Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.: C&W: Tempo szczepień określi przybliżony czas powrotu do biur

13-05-2021

Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o.

C&W: Tempo szczepień określi przybliżony czas powrotu do biur

Dalszy rozwój pandemii i tempo szczepień będą miały kluczowy wpływ na zdefiniowanie kierunku rozwoju rynku biurowego w kolejnych miesiącach – przyznają eksperci międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w podsumowaniu pierwszego kwartału 2021 roku na warszawskim rynku powierzchni biurowych.

Aktywność najemców utrzymuje trend spadkowy od początku trwania pandemii. W pierwszym kwartale 2021 roku zawarli oni umowy o łącznej powierzchni 109 300 mkw. Taki wynik jest skutkiem m.in. trzeciego lockdownu oraz niestabilności gospodarczej wywołanej przez pandemię Covid-19.

Eksperci firmy podkreślają także, że sytuacja na rynku powierzchni biurowych zależy w dużej mierze od tempa szczepień oraz rozwoju pandemii: Warto zaznaczyć, że jesteśmy obecnie w punkcie, w którym poszczególne kraje zaczynają stopniowo wracać do normalności dzięki masowym programom szczepień. Państwa takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Izrael osiągnęły już wysoki poziom zaszczepienia populacji, który umożliwił im na odmrażanie kolejnych gałęzi gospodarki, dzięki czemu wiele firm zdecydowało się na wdrożenie procesów stopniowego przywrócenia pracy w biurach. W naszej opinii może to stanowić ważny bodziec do wznowienia procesów wynajmu powierzchni biurowej wstrzymanych przez pandemię, których efekty będziemy mogli obserwować na przełomie 2021 i 2022 roku – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Consulting & Research, Cushman & Wakefield.

Całkowita aktywność najemców na warszawskim rynku była niższa o 21% w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Popyt netto, czyli nowe umowy i ekspansje, w pierwszym kwartale 2021 roku odpowiadał za ok. 70% wszystkich zawartych umów i był zbliżony do poziomu zarejestrowanego w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Pełny raport do pobrania pod linkiem: https://info.cushmanwakefield.com/l/263412/2021-05-11/3s8m1v

 

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 50 tysięcy pracowników w 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2020 roku jej przychody wyniosły 7,8 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.com lub na Twitterze: @CushWake


Cushman & Wakefield Polska Sp. z o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D