Skanska Residential Development Poland Sp. z o.o.: Osiedle z dobrą energią rośnie w Warszawie

11-07-2019

Oszczędność energii na poziomie 20-30 proc. - to wynik badania budynków mieszkalnych na warszawskim Osiedlu Mickiewicza. Spółka mieszkaniowa Skanska stawia na rozwiązania obniżające zapotrzebowanie na energię i kontroluje wpływ swoich inwestycji na środowisko w całym cyklu ich życia, zaczynając już od momentu produkcji materiałów budowlanych.

Na zlecenie spółki mieszkaniowej Skanska, firma Go4Energy przeprowadziła analizy zapotrzebowania na energię budynków 3. etapu Osiedla Mickiewicza. W tym celu specjaliści z Go4Energy stworzyli modele numeryczne 3 budynków mieszkalnych realizowanych w ramach tej inwestycji. W celu dokonania analiz porównawczych przygotowali również modele budynków referencyjnych, posiadające parametry wymagane przez prawo w Warunkach Technicznych. Dzięki temu oszacowali oszczędności zużycia energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania CWU (ciepłej wody użytkowej) oraz oświetlenia wewnętrznego w budynkach rzeczywistych, względem budynków referencyjnych.

Analiza wykazała, że zastosowane przez nas energooszczędne rozwiązania, idące znacznie dalej, niż obowiązujące normy, pozwolą na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej na poziomie od 22,7 do 27,9 proc. w badanych budynkach na Osiedlu Mickiewicza. Jednocześnie Go4Energy przeprowadziło dla jednego z budynków na tym osiedlu analizę oceny cyklu życia (LCA) skoncentrowaną na badaniu poziomu emisji CO2 w perspektywie 10, 30 i 60 lat. Dzięki temu możemy skontrolować wpływ inwestycji na środowisko na każdym etapie jej istnienia - od produkcji materiałów budowlanych, przez użytkowanie budynku, aż po jego utylizację. Stale dążymy do minimalizacji tego wpływu, wprowadzając kolejne innowacje i poszukując nowych rozwiązań dla wszystkich naszych osiedli. Należy pamiętać, że głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim CO2, jest produkcja energii. Tym samym im bardziej energooszczędny projekt realizujemy i oddajemy klientom w użytkowanie, tym mniejsze długookresowe emisje dwutlenku węgla on generuje.
Aleksandra Sokołowska, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska

Bardzo dobre wyniki analizy energooszczędności Osiedla Mickiewicza odzwierciedlają konsekwentne podejście spółki mieszkaniowej Skanska do zrównoważonego budownictwa. Prowadząc kolejne inwestycje, deweloper koncentruje się na zdrowiu i komforcie przyszłych mieszkańców, a także dbałości o środowisko naturalne.

Osiedle Mickiewicza: zielone, innowacyjne, w dobrym sąsiedztwie

Inwestycja jest pionierskim projektem mieszkaniowym w Polsce, certyfikowanym środowiskowo w BREEAM. Osiedle jako pierwsze w naszym kraju uzyskało też ten certyfikat o statusie Final (etap wykonawczy). Inwestycja charakteryzuje się nowoczesnymi i energooszczędnymi rozwiązaniami. Obudowa budynku posiada niski współczynnik przenikania ciepła. Jednocześnie dzięki dużym powierzchniom przeszkleń pomieszczenia mieszkalne są dobrze doświetlone. Mieszkania są wentylowane naturalnie z dodatkowymi wentylatorami wywiewnymi w kuchniach i łazienkach. Mechaniczne systemy obiegu powietrza zostały zaprojektowane w garażu, klatkach schodowych i pomieszczeniach technicznych. Ogrzewanie jest realizowane przez wodny system ogrzewania zasilany z węzła cieplnego miejskiej sieci ciepłowniczej z grzejnikami konwekcyjnymi jako urządzeniami końcowymi. Dodatkowo w niektórych systemach wentylacji nawiewnej deweloper przewidział kanałowe nagrzewnice elektryczne. Ponadto w budynku zaprojektowano energooszczędne oświetlenie LED, z zastosowaniem zegara astronomicznego i czujników ruchu.

Osiedle Mickiewicza przyciąga świetną lokalizacją na styku Żoliborza i Bielan w Warszawie. Jest dobrze połączone z innymi dzielnicami siecią dróg rowerowych. Do centrum można dotrzeć w 10 minut także komunikacją miejską. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody – Lasek Bielański, zwany również zielonymi płucami Warszawy. Osiedle jest przyjemnie wkomponowane w stary drzewostan, co daje poczucie odizolowania od miejskiego zgiełku. Okolica jest znakomitym terenem dla biegaczy, rowerzystów, spacerowiczów i rodzin z dziećmi, spędzających wspólnie czas.

W sprzedaży dostępne są mieszkania z III etapu bestsellerowej inwestycji mieszkaniowej Skanska.

O metodologii badania

Symulacje numeryczne zostały przeprowadzone przez Go4Energy przy wykorzystaniu oprogramowania EnergyPlus v. 8.9 opartego na metodzie dynamicznych symulacji energetycznych. Jest to jeden z najszerzej stosowanych i najbardziej zaawansowanych programów do analizy energetycznej budynków. Wykorzystuje on równania bilansowe ciepła i masy powiązane z modelami systemów budynkowych, aby stworzyć jeden zintegrowany model obiektu i znajdujących się w nim urządzeń. Model numeryczny budynku jest tworzony dla określonej strefy klimatycznej (wraz z uwzględnieniem szczegółowych danych pogodowych) na podstawie danych dotyczących projektowanego lub istniejącego budynku. Do programu zostaje wprowadzona geometria budynku wraz z charakteryzującymi ją parametrami. Ponadto, model jest uzupełniany o dane dotyczące poszczególnych stref budynku wraz z podaniem parametrów określających warunki środowiska wewnętrznego oraz systemów je obsługujących. Stworzenie tak szczegółowego modelu budynku pozwala na obliczenie symulacyjnego zużycia energii oraz identyfikację obszarów zużycia energii.


Skanska Residential Development Poland Sp. z o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D