Skanska Property Poland: Wmurowała kamień węgielny pod swój pierwszy projekt biurowy w Krakowie

30-10-2013

29 października 2013 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod kompleks biurowy Kapelanka 42, który powstaje u zbiegu ulic Kapelanka i Kobierzyńskiej w  Krakowie. Jest to pierwsza inwestycja biurowa realizowana przez Skanska Property Poland w stolicy Małopolski.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz zarządu firmy Skanska. Akt Erekcyjny podpisali Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Jan Okoński, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Przedsiębiorczości, Maciej Karwacki, Dyrektor Oddziału Budownictwa Ogólnego Kraków, Skanska S.A. i Bartosz Kalinowski, Dyrektor Regionu w Skanska Property Poland. Poza Aktem Erekcyjnym w specjalnej tubie umieszczono także tytułowe strony regionalnych, krakowskich gazet z wtorku, 29 października 2013 r.

„Starannie przemyśleliśmy decyzję o wyborze Krakowa na lokalizację naszego kolejnego projektu biurowego. To nie tylko piękne miasto o bogatej historii i wspaniałej architekturze, ale także jeden z najważniejszych ośrodków biznesowych w naszym kraju, który ma ogromny potencjał dalszego rozwoju. Atutem Krakowa są rzesze ambitnych i dobrze wykształconych pracowników. Do tego miasto jest doskonale skomunikowane z Polską i Europą. Dzięki temu prężnie rozwijają się tu firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, jak BPO czy SSC. Kraków jest obecnie uznawany za najważniejszy ośrodek tej branży nie tylko w naszym kraju, ale i całym regionie”
– powiedział Bartosz Kalinowski, Dyrektor Regionu w Skanska Property Poland.

Kompleks Kapelanka 42 będzie się składał z dwóch budynków biurowych klasy A. Każdy z biurowców będzie miał 9 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne, a całkowita powierzchnia najmu będzie wynosiła 30 000 m kw. Użytkownicy obiektu będą mieli do dyspozycji prawie 400 miejsc postojowych we wspólnym garażu podziemnym łączącym oba budynki oraz w części naziemnej. Kompleks Kapelanka 42 został zaprojektowany przez pracownię Medusa Group, w taki sposób, aby dostępna w nim powierzchnia biurowa mogła być elastycznie dostosowywana do potrzeb najemców.

W pierwszym etapie inwestycji został wykonany garaż podziemny dla całego kompleksu. Obecnie trwają prace konstrukcyjne części naziemnej. Zakończenie budowy pierwszego budynku planowane jest na drugi kwartał 2014 r. Generalnym wykonawcą obiektu jest Skanska S.A. Za komercjalizację odpowiada Skanska Property Poland.

„Kapelanka 42 wywołuje duże zainteresowanie na krakowskim rynku. Prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma najemcami, którzy chcą mieć swoje biura w tym obiekcie. Do końca roku planujemy finalizację kilku umów najmu, dzięki którym poziom wynajmu kompleksu będzie wynosił około 60%. Najemcy doceniają to, że Skanska tworzy zielone budynki, które zapewniają komfortowe warunki pracy, dzięki czemu pracujący w nich ludzie mogą w pełni wykorzystywać swój potencjał”
– dodaje Bartosz Kalinowski, dyrektor regionu w Skanska Property Poland.

Podobnie jak wszystkie projekty dewelopera, kompleks Kapelanka 42 powstaje zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju, co oznacza, że na etapie projektowania i budowy zostaną wykorzystane rozwiązania, które pozwolą zminimalizować wpływ obiektu na środowisko naturalne. Jest to pierwszy w Krakowie projekt biurowy, który już otrzymał precertyfikację środowiskową w systemie LEED na poziomie Gold. Obiekt uzyska także certyfikat EU GreenBuilding.

www.skanska.pl


Skanska Property Poland - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D