DNB Bank Polska SA: Polska gospodarka bardziej odporna na krach niż dekadę temu

16-05-2017

Z analiz DNB Banku i Deloitte wynika, że w przypadku kryzysu wiÄ™kszość analizowanych sektorów nie odczuÅ‚aby dużego spadku przychodów. WyjÄ…tkiem byÅ‚by handel detaliczny, na który potencjalny krach wpÅ‚ynÄ…Å‚by najmocniej. NajwiÄ™kszym zagrożeniem dla polskiej gospodarki sÄ… ekonomiczne wstrzÄ…sy w Chinach i USA. Za to najbardziej prawdopodobne w tym roku sÄ… negatywne impulsy z rynku we WÅ‚oszech i Hiszpanii.

 
  – Wydaje siÄ™, że polska gospodarka jest dzisiaj lepiej przygotowana na kryzys podobny do tego z lat 2008-2009. WiÄ™kszość branż zanotowaÅ‚aby mniejszy spadek dynamiki sprzedaży niż w czasie poprzedniego krachu. Dotyczy to przede wszystkim branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej i informatycznej, handlu hurtowego i zwiÄ…zanej z ochronÄ… zdrowia – mówi Artur Tomaszewski, Prezes ZarzÄ…du DNB Bank Polska S.A.
 
Jak wynika z raportu „Negatywne szoki gospodarcze. Stress-testy polskiej gospodarki w 2017 roku” przygotowanego przez DNB i ekspertów Deloitte, niemal wszystkie branże w gospodarce wydajÄ… siÄ™ bardziej odporne na pogorszenie koniunktury niż w czasie poprzedniego kryzysu. Nie dotyczy to jednak produkcji żywnoÅ›ci i handlu detalicznego.

 
– WyjÄ…tkiem jest produkcja artykuÅ‚ów spożywczych, której dynamika w 2009 r. ulegÅ‚a poprawie, ale przy obecnej strukturze gospodarki miaÅ‚oby miejsce jej lekkie osÅ‚abienie. DziaÅ‚em, który straciÅ‚by najwiÄ™cej, jest handel detaliczny, który musiaÅ‚by siÄ™ liczyć z pogorszeniem dynamiki sprzedaży o blisko 13 punktów procentowych. Z symulacji wynika, że przynajmniej część polskiej gospodarki w zakresie analizowanych sektorów wydaje siÄ™ odporniejsza niż w momencie ostatniego kryzysu – prognozuje Artur Tomaszewski.
 
– ZrobiliÅ›my symulacjÄ™, aby sprawdzić, jak wybrane branże poradziÅ‚yby sobie w przypadku kryzysu podobnego do tego, który wystÄ…piÅ‚ w 2009 roku. Otóż w wiÄ™kszoÅ›ci analizowanych branż pogorszenie dynamiki przychodów byÅ‚oby mniejsze, niż miaÅ‚o to miejsce wówczas. Odzwierciedla to fakt, że polskie przedsiÄ™biorstwa zwiÄ™kszaÅ‚y produktywność, zmniejszaÅ‚y koszty, lepiej zarzÄ…dzaÅ‚y swojÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… i model ekonometryczny wychwytuje to, że sÄ… dziÅ› lepiej przygotowane na potencjalny kryzys – potwierdza Katarzyna PiÄ™tka-KosiÅ„ska, ekonomistka Deloitte Consulting SA.
 
Autorzy raportu zwracajÄ… uwagÄ™, że blisko dekadÄ™ od wybuchu globalnego kryzysu sytuacja gospodarcza, spoÅ‚eczna i polityczna na Å›wiecie staje siÄ™ coraz bardziej nieprzewidywalna. RosnÄ… napiÄ™cia, zarówno w krajach rozwiniÄ™tych jak i rozwijajÄ…cych siÄ™. Tylko w ostatnim roku miaÅ‚o miejsce referendum w sprawie Brexitu, wybory prezydenckie w USA. WiosnÄ… i jesieniÄ… odbÄ™dÄ… siÄ™ kolejno wybory prezydenckie we Francji i wybory parlamentarne w Niemczech.
 
W UE trwajÄ… spory dotyczÄ…ce federalizacji, napÅ‚ywu imigrantów – zwÅ‚aszcza z paÅ„stw islamskich, i stosunków z RosjÄ…. Obserwatorzy sceny politycznej oceniajÄ…, że rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ proces dezintegracji Unii i to samo może czekać strefÄ™ euro. Niepokój budzÄ… zapowiedzi nowego prezydenta USA Donalda Trampa dotyczÄ…ce wojny handlowej z Chinami oraz zmiany w strategii militarnej i politycznej tego paÅ„stwa. Wciąż trwajÄ… też konflikty na Ukrainie i w Syrii oraz zwiÄ…zane z nimi napiÄ™cia w polityce miÄ™dzynarodowej. To istotne o tyle, że sytuacja polityczna jest pochodnÄ… sytuacji ekonomicznej.
 
– Decyzje polityczne wynikajÄ… częściowo z sytuacji ekonomicznej. Niektóre gospodarki europejskie nie odrobiÅ‚y jeszcze strat wywoÅ‚anych recesjÄ…. Mam na myÅ›li zwÅ‚aszcza WÅ‚ochy i HiszpaniÄ™. PozostaÅ‚e majÄ… niski wzrost gospodarczy. Podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mogÄ… być dla nich testem. BÄ™dzie to również ważne dla Polski, ponieważ wszystko co siÄ™ dzieje wokóÅ‚ ma – z uwagi na handlowÄ… i kapitaÅ‚owÄ… ekspansjÄ™ polskich firm - coraz wiÄ™kszy wpÅ‚yw na naszÄ… gospodarkÄ™ – mówi Katarzyna PiÄ™tka-KosiÅ„ska.
 
Z symulacji „Stress-testy polskiej gospodarki w 2017 roku” wynika, że polska gospodarka jest dziÅ› najbardziej wrażliwa na ekonomiczne wstrzÄ…sy w Chinach i USA oraz w najwiÄ™kszych paÅ„stwach europejskich: w Niemczech, WÅ‚oszech, Francji, Wlk. Brytanii i Hiszpanii. Negatywne impulsy z tych rynków mogÅ‚yby przeÅ‚ożyć siÄ™ na najwiÄ™ksze spadki dynamiki polskiego PKB. Zarówno najbardziej prawdopodobny, jak i jednoczeÅ›nie dotkliwy dla polskiej gospodarki byÅ‚by kryzys we WÅ‚oszech lub w Hiszpanii.
 
– Gospodarki Chin i Stanów Zjednoczonych miaÅ‚yby najwiÄ™kszy wpÅ‚yw na PolskÄ™. JednoczeÅ›nie w tych dwóch gospodarkach prawdopodobieÅ„stwo kryzysu jest relatywnie niskie. Nie ma takich ewidentnych zagrożeÅ„. Bardziej prawdopodobne sÄ… kryzysy w kilku gospodarkach europejskich, zwÅ‚aszcza w Hiszpanii, WÅ‚oszech i na Ukrainie. W tym przypadku siÅ‚a rażenia byÅ‚aby mniejsza, aczkolwiek wciąż spora – mówi Katarzyna PiÄ™tka-KosiÅ„ska.
 
EkonomiÅ›ci wskazujÄ…, że kryzys w Europie uderzyÅ‚by w PolskÄ™ gÅ‚ównie poprzez eksport i inwestycje zagraniczne, ale też rynki finansowe. Statystyki pokazujÄ…, że eksport stanowi obecnie 51 proc. polskiego PKB, z czego niemal 80 proc. trafia na rynki paÅ„stw Wspólnoty. Natomiast z bezpoÅ›rednich inwestycji zagranicznych do Polski napÅ‚ywa rokrocznie okoÅ‚o 40 mld zÅ‚ – wynika z danych NBP. Dlatego kryzys w Niemczech czy Francji – które sÄ… najwiÄ™kszymi inwestorami – przeÅ‚ożyÅ‚by siÄ™ również na odpÅ‚yw kapitaÅ‚u z Polski.
 
– Od wejÅ›cia do UE otrzymaliÅ›my w formie bezpoÅ›rednich inwestycji zagranicznych ponad 500 mld zÅ‚. To wiÄ™cej, niż Å›rodki unijne strukturalne i spójnoÅ›ci. W coraz wiÄ™kszym stopniu sÄ… to reinwestowane zyski, a wiÄ™c firmy obecne na polskim rynku  reinwestujÄ… osiÄ…gane tutaj zyski. Potencjalny kryzys w danym kraju mógÅ‚by wpÅ‚ynąć na to, że te zyski byÅ‚yby transferowane za granicÄ™, co oczywiÅ›cie uszczupliÅ‚oby kapitaÅ‚ dostÄ™pny w Polsce – wyjaÅ›nia Katarzyna PiÄ™tka-KosiÅ„ska.
 
Artur Tomaszewski podkreÅ›la, że wpÅ‚yw globalnego kryzysu lub negatywnego szoku gospodarczego na polskÄ… gospodarkÄ™, w szczególnoÅ›ci na poszczególne jej sektory, jest trudny do oszacowania, ponieważ nigdy do koÅ„ca nie wiadomo jak zachowajÄ… siÄ™ podmioty gospodarcze, a zwÅ‚aszcza konsumenci.
 
– Wyniki raportu sÄ… oparte na skomplikowanym modelu ekonometrycznym, który wiąże dynamikÄ™ przychodów ze sprzedaży w danej branży z agregatami makroekonomicznymi. Natomiast nie ma oczywiÅ›cie pewnoÅ›ci co do tych scenariuszy, ponieważ kryzysy sÄ… jak wirusy – mutujÄ… i za każdym razem atakujÄ… niespodziewanie i z innej strony – zaznacza Artur Tomaszewski.


DNB Bank Polska SA - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D