ™kszÄ… swobodÄ… dziaÅ‚aÅ„ – a także wiÄ™kszÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ… – niż w firmach innych paÅ„stw. Choć lider, jak w każdej kulturze, ma wiodÄ…ce sÅ‚owo, ważne decyzje zawsze podejmowane sÄ… wspólnie z grupÄ…. Na porzÄ…dku dziennym w Szwecji sÄ… dÅ‚ugie konsultacje i spotkania grup roboczych, podczas których wspólnie i za pomocÄ… konsensusu podejmowane sÄ… decyzje.

PodsumowujÄ…c skandynawski styl zarzÄ…dzania można powiedzieć, że zastosowanie rozwiÄ…zaÅ„ o charakterze demokratycznym, peÅ‚niÄ…cych jednoczeÅ›nie funkcjÄ™ integracyjnÄ… powoduje,  iż pracownicy majÄ… poczucie bezpoÅ›redniego wpÅ‚ywu na dziaÅ‚alność firmy. Jak wskazujÄ… opublikowane  w 2017 r. wyniki 26. edycji sondażu „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad, 74% Szwedów, 69% DuÅ„czyków i 65% Norwegów spodziewa siÄ™, że ich pracodawca bÄ™dzie miaÅ‚ lepsze wyniki finansowe w 2017 roku niż w 2016 roku, podczas gdy w Europie wskaźniki ten wyniósÅ‚ 62%.

Aranżacja przestrzeni biurowej a skandynawska kultura biznesu
Silne egalitarne i demokratyczne podejÅ›cie do biznesu spowodowaÅ‚o, że w Skandynawii formalne i  hierarchiczne struktury od dawna zostaÅ‚y zastÄ…pione funkcjonalnÄ… pracÄ… zespoÅ‚owÄ…, zaÅ› biura typu open-space staÅ‚y siÄ™ z czasem standardem. Jednak wyniki badaÅ„ opublikowane w 2009 r. w raporcie prof. Jeremy’ego Myersona pt. „Welcoming Workplace” wykazaÅ‚y, że „osoby pracujÄ…ce dÅ‚uższy czas w takich warunkach sÄ… na ogóÅ‚ niezadowolone, sfrustrowane (…), nie mogÄ… zebrać myÅ›li ani skupić siÄ™ na wÅ‚asnej pracy”. Zatem wyzwaniem staÅ‚o siÄ™ zaprojektowanie nowoczesne biura, które sprzyja koncentracji, komunikacji i regeneracji. Obecnie coraz wiÄ™cej firm odkrywa zalety zróżnicowanego Å›rodowiska biurowego i swobody w korzystaniu z jego potencjaÅ‚u. Dobrym rozwiÄ…zaniem wydaje siÄ™ być koncepcja Activity-Based Working przedstawiona w publikacji „Nie bój siÄ™ activity based working”, w której doÅ›wiadczeniami podzielili siÄ™ liderzy swoich branż – Hays oraz szwedzkie firmy Kinnarps i Skanska. Raport prezentuje szeroki kontekst zjawiska oraz wyniki badania „Biuro a potrzeby organizacji”, przeprowadzonego przez partnerów w 2016 roku na próbie blisko 100 firm zatrudniajÄ…cych Å‚Ä…cznie ponad 50 000 pracowników.

Beata Osiecka z Kinnarps Polska zauważa, że na pojawienie siÄ™ nowych tendencje przy projektowaniu powierzchni biurowych majÄ… niewÄ…tpliwy wpÅ‚yw charakterystyczne dla Skandynawii czynniki, takie jak postÄ™p technologiczny – praca staje siÄ™ coraz bardziej mobilna, zmiany demograficzne – z jednej strony pokolenie Y, z drugiej Silver Generation i pracownicy wiedzy, zmiany behawioralne – work-life balance, zdrowy styl życia, wygoda i ergonomia, rola relacji spoÅ‚ecznych, odpowiedzialność spoÅ‚eczna, ekologia oraz  w koÅ„cu trend ekonomiczny – staÅ‚e szukanie oszczÄ™dnoÅ›ci, możliwoÅ›ci wzrostu efektywnoÅ›ci, podnoszenia poziomu jakoÅ›ci obsÅ‚ugi.

W Skandynawii stale wzrasta Å›wiadomość powiÄ…zaÅ„ miÄ™dzy zdrowÄ… kulturÄ… korporacyjnÄ… a wynikami biznesowymi. Dobre miejsce do pracy jest uznawane za warunek niezbÄ™dny do osiÄ…gniÄ™cia celów organizacyjnych i realizacji strategii. JednoczeÅ›nie spójność warunków zatrudnienia i miejsca pracy z politykÄ… firmy staÅ‚a siÄ™ bardzo ważnym elementem zewnÄ™trznego wizerunku pracodawcy.

Równowaga miÄ™dzy pracÄ… a życiem prywatnym
WiÄ™kszość Skandynawów  jest zdecydowana, by utrzymywać zdrowÄ… równowagÄ™ miÄ™dzy życiem osobistym a pracÄ…. Nasi póÅ‚nocni sÄ…siedzi mogÄ… powiedzieć, że ciężko pracujÄ…, ale nie znaczy to, że wiÄ™kszość czasu spÄ™dzajÄ… w pracy. Dane pokazujÄ…, że dÅ‚ugie godziny pracy mogÄ… oddziaÅ‚ywać negatywnie na zdrowie, wpÅ‚ywajÄ… na obniżenie bezpieczeÅ„stwa i podnoszÄ… poziom stresu. Ostatni raport OECD Better Life Index 2015 potwierdza kolejny raz, jak ważne dla mieszkaÅ„ców Skandynawii jest utrzymanie równowagi miÄ™dzy życiem zawodowym i rodzinnym.  W krajach OECD w nadgodzinach pracuje Å›rednio 13% osób, podczas gdy Szwecji 1%, w Danii 2%, w Norwegi 3% i w Finlandii 3,6%. Wiele firm zgadza siÄ™ na „flextime” - elastyczny czas pracy, który daje prawo do wykonywania sÅ‚użbowych obowiÄ…zków pozostajÄ…c w domu. Taki system jest zdumiewajÄ…co efektywny, dziÄ™ki czemu kraje nordyckie uważane sÄ… za innowacyjne i kreatywne, zaÅ› skandynawskie firmy, jedna po drugiej odnoszÄ… sukcesy na globalnym rynku. Nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że nasi póÅ‚nocni sÄ…siedzi znaleźli receptÄ™ na sukces.

ŹródÅ‚a:
www.bertelsmann-stiftung.de/en/publications/publication/did/social-justice-in-the-eu-index-report-2016
www.administrator24.info/artykul/id4767,renesans-powierzchni-typu-open-space-wywiad-z-beata-osiecka
www.kinnarps.pl/wiedza/nie-boj-sie-nowego-biura/

OECD better Life Index 2015: www.oecdbetterlifeindex.org/topics/work-life-balance/

Wyniki 26. edycji sondażu „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad
http://www.randstad.pl/media/1034368/Monitor%20Rynku%20Pracy_edycja%2026_16_01_2017.pdf
(kraje biorÄ…ce udziaÅ‚ w badaniu – Europa:  Dania,  Norwegia, Polska,  Szwecja. Brak Finlandii
data publikacji 16.01.2017)

Zdjęcia: absfreepic.com

Projekt i wykonanie i2D