Stena Recycling Sp. z.o.o.: Zbiórka odpadów w trakcie Dnia Ziemi

17-05-2011

Niemal 30 ton odpadów oddano do Stena Recycling Centrum w czasie niedzielnego festynu z okazji Dnia Ziemi.

Pierwsi chętni do przekazania odpadów pojawili się w Stena Recycling Centrum już o godzinie 8 rano. W czasie zaledwie kilku godzin zbiórki uczestnicy imprezy oddali do przetworzenia ponad 12 ton makulatury, oszczędzając tym samym około 20 ton CO2. Rekordzista przywiózł 265 kg makulatury! Z pozyskanego papieru po przetworzeniu powstanie nowy np. do drukarek, na gazety oraz ręczniki papierowe.

W tym samym czasie Stena Recycling zebrała także 15 ton zużytego sprzętu m.in. monitory komputerowe, lodówki, telewizory, żelazka i telefony komórkowe. Większość z tych odpadów można ponownie wykorzystać tworząc pełnowartościowe surowce do produkcji np. kołpaków do samochodu, materiału ściernego bądź przerobić na regranulat do produkcji elementów plastikowych. W zamian za oddany sprzęt i makulaturę rozdano kilkanaście tysięcy sadzonek dębu i cebulek kwiatów. To zainteresowanie cieszy nas ogromnie, ponieważ dowodzi temu, że Polacy, tak jak mieszkańcy innych europejskich krajów, dostrzegają możliwość lepszego zagospodarowania odpadów, a tym samym ochrony ograniczonych zasobów naturalnych – komentuje Anna Nowakowska, PR, Marketing&Brand Manager w Stena Recycling.

 

 

jjjj
gjgjjj
Zbiórce odpadów towarzyszyły aktywności edukacyjne. Na specjalnie przygotowanym stoisku pracownicy Stena Recycling wyjaśniali na czym polegają procesy recyklingu oraz jak duże mają znaczenie dla redukcji emisji CO2. Korzystając z Koła Ekozobowiązań wzorowanego na Stena Climate Wheel, uczestnicy festynu mieli okazję złożyć proekologiczne postanowienia podjęcia działań zmniejszających osobisty footprint, czyli redukujących emisję dwutlenku węgla do atmosfery, za którą odpowiada każdy z nas. Składane zobowiązania dotyczyły m.in.: poprawnej segregacji odpadów, rezygnacji z przejażdżki samochodem na rzecz roweru czy przekazania starych kabli do recyklingu. Takie zobowiązania podczas obchodów Dnia Ziemi podjęło 635 osób. Jeśli wszystkie deklaracje zostaną spełnione do końca roku, pozwolą na ograniczenie emisji CO2 o ponad 6 ton! Zainteresowanie składaniem ekozobowiązań było ogromne. Najwięcej osób postanowiło w tym roku zrezygnować z jazdy samochodem na rzecz spaceru przynajmniej raz w miesiącu. Warto wiedzieć, że 5 km podróży samochodem to produkcja 1 kg CO2! Stena Recycling przyczynia się do redukcji 8 mln ton CO2 rocznie, co stanowi równowartość emisji spalin z 1,35 mln lotów dookoła świata. Recykling ma znaczenie! – podsumowuje Anna Nowakowska.

Na stoisku Stena Recycling prezentowane były zasady prawidłowego segregowania odpadów oraz różne sprzęty elektryczne i elektroniczne, na których widniały opisy informujące, które części np. lodówki nadają się do recyklingu i co powstaje z nich po przetworzeniu. Odwiedzający stoisko dowiedzieli się np. że z obudowy kabli powstaje regranulat do produkcji nowych elementów
z tworzyw sztucznych, a z zasilaczy uzyskuje się frakcje umożliwiające w kolejnych etapach  odzyskanie metali szlachetnych np. srebra. Dzieci miały okazję przyjrzeć się także, jak
z makulatury po jej przetworzeniu można uzyskać papier czerpany, a dorośli wzięli udział
w konkursie na pozytywne hasło promujące recykling organizowanym wspólnie ze Stena Line – siostrzaną spółką Stena Recycling.
Ogłoszenie zwycięzcy 10 maja 2011r. na stronie internetowej www.stenarecycling.pl.
 


Stena Recycling Sp. z.o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D