Skandynawskie firmy jednymi z najbardziej pożądanych pracodawców. Zatrudniają w Polsce ponad 170 tys. osób

W dwóch tysiÄ…cach firm ze skandynawskim kapitaÅ‚em pracuje w Polsce ponad 170 tys. osób. Nordyckie firmy zatrudniajÄ… na podstawie umów o pracÄ™, oferujÄ… programy emerytalne, opiekÄ™ medycznÄ… czy programy rozwoju pracowniczego, a także dbajÄ… o Å›rodowisko i lokalne spoÅ‚ecznoÅ›ci. DziÄ™ki temu sÄ… dla Polaków bardzo pożądanym pracodawcÄ… – wynika z raportu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.  50 najwiÄ™kszych skandynawskich pracodawców zatrudnia w naszym kraju Å‚Ä…cznie okoÅ‚o 105 tysiÄ™cy pracowników.

To jedna z informacji pÅ‚ynÄ…cych z raportu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) „Skandynawskie miejsce pracy” zaprezentowanego podczas konferencji SPCC pod tym samym hasÅ‚em, która odbyÅ‚a siÄ™ w Warszawie 26 października br.
Polski i skandynawski rynek pracy różniÄ… siÄ™ od siebie w wielu aspektach, co jednak w żaden sposób nie zmniejsza coraz silniejszych relacji biznesowych pomiÄ™dzy PolskÄ… i SkandynawiÄ….

Kraje skandynawskie sÄ… źródÅ‚em interesujÄ…cych rozwiÄ…zaÅ„ dotyczÄ…cych wielu aspektów rynku pracy, w tym aktywnoÅ›ci zawodowej spoÅ‚eczeÅ„stwa, elastycznoÅ›ci zatrudnienia, rozwiÄ…zaÅ„ instytucjonalnych zwiÄ…zanych z aktywizowaniem różnych grup spoÅ‚ecznych i zapewnieniu im równych szans na rynku pracy, przyciÄ…ganiem talentów i sprzyjaniu innowacyjnoÅ›ci.” – mówi Agnieszka Kowalcze, Dyrektor SPCC w Polsce.

PotwierdzajÄ… to przytoczone w raporcie SPCC wyniki, jakie kraje nordyckie osiÄ…gajÄ…, od lat przodujÄ…c w Å›wiatowych rankingach oceniajÄ…cych poziom wyksztaÅ‚cenia, zrównoważenia pomiÄ™dzy życiem prywatnym i pracÄ…, czy ukazujÄ…cych stopieÅ„ zadowolenia z pracy.

Skandynawski a polski rynek pracy
PrzyglÄ…dajÄ…c siÄ™ skandynawskim gospodarkom i spoÅ‚eczeÅ„stwom widać, iż w parze ze zjawiskami pogÅ‚Ä™bienia satysfakcji życiowej, jak i poziomu spójnoÅ›ci spoÅ‚ecznej idÄ… wysokie notowania w zakresie efektywnoÅ›ci ekonomicznej i produktywnoÅ›ci, innowacyjnoÅ›ci, zrównoważonego rozwoju. Te sprzyjajÄ…ce warunki znajdujÄ… odzwierciedlenie miÄ™dzy innymi we wskaźniku zatrudnienia, który najwyższe wartoÅ›ci w Europie osiÄ…ga wÅ‚aÅ›nie w paÅ„stwach PóÅ‚nocy – od 87,8% w Islandii, przez 81,2% w Szwecji, 78,6% w Norwegii, 77,4% w Danii i 73,4% w Finlandii, podczas gdy wartość tego wskaźnika w Polsce w 2016 roku osiÄ…gnęła 69,3%.

MieszkaÅ„cy Skandynawii sÄ… także dÅ‚użej aktywni zawodowo, niż pozostali mieszkaÅ„cy Europy. NajdÅ‚użej aktywni w caÅ‚ej Europie pozostajÄ… mieszkaÅ„cy Islandii, którzy na pracy zawodowej (wedÅ‚ug danych Eurostat za 2015 rok) spÄ™dzajÄ… ponad 46 lat. Wysoko plasujÄ… siÄ™ w tym wzglÄ™dzie także Szwedzi poÅ›wiÄ™cajÄ…cy pracy ponad 41 lat. Nieco krócej pracujÄ… Norwegowie, DuÅ„czycy i Finowie (odpowiednio 39,8 oraz 39,2 i 37,7 lat). Polacy sÄ… aktywni zawodowo Å›rednio przez 32,6 lat, na tle Å›redniej unijnej, która wynosi 35,4 lat.

Natomiast mieszkaÅ„cy Polski znajdujÄ… siÄ™ w czoÅ‚ówce europejskich narodów, które w pracy spÄ™dzajÄ… najwiÄ™cej godzin w ciÄ…gu tygodnia – przeciÄ™tny Polak zatrudniony na peÅ‚ny etat pracuje 42,1h tygodniowo (dane za 2016 r.) DuÅ„czycy, którzy w tym zakresie znajdujÄ… siÄ™ na drugim koÅ„cu bieguna pracujÄ… o 3,4 godzin krócej w tygodniu. Podobnie Norwegowie, którzy pracujÄ… 39 godzin tygodniowo. Jedynym wyjÄ…tkiem pod tym wzglÄ™dem wÅ›ród mieszkaÅ„ców PóÅ‚nocy sÄ… Islandczycy, którzy na pracÄ™ poÅ›wiÄ™cajÄ… w tygodniu aż 45,1 godzin (o 3,7 godziny wiÄ™cej od Å›redniej unijnej wÅ›ród osób peÅ‚nozatrudnionych). Z kolei Finowie i Szwedzi poÅ›wiÄ™cajÄ… na pracÄ™ Å›rednio 40,1 i 40,7 godzin w tygodniu.

Kobiety na ryku pracy
Raport podkreÅ›la także osiÄ…gniÄ™cia zwiÄ…zane z dÅ‚ugÄ… tradycjÄ… Skandynawii w zakresie zapewniania kobietom równych szans. MiÄ™dzynarodowe rankingi wskazujÄ… na PóÅ‚noc Europy jako najlepsze miejsce do życia dla kobiet – sÄ… to też kraje, które zapewniajÄ… kobietom najlepsze warunki na rynku pracy, co przekÅ‚ada siÄ™ miÄ™dzy innymi na wysoki poziom aktywnoÅ›ci zawodowej Skandynawek.

Na coraz wiÄ™kszej liczbie stanowisk w naszych fabrykach mogÄ… i chcÄ… pracować kobiety. W czterech zakÅ‚adach naszej grupy w Polsce zatrudniamy 4000 osób, z czego 40% stanowiÄ… kobiety. ChÄ™tnie dzielimy siÄ™ swoimi doÅ›wiadczeniami, m.in. braliÅ›my udziaÅ‚ w programie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej Rodzina i praca to siÄ™ opÅ‚aca” mówi Jacek SiwiÅ„ski, Dyrektor Generalny w firmie VELUX Polska.

Wprowadzone w paÅ„stwach PóÅ‚nocy, niejednokrotnie pionierskie rozwiÄ…zania w obszarze równouprawnienia kobiet przynoszÄ… wymierne efekty. Norwegia jako pierwsza na Å›wiecie wprowadziÅ‚a wymóg, aby kobiety stanowiÅ‚y co najmniej 40% czÅ‚onków zarzÄ…du spóÅ‚ek notowanych na gieÅ‚dzie. Z kolei na Islandii kobiety zajmujÄ… 48% miejsc w parlamencie, co stanowi najwyższy udziaÅ‚ na caÅ‚ym Å›wiecie. Szwecja jako pierwsza na Å›wiecie wprowadziÅ‚a urlop tacierzyÅ„ski, a w Finlandii notuje siÄ™ najwyższy odsetek wyksztaÅ‚conych kobiet (aż 49%).

Inspirująca przestrzeń pracy a skandynawska kultura biznesu
W Skandynawii stale wzrasta Å›wiadomość powiÄ…zaÅ„ miÄ™dzy kulturÄ… pracy a wynikami biznesowymi. Dobre miejsce do pracy, sprzyjajÄ…ce inspiracji i przystosowane do zarzÄ…dzania różnorodnoÅ›ciÄ… w zespoÅ‚ach, jest uznawane za warunek niezbÄ™dny do osiÄ…gniÄ™cia celów organizacyjnych i realizacji strategii. JednoczeÅ›nie spójność warunków zatrudnienia i miejsca pracy z politykÄ… firmy staÅ‚a siÄ™ bardzo ważnym elementem zewnÄ™trznego wizerunku pracodawcy.

W Polsce potrzebujemy wiÄ™cej elastycznej i funkcjonalnej przestrzeni biurowej, dostosowanej do potrzeb firm i wymagaÅ„ ich pracowników” mówi Anna Marciniak, Menadżerka ds. Personalnych i Administracji Skanska Property Poland.

Zagadnieniom tak postrzeganej, harmonijnej przestrzeni biurowej poświęcony został rozdział 4. raportu SPCC.
W zaprezentowanym podczas konferencji raporcie „Skandynawskie miejsce pracy” przedstawiono ponadto 15 przykÅ‚adów dobrych praktyk w obszarze Å›rodowiska pracy wdrażanych przez skandynawskie firmy zatrudniajÄ…ce pracowników w Polsce. W publikacji znalazÅ‚y siÄ™ miÄ™dzy innymi, przykÅ‚ady ciekawych inicjatyw i osiÄ…gnięć na tym polu firm takich, jak SKANSKA, ATLAS COPCO, CYBERCOM, DGS Poland, DSV ISS, ERICSSON, FLÜGGER, KMD, NORDEA, ORIFLAME, PURO HOTELS, SCANIA, SEB, STENA RECYCLING, VELUX.

Konferencja SPCC odbywaÅ‚a siÄ™ pod honorowym patronatem ambasad krajów skandynawskich.

Jednym z goÅ›ci specjalnych konferencji byÅ‚ Ulf Andreasson, reprezentujÄ…cy NordyckÄ… RadÄ™ Ministrów. WÅ›ród ekspertów - uczestników paneli dyskusyjnych znalazÅ‚ siÄ™ m.in. Dominik Szostak - radca ministra w Biurze Ministerstwa Rozwoju, przedstawiciele Ambasady Danii, Ambasady Finlandii, Ambasady Norwegii, Ambasady Szwecji oraz firm takich jak: Skanska, VELUX, CBRE, JLL, Kinnarps.

Zapraszamy do lektury raportu SPCC: „Skandynawskie miejsce pracy”

Zobacz także:
Relacja Agencji Informacyjnej Newseria z konferencji SPCC:
biznes.newseria.pl

Projekt i wykonanie i2D