Fortum - Samopodnoszące się krzesło z przetworzonego plastikuCo może mieć wspólnego czyste środowisko z innowacyjnym, designerskim meblem? Czy krzesło może samo podnosić się z podłogi, kiedy upadnie? Te pytania znalazły odpowiedzi dzięki innowacyjnemu wynalazkowi fińskich inżynierów z firmy Fortum zainspirowanych historią nieugiętego sportowca.
Aby zwrócić uwagę na potencjał plastiku z odzyskanych surowców wtórnych, projektanci z Fortum zaprojektowali i wyprodukowali krzesło z granulatu pochodzącego z przetworzonego plastiku. Ciekawostką jest, że krzesło samo się podnosi, gdy zostanie przewrócone.
Legendy budują ci, którzy się nie poddają, stawiają czoło przeciwnościom i mimo przeszkód powstają, by zwyciężyć. Na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku fiński długodystansowiec Lasse Virén biegł w finale na 10 000 metrów. W połowie upadł, mimo tego wstał, zdobył złoto i nawet ustanowił nowy rekord świata. W tym roku mija 50 rocznica tego legendarnego wydarzenia, stąd też nasi koledzy z Finlandii zainspirowani duchem zwycięstwa i walki stworzyli samopodnoszące się krzesło Virén – nazwane w hołdzie sportowcowi.
Ta nieprzemijająca historia o wytrwałości przyświecała grupie fińskich twórców, którzy od lat szukali recepty na problemy wynikające ze wzrostu plastikowych odpadów.  Krzesło zostało wykonane z Fortum Circo®, czyli plastikowego recyklatu wytwarzanego z odpadów pochodzących z fińskich gospodarstw domowych.
Wynalazek jest potwierdzeniem tego, co można dzisiaj osiągnąć dzięki nowoczesnej metodzie recyklingu tworzyw sztucznych. Zwrócenie uwagi na racjonalne wykorzystywanie plastiku i tym samym zmniejszenie wpływu na środowisko ma szczególne znaczenie, ponieważ jeszcze w 2019 roku przetwarzano zaledwie 14% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych na świecie.
Prawdziwym problemem nie jest sam plastik, ale właśnie niski poziom jego recyklingu. Przetwarzanie tworzyw sztucznych pozwala zmniejszyć ilość szkodliwych i długo rozkładających się odpadów plastikowych w środowisku oraz pozyskać surowce wtórne do produkcji nowych wyrobów, takich jak na przykład krzesła Virén, które poprzez swoją wyjątkową konstrukcję ma szansę stać się kultowym meblem.
 
https://www.fortum.com/virenchair/

https://www.youtube.com/watch?v=eDJrLqL2IHw

 

Dalszych informacji udziela:
Jacek Ławrecki

Rzecznik Prasowy

Fortum
tel: +48 662 183 746
jacek.lawrecki@fortum.com

Projekt i wykonanie i2D