PAIiIZ: Polska dla inwestorów - co jeszcze możemy poprawić?

21-01-2016

System ksztaÅ‚cenia zawodowego i prawa podatkowego oraz prawo zamówieÅ„ publicznych - to obszary najczęściej wskazywane przez inwestorów, jako wymagajÄ…ce poprawy. Takie wnioski pÅ‚ynÄ… z najnowszego raportu PAIiIZ „Bariery w napÅ‚ywie bezpoÅ›rednich inwestycji zagranicznych do Polski”. Celem opracowania jest wsparcie procesu tworzenia w Polsce jak najlepszych warunków dla inwestycji krajowych i zagranicznych.
o
Inwestorzy ocenili m.in. system podatkowy w Polsce. W ich opinii bariery w tym obszarze wynikajÄ… nie tyle z wysokoÅ›ci opodatkowania, co ze zbyt skomplikowanych i czÄ™sto niejednoznacznych przepisów. Inwestorzy wskazywali m.in. na niejasnoÅ›ci przy korzystaniu przez pracowników z samochodów sÅ‚użbowych, rozliczaniu strat czy wadliwym uregulowaniu definicji budowli w ustawie o podatkach i opÅ‚atach lokalnych. PrzeszkodÄ… dla przedsiÄ™biorców jest także brak możliwoÅ›ci tworzenia grup VAT oraz zbyt dÅ‚ugi termin na zwrot VAT. Inwestorzy zwracajÄ… również uwagÄ™ na odmiennÄ… interpretacjÄ™ podatkowÄ… w zależnoÅ›ci od urzÄ™du, czasochÅ‚onne procedury oraz liczne kontrole podatkowe. Podczas spotkania poÅ›wiÄ™conego prezentacji raportu nt. barier inwestycyjnych prezes PAIiIZ SÅ‚awomir Majman zwróciÅ‚ uwagÄ™ na problem podwójnego opodatkowania. - Kolejny rok próbujemy doprowadzić do podpisania umowy unikania podwójnego opodatkowania z Tajwanem. Jej brak praktycznie uniemożliwia tajwaÅ„skie inwestycje w Polsce - powiedziaÅ‚ prezes.
o
ZgÅ‚aszane przez inwestorów problemy dotyczyÅ‚y także barier zwiÄ…zanych z prawem zamówieÅ„ publicznych. Należą do nich: problemy w sposobie komunikacji na linii zamawiajÄ…cy-wykonawca, uniemożliwienie wglÄ…du do ofert konkurencji czy dotyczÄ…cy wielu obszarów nadmierna biurokracja. UrzÄ…d ZamówieÅ„ Publicznych prowadzi obecnie prace nad nowelizacjÄ… Ustawy, w które PAIiIZ oraz inne instytucje administracji i otoczenia biznesu wÅ‚Ä…czyÅ‚y siÄ™ uczestniczÄ…c w konsultacjach.

PrzedsiÄ™biorcy, jak wynika z raportu, napotykajÄ… również trudnoÅ›ci w ksztaÅ‚ceniu zawodowym wÅ‚asnych pracowników ze wzglÄ™du na niejednoznaczne przepisy. PostulujÄ… zwiÄ™kszenie efektywnoÅ›ci ksztaÅ‚cenia zawodowego poprzez wprowadzenie dualnej nauki zawodu.

Inwestorzy upatrywali także barier w dÅ‚ugotrwaÅ‚ych postÄ™powaniach sÄ…dowych, licznych kontrolach administracji publicznej, skomplikowanej procedurze uzyskiwania pozwolenia na budowÄ™, problemach z dostawami prÄ…du, czy brakiem planów zagospodarowania przestrzennego.

JednoczeÅ›nie zdecydowana wiÄ™kszość zagranicznych przedsiÄ™biorców postrzega PolskÄ™, jako dobre miejsce do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i zauważa poprawÄ™ w wielu obszarach, takich jak np. duży, chÅ‚onny rynek wewnÄ™trzny czy kompetencje polskich pracowników. (PAIiIZ)
o

* * *
o

PAIiIZ przygotowaÅ‚a raport „Bariery w napÅ‚ywie bezpoÅ›rednich inwestycji zagranicznych do Polski” na podstawie ankiet i badaÅ„ przeprowadzonych wÅ›ród inwestorów zagranicznych, informacji gromadzonych i analizowanych przez izby bilateralne oraz wydziaÅ‚y handlowo-gospodarcze zagranicznych ambasad, konferencji i seminariów dotyczÄ…cych klimatu inwestycyjnego oraz wniosków z dziaÅ‚aÅ„ realizowanych w ramach opieki proinwestycyjnej przez PAIiIZ, którÄ… objÄ™te zostaÅ‚y firmy polskie i zagraniczne już prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność w kraju.

Przy tworzeniu raportu PAIiIZ wspóÅ‚pracowaÅ‚a z: British-Polish Chaber of Commerce, FrancuskÄ… IzbÄ… PrzemysÅ‚owo-HandlowÄ… w Polsce, United Kingdom Trade and Invest, Bankiem HSBC, Grant Thorton i Bankiem Åšwiatowym.

ŹródÅ‚o: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Projekt i wykonanie i2D