Ingka Centres Polska Sp. z o.o.: IKEA stawia na bawełnę lepszą dla ludzi i środowiska

9-11-2015

IKEA ogłosiła, że od września bieżącego roku cała bawełna, która używana jest do produkcji artykułów marki, pochodzi wyłącznie ze zrównoważonych źródeł. Oznacza to, że przy jej uprawie stosuje się mniej wody, nawozów sztucznych i pestycydów, a farmerzy zwiększają swoje przychody. Tym samym firma stała się największym sprzedawcą na świecie, który wyznaczył sobie i osiągnął ten cel.

Tradycyjne sposoby uprawy bawełny są często szkodliwe dla środowiska i ludzi, którzy ją uprawiają. Wśród najważniejszych problemów wymienia się m.in. postępującą erozję gleby, niedostatek wody, stopniowe naruszenie różnorodności biologicznej oraz konsekwencje zdrowotne stosowania dużej ilości pestycydów i nawozów chemicznych. Ponadto, większość bawełny jest uprawiana w małych gospodarstwach, w krajach rozwijających się, gdzie farmerzy każdego dnia walczą o wypracowanie zysku. Dlatego Grupa IKEA już od 10 lat prowadzi działania na rzecz podniesienia standardów uprawy bawełny, zmniejszania jej szkodliwych skutków i całkowitego wyeliminowania niedopuszczalnych praktyk, takich jak zatrudnianie dzieci. Wspólnie z partnerami IKEA edukuje i zachęca plantatorów do zrównoważonych metod uprawy bawełny. Dzięki nim oszczędzają wodę, używają mniej pestycydów i sztucznych nawozów, a także zwiększają zyski oraz poprawiają się ich warunki pracy. Dotychczas w ten sposób udało się pomóc około 110 000 farmerów.

Bawełna jest dla nas jednym z najważniejszych surowców naturalnych. Używamy jej do produkcji wielu naszych produktów, m.in. ręczników, pokryć sof i pościeli. Decydując się na całkowite pozyskiwanie tego materiału w odpowiedzialny sposób, chcemy pokazać, że to, co jest dobre dla ludzi i środowiska, jest również dobre dla biznesu – powiedziała Agata Czachórska, p.o. kierownika ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska. Po raz kolejny pokazaliśmy, że stale poszukujemy nowych rozwiązań, żeby ograniczyć wpływ naszej działalności na środowisko oraz przyczyniać się do rozwoju lokalnych społeczności. Tym samym konsekwentnie realizujemy naszą globalną strategię zrównoważonego rozwoju „People&Planet Positive” – dodała.

Program pozyskiwania bawełny z bardziej zrównoważonych źródeł obejmuje bawełnę:

  • objętą certyfikatem Better Cotton (standard określony przez Better Cotton Initiative - BCI),
  • uprawianą przez farmerów, którzy dążą do tego, by spełniała ona standard BCI,
  • zrównoważoną bawełnę z USA (np. e3 Cotton Program).

Od września 2015 roku bawełna używana w produkcji artykułów IKEA pochodzi wyłącznie z tych źródeł i stopniowo zastępuje dotychczasowy asortyment.

Ten rok jest początkiem nowej ery dla bawełny w IKEA. Osiągnięcie naszego celu pozyskiwania 100% bawełny z bardziej zrównoważonych źródeł jest wielkim sukcesem, ale stanowi również dla nas kolejne wyzwanie, aby znaleźć jeszcze więcej sposobów wspierania producentów bawełny na całym świecie – powiedział Pramod Singh, lider projektu w Grupie IKEA.

Główne źródła bawełny używanej do produkcji asortymentu IKEA to Indie, Pakistan, Turcja, Chiny, USA i Brazylia.


Ingka Centres Polska Sp. z o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D