Raport IEA – bioenergia kluczem do przyszłości wolnej od węgla 7-02-2018

Kraje nordyckie od wielu lat sÄ… orÄ™downikami dziaÅ‚aÅ„ na rzecz Å‚agodzenia zmian klimatu, pozostajÄ… także liderami w zakresie rozwiÄ…zaÅ„ dla zrównoważonego rozwoju, ochrony klimatu i Å›rodowiska. Należą także do Å›wiatowej czoÅ‚ówki w wytwarzaniu i wykorzystaniu energii odnawialnej.

W opublikowanym ostatnio raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej wiele uwagi poświęcono niezwykle ważnemu dla państw skandynawskich zagadnieniu bioenergii oraz technologicznym i politycznym procesom koniecznym do uwolnienia jej potencjału.

Uczestnicy dyskusji na temat energii odnawialnej skupiajÄ… siÄ™ przede wszystkim na cenach i technologiach energii wiatrowej i sÅ‚onecznej, lekceważąc czÄ™sto rolÄ™ bioenergii. Bioenergia budzi wprawdzie kontrowersje, ale ma szansÄ™ odegrać kluczowÄ… rolÄ™ w przejÅ›ciu do systemu energetyki niskowÄ™glowej – jest to jedno z najważniejszych przesÅ‚aÅ„ raportu „Technology Roadmap: Delivering Sustainable Bioenergy” opublikowanego niedawno przez International Energy Agency (IEA). Jego autorzy podkreÅ›lajÄ… jednak, że do realizacji tego celu sÅ‚użyć może jedynie bioenergia pozyskiwana i wykorzystywana w sposób przyjazny dla Å›rodowiska. Zasady zrównoważonego podejÅ›cia do produkcji i eksploatacji bioenergii zostaÅ‚y sformuÅ‚owane w osobnym rozdziale raportu.

IEA zaprezentowaÅ‚a już wczeÅ›niej „2°C Scenario”, czyli analizÄ™ roli, jakÄ… różne źródÅ‚a energii mogÄ… odegrać w staraniach o ograniczenie wzrostu Å›redniej temperatury Ziemi do poziomu niższego od 2 stopni Celsjusza. W scenariuszu tym zakÅ‚ada siÄ™, że do 2060 roku udziaÅ‚ źródeÅ‚ biologicznych w ogólnym bilansie energetycznym bÄ™dzie wynosiÅ‚ 17 procent. Obecnie wynosi on okoÅ‚o 5 procent. Bioenergia przysÅ‚uży siÄ™ do ograniczenia emisji zwiÄ…zków wÄ™gla o blisko 20 procent.

Bioenergia jest rozwiÄ…zaniem dla branż, w których inne opcje dekarbonizacji sÄ… niedostÄ™pne. W raporcie mowa jest o jej wykorzystaniu zwÅ‚aszcza w transporcie, gdzie może odegrać ważnÄ… rolÄ™ – niezależnie od wysiÅ‚ków na rzecz poprawy wydajnoÅ›ci silników oraz zwiÄ™kszania roli napÄ™du elektrycznego. Dotyczy to w szczególnoÅ›ci transportu lotniczego i wodnego.

Raport jest generalnie nowÄ… analizÄ… znaczenia bioenergii w Å›wietle zmian, jakie zaszÅ‚y w Å›wiecie energetyki w ostatnich piÄ™ciu latach, oraz najnowszych doÅ›wiadczeÅ„ w zakresie polityki bioenergetycznej, rozwoju rynku oraz jego regulacji. Wskazuje siÄ™ w nim najważniejsze szanse dla bioenergetyki oraz powstrzymujÄ…ce jej rozwój bariery techniczne, polityczne, prawne, finansowe i rynkowe. Autorzy sugerujÄ… również sposoby likwidacji tych barier – część z nich nadaje siÄ™ do wykorzystania już teraz, część bÄ™dzie realna dopiero w przyszÅ‚oÅ›ci. Niektóre z tych rozwiÄ…zaÅ„ mogÄ… zostać zastosowane przez kraje rozwijajÄ…ce siÄ™ gospodarczo, które muszÄ… sobie radzić z szybko rosnÄ…cym zapotrzebowaniem na energiÄ™.

Bariery rozwoju bioenergetyki sÄ… dwojakiego rodzaju. Warunkiem zwiÄ™kszenia produkcji i dostaw biomasy wykorzystywanej do celów energetycznych jest upowszechnienie korzystania z bioenergii. Towarzyszyć musi temu miÄ™dzynarodowe wsparcie dla zrównoważonego charakteru tego procesu oraz zapobieganie jego negatywnym skutkom Å›rodowiskowym, spoÅ‚ecznym i ekonomicznym. Rozwój bioenergetyki bÄ™dzie wymagaÅ‚ dodatkowych inwestycji, zarówno w sensie instytucjonalnych inicjatyw edukacyjnych, jak i bezpoÅ›rednich inwestycji finansowych. IEA szacuje, że inwestycje w bioenergetykÄ™ powinny wzrosnąć z obecnego poziomu 25 miliardów USD rocznie do 60 miliardów w roku 2030 i 200 miliardów w latach 2050–2060.

Publikacja „Technology Roadmap: Delivering Sustainable Bioenergy” jest jednym z elementów opracowywanej przez IEA nowej serii raportów prezentujÄ…cych analizy dÅ‚ugoterminowych perspektyw wprowadzania czystych technologii energetycznych. Ich celem jest przyspieszenie tego procesu.

ŹródÅ‚o: stateofgreen.com
Zdjęcie: absfreepic.com

Zobacz także:
Fiński minister środowiska proponuje, by do 2025 roku uwolnić Finlandię od węgla >>>

Projekt i wykonanie i2D