IKEA Retail sp. z o.o. : Nowe wyposażenie o wartości 1,6 mln złotych od IKEA oraz Ingka Centres dla oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce

31-07-2020

Meble, urządzenia RTV i AGD, zabawki, pościel, książki i wiele innych – łącznie około 30 tysięcy produktów od IKEA i Ingka Centres o wartości 1,6 mln złotych trafiło do 37 oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Z tej puli ponad 1300 produktów trafiło do specjalistycznego szpitala im.  J.  Babińskiego w Łodzi, gdzie ma miejsce finał ogólnopolskiej akcji #PomagamyRazem zorganizowanej przez IKEA oraz Ingka Centres we współpracy m.in. z  Rzecznikiem Praw Dziecka.

Młodzi pacjenci szpitali i oddziałów psychiatrycznych, w związku z licznymi obostrzeniami i zmianami w sposobie funkcjonowania szpitali związanymi z epidemią COVID–19, potrzebują teraz wsparcia jeszcze bardziej niż zwykle. Przekazane przez IKEA meble, elementy wyposażenia wnętrz, zabawki i materiały edukacyjne pomogą placówkom w codziennej pracy i przeprowadzaniu jeszcze efektywniejszych terapii zajęciowych.
Zarówno cała pomoc materialna od IKEA, jak i usługi logistyczne realizowane przez partnerów: Fundację Medicover, Raben Logistics Polska, Centrum Dystrybucji IKEA oraz FM Logistic są bezpłatne i stanowią darowiznę na rzecz placówek. Zaopatrzone zostały wszystkie stacjonarne oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży – czyli aż 37 oddziałów w 34 szpitalach w całym kraju. Każdy z oddziałów samodzielnie dokonywał wyboru produktów. Patronat nad akcją sprawował Rzecznik Praw Dziecka.

W powyższej liczbie zawiera się również pomoc Ingka Centres skierowana do placówek szpitalnych w województwach dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim, w których znajdują się centra firmy. Wśród dostarczonych produktów znalazły się m.in.: wyposażenie RTV i AGD, sprzęt multimedialny, gry i materiały edukacyjne oraz artykuły do terapii zajęciowych – w sumie około 1150 produktów. Szpital w Łodzi otrzymał od Ingka Centres specjalnie wybrane przez placówkę produkty – pralko-suszarkę, laptopy oraz maszynę do szycia, które spełniają funkcje praktyczne, edukacyjne i pomagają dzieciom spędzać czas w ciekawy i produktywny sposób.

A jednak można! Tyle już słyszeliśmy, że się nie da, że same trudności, że znikąd nadziei, ale nasza akcja pokazała, że wystarczy chcieć, dobrze się zorganizować i być konsekwentnym w działaniu, aby problemy pokonać. Pomoc, która dzięki firmie IKEA dotarła do wszystkich oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce, ma szczególne znaczenie teraz, w czasach pandemii, gdy problemy psychiczne pojawiają się ze zdwojoną siłą. Bardzo się cieszę, że dzięki tej inicjatywie znacznie polepszą się warunki do leczenia młodych pacjentów – podkreśla Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Dzieci i młodzież odbywające leczenie w szpitalu im. J. Babińskiego w Łodzi, gdzie ma miejsce finał akcji otrzymały od IKEA m.in. meble, elementy wyposażenia wnętrz, książki, materiały edukacyjne i zabawki, które umożliwią im kreatywne spędzanie czasu w przyjaźniejszym, bardziej domowym otoczeniu.

Jesteśmy miło zaskoczeni i bardzo wdzięczni za tak piękny dar ludzi dobrego serca, który w naszej pracy będzie niezwykle pomocny. Dziękujemy za zrozumienie potrzeb naszych pacjentów i nas samych. Dzięki temu dzieci w mniejszym stopniu odczują dotychczasowe niewygody i separację od bliskich. W pięknym otoczeniu dużo łatwiej o uśmiech, a wraz z nim o pracę nad trudnościami. Z uwagi na fakt, że nasi podopieczni w życiu prywatnym doświadczają różnych traumatycznych sytuacji i bytują w nieprzyjaznych warunkach, doświadczenie bycia w miejscu bezpiecznym i kolorowym, przyjaznym dziecku będzie dla nich korekcyjnym doświadczeniem. Dzięki swojej hojności staliście się Państwo częścią zespołu terapeutycznego naszej placówki, który stara się codziennie czynić lepszym dziecięcy świat - DZIEKUJEMY! - mówi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, Koordynator medyczny oddziału psychiatrycznego dla dzieci, Zespół i Dyrekcja Szpitala.

Wyposażając oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży w całej Polsce zaadresowaliśmy pomoc do grupy, którą szczególnie dotknęła epidemia COVID-19. Liczymy, że nasze produkty pomogą stworzyć najlepsze warunki do leczenia młodych pacjentów oraz ich rodziców. Dziękujemy za współpracę i pomoc partnerom akcji, a także dyrektorom szpitali, którzy precyzyjnie określili potrzeby sprzętowe oddziałów psychiatrii. Dzięki temu mogliśmy dostarczyć sprzęt, którego w tych miejscach brakowało najbardziej. Projekt, który zrealizowaliśmy wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka to jedno z działań, jakie podjęliśmy jako biznes odpowiedzialny społecznie, aby wesprzeć lokalne społeczności w pokonaniu trudności spowodowanych przez pandemię koronawirusa – zaznacza Katarzyna Rut Broniarek, Country Communication Manager w IKEA Retail.

- Dzieci określane są mianem cichych ofiar koronawirusa. Mimo stosunkowo niskiego poziomu zakażeń, to właśnie najmłodsi narażeni są na długotrwałe konsekwencje pandemii. W szczególnej sytuacji znajdują się dzieci przebywające w szpitalach psychiatrycznych, które muszą mierzyć się z sytuacjami, stanowiącymi dla nich duże wyzwanie: dłuższa rozłąka z najbliższymi, zmieniony rozkład dnia, dodatkowe obostrzenia sanitarne… Dlatego jako Ingka Centres chcemy sprawić, aby ich rzeczywistość była nieco jaśniejsza. Nasze centra handlowe: warszawski Wola Park, wrocławska Aleja Bielany, Port Łódź, lubelskie SKENDE Shopping, Park Handlowy Matarnia z Gdańska czy poznańskie Franowo chcą odgrywać istotną rolę w życiu lokalnych społeczności. Co oznacza bycie blisko nich zarówno w radosnych, jak i trudnych momentach - dodaje Dagmara Pozowska, Deputy Operations Manager w Ingka Centres.

- Fundacja Medicover od lat wspiera dzieci i młodzież poprzez realizację programów edukacyjnych w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Jesteśmy dumni, że IKEA po raz kolejny zaufała naszemu doświadczeniu i zaprosiła nas do współpracy. Wierzymy, że wspólne działania wszystkich zaangażowanych osób, w tym wolontariuszy Fundacji Medicover, poprawią komfort pacjentów przebywających w dziecięcych i młodzieżowych oddziałach psychiatrycznych, w szczególności tym, którzy ucierpieli podczas pandemii – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa Grupa Ingka przekazała na pomoc Polsce w formie darowizn łącznie 4,5 miliona złotych. W ramach akcji #PomagamyRazem mającej na celu ochronę zdrowia oraz zapewnienie środków niezbędnych do życia osobom dotkniętym pandemią koronawirusa, marka wspólnie z partnerami udzieliła wsparcie rzeczowego m.in. Obiektom Infrastruktury Krytycznej, Gminnym Centrom Kwarantanny, osobom w kryzysie bezdomności, ubogim, rodzicom samotnie wychowującym dzieci oraz dzieciom i młodzieży.

O firmie IKEA
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.
O grupie INGKA
Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i dziewiętnaście Punktów Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 27 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.
W roku finansowym 2019 ponad 30 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 118 mln wizyt.
*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 374 sklepami w 30 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.


IKEA Retail sp. z o.o. - więcej aktualności i informacji

 

Projekt i wykonanie i2D