Skanska Property Poland: Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości [RAPORT]

22-03-2022

Raport “Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości” to kompendium wiedzy o zrównoważonym rozwoju na rynku nieruchomości i oczekiwaniach względem ESG, które zbiera w jednym miejscu wszystkie najistotniejsze informacje z punktu widzenia inwestycji odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie.

“Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości” to metaraport opracowany przez ekspertów z zespołu ThinkCo we współpracy z firmą JW+A. Partnerami strategicznymi publikacji są firmy: Panattoni, Skanska i Torus.

Metarport tłumaczy co dla rynku nieruchomości oznaczają cele zrównoważonego rozwoju ONZ, wymagania raportowania niefinansowego ESG oraz dokumenty strategiczne Europejskiego Zielonego Ładu. Objaśnia też regulacje prawne, opisuje certyfikacje oraz podaje przykłady zielonych technologii i inspiracji ze świata.

Budownictwo a środowisko naturalne

  • Budownictwo jest najbardziej materiałochłonnym sektorem gospodarki i zużywa ponad 50% światowej produkcji stali. Sektor odpowiada też za 30% globalnej emisji gazów cieplarnianych i zużywa ok. 40% energii całkowitej. Wynika to także z ekologicznych kosztów użytkowania obiektów – niemal 75% budynków w Europie wykazuje niską efektywność energetyczną.
  • Emisje CO2 z budynków były najwyższe w porównaniu z innymi sektorami gospo­darki. Niespełna 1/3 tych emisji pochodziła z procesów produkcji i transportu mate­riałów budowlanych, budowy i rozbiórki, a pozostałe 2/3 wygenerowano podczas eksploatacji budynków. Na poziomie unijnym budynki były odpowiedzialne w 2020 r. za ok. 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych z ener­gii.
  • Sektor nieruchomości odgrywa kluczową rolę w dekarbonizacji gospodarki. Tylko w 2020 r budynki były odpowiedzialne za zużycie 36% światowego zapotrzebowania na energię, emisję CO2 na poziomie 37%, wyprodukowanie 1/3 światowych odpadów oraz zużycie 3 mld ton surowych materiałów
  • Osiągnięcie neutralności klimatycznej w sektorze nieruchomości będzie wy­magało mobilizacji wielu interesariuszy. Do spełnienia zobowiązań Porozumienia paryskiego niezbędne jest długoterminowe plano­wanie z myślą o osiągnięciu zerowych emisji netto przez wszystkie budynki powstające od 2030 roku oraz net-zero dla całego rynku nieruchomości do 2050 roku. International Energy Agency szacu­je, że dla osiągnięcia tego celu do 2030 roku bezpośrednie emisje CO2 z budyn­ków muszą zostać zmniejszone o 50%, a pośrednie o 60%.

Więcej szczegółów na temat raportu TUTAJ


Skanska Property Poland - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D