Danske Bank A/S S.A. Oddział w Polsce: Więcej wyzwań związanych ze szczepionkami dla UE.

14-04-2021

Amerykańskie zawieszenie szczepionki J&J możliwe: Wczoraj Stany Zjednoczone zawiesiły podawanie szczepionek J&J z powodu sześciu zgłoszonych w USA przypadków rzadkiego i ciężkiego zakrzepu krwi u osób po otrzymaniu szczepionki J&J (na ponad 6,8 ​​miliona zastrzyków) - te same wydarzenia, które ostatnio zawiesiły AstraZeneca w kilku krajach UE. Był to problem, ponieważ szczepionki AstraZeneca i J&J są oparte na tej samej technologii. Oczekuje się, że przerwa będzie krótka („kwestia dni”, patrz wątek na Twitterze), aby dać systemom opieki zdrowotnej trochę czasu na przygotowanie się na możliwość wystąpienia większej liczby przypadków w przyszłości. Nie jesteśmy zbytnio zaniepokojeni wprowadzaniem szczepionek w USA, ponieważ szczepionka J&J stanowi mniej niż 4% całkowitej liczby podanych dawek. Stany Zjednoczone w większym stopniu polegają na szczepionkach Pfizer i Moderna.

Większe wyzwanie dla UE: wiadomości J&J są bardziej problematyczne z perspektywy UE, gdzie rozpowszechnianie szczepionek jest wolniejsze i gdzie kraje już miały do ​​czynienia ze szczepionką AstraZeneca. Jedną kwestią jest to, czy szczepionka jest zatwierdzona, a inna, czy ludzie są skłonni zaszczepić się określonym typem szczepionki. J&J zawiesił dostawy w UE do odwołania, który był dużym zaskoczeniem dla Komisji Europejskiej, patrz Reuters. Bez szczepionki J&J UE będzie znacznie trudniej osiągnąć swój cel, zgodnie z którym 70% dorosłej populacji zostanie zaszczepionych do lata.

Moderna dostarcza lepsze wiadomości o szczepionkach: Wczoraj wieczorem Moderna opublikowała komunikat prasowy, w którym stwierdzono, że szczepionka Moderna jest skuteczna w 90% po sześciu miesiącach (95% w ciężkich przypadkach). To dobra wiadomość, ponieważ jedną z kluczowych niewiadomych jest to, jak długotrwała jest ochrona. Moderna stwierdziła również, że nowe dane przedkliniczne dotyczące potencjalnych szczepionek przypominających (ukierunkowanych na wariant B.1.351 z Republiki Południowej Afryki) przyniosły dobre wyniki. To bardzo pozytywne, że prawdopodobnie wkrótce otrzymamy szczepionkę przypominającą, na wszelki wypadek. Oznacza to, że maleje jedno kluczowe ryzyko spadku.

Chief Analyst, Allan von Mehren +45 45 12 80 55, alvo@danskebank.dk


Danske Bank A/S S.A. Oddział w Polsce - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D