Duńska poezja w Warszawie – Wiersze w mieście 2018

Warszawa, 30-04-2018

WIERSZE GRATIS! Ponad 100 tysięcy wierszy w przeszło 200 miejscach w kwietniu będzie można dostać gratis w Warszawie. „Wiersze w mieście” rozpoczną się już za chwilę. I będą bodaj największą akcją promującą poezję w Europie.

W kwietniu w Warszawie na każdym kroku poezję dostaniesz gratis. Nowa, nietypowa odsłona akcji „Wiersze w mieście” będzie promować dostęp do poezji, jakiego do tej pory nie było. I w równie niespotykanej skali – zostanie bowiem rozdanych aż 100 tysięcy wierszy.

Autorami wierszy jest 18 europejskich poetów, a motywem przewodnim ich dzieł: WOLNOŚĆ.  Teksty reprezentują różnorodność tradycji, kultur oraz poglądów twórców z różnych zakątków naszego kontynentu.

W projekcie uczestniczy m.in. wiersz duńskiej poetki Inger Christensen w tłum. Bogusławy Sochańskiej, pochodzący z wydanego w tym roku przez wydawnictwo Lokator tomu alfabet.

Inger Christensen (1935-2009) – wybitna przedstawicielka duńskiego postmodernizmu, należy do panteonu duńskiej literatury. Autorka siedmiu tomów poetyckich, trzech powieści, dwóch tomów esejów, utworów dramatycznych i.in. Uhonorowana m.in. Nagrodą Nordycką Akademii Szwedzkiej (1994), Austriacką Nagrodą Państwową w dziedzinie literatury (1994) i Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Poezji w Liège (1995). Przez wielu europejskich krytyków uważana za duńską kandydatkę do Nagrody Nobla.

Promocja obowiązuje do końca kwietnia lub wyczerpania zapasu 100 tysięcy wierszy!

Organizatorzy: Stowarzyszenie Europejskich Narodowych Instytutów Kultury (EUNIC Warszawa)
Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Wiersze w mieście 2018
3-30 kwietnia
Osiedlowe sklepy, kawiarnie, zakłady usługowe, przystanki autobusowo-tramwajowe, kluby
Warszawa
Dokładne lokalizacje: www.wierszewmiescie.eu

 

Projekt i wykonanie i2D