Santander Bank Polska S.A.: Santander Bank Polska wspiera Agencję ONZ ds. Uchodźców w szybkim i bezpiecznym dostarczeniu gotówki uchodźcom z Ukrainy

21-04-2022

Santander Bank Polska współpracuje z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zapewniając narzędzie do szybkiego i bezpiecznego przekazania gotówki uchodźcom docierającym do Polski z Ukrainy, aby wspierać ich integrację w kraju.

Program UNHCR Cash Assistance, wykorzystuje innowacyjną technologię dostarczaną przez Santander Bank Polska opartą o system czeków BLIK -unikalnego dziewięciocyfrowego kodu, który można wykorzystać do wypłaty gotówki z bankomatów bez konieczności posiadania karty płatniczej, konta bankowego czy aplikacji bankowej na smartfonie.

Usługa nie wymaga produkcji żadnych plastikowych kart. Uchodźcy, którzy zarejestrują się w punkcie recepcyjnym UNHCR, otrzymują bezpieczne hasło, a następnie kod SMS, dzięki któremu mogą wypłacać pieniądze z większości bankomatów w Polsce, m.in. obsługiwanych przez Santander Bank Polska, PKO BP, Millenium, BNP Paribas, mBank, ING, SGB, Euronet i Planet Cash.

Inicjatywa została już uruchomiona w pierwszym ośrodku recepcyjnym UNHCR w Warszawie po fazie testowej. Od pierwszego dnia działania UNHCR Cash Assistance wydano ponad 3 606 czeków BLIK, a już wkrótce otwarte zostaną dwa dodatkowe punkty recepcyjne UNHCR: w Krakowie i kolejny w Warszawie.

"Pomoc pieniężna dostarczona przez UNHCR i partnerów pomoże uchodźcom z Ukrainy ponownie rozpocząć życie w Polsce i pokryć ich najbardziej podstawowe potrzeby w początkowym etapie, uzupełniając wsparcie ze strony państwa polskiego. Jest to ważny krok w kierunku większej niezależności i chciałbym podziękować Santander Bank Polska, że pomógł beneficjentom zrobić ten krok." - powiedział Marin Din Kajdomcaj, Przedstawiciel UNHCR w
Polsce.

„Nie można pozostawać biernym wobec tragedii, jakiej doświadczają miliony uchodźców z Ukrainy. Chcemy zwiększać skalę realnej pomocy, którą już oferujemy i dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o współpracy z UNHCR. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii bankowych w ciągu zaledwie kilku dni udało nam się stworzyć rozwiązanie, które wykorzystywane jest do dystrybucji pomocy finansowej dla osób potrzebujących.” - powiedział
Michał Gajewski, CEO Santander Bank Polska.

Ana Botin, prezes Zarządu Grupy Santander, dodała: "Jestem niezmiernie dumna z pracy naszego zespołu w Polsce, który wsparł tę niezwykle ważną inicjatywę ONZ. Dostarczenie gotówki do osób potrzebujących jest istotnym krokiem w odbudowie życia tych, którzy uciekli przed wojną. Mamy nadzieję, że ten program pomoże wielu tysiącom rodzin i osób indywidulanych".

Santander aktywnie wspiera działania podejmowane w odpowiedzi na kryzys humanitarny. We współpracy zwładzami hiszpańskimi, bank pomógł 180 uchodźcom bezpiecznie dotrzeć do Hiszpanii i wykorzystuje część swojej siedziby w Boadilla jako tymczasowe zakwaterowanie dla ukraińskich rodzin. Ponadto bank zniósł opłaty za wszystkie dozwolone przelewy na Ukrainę z Europy i USA, pomógł zebrać ponad 10 mln euro na pomoc w
reagowaniu na kryzys, zawiesił opłaty za prowadzenie rachunków i karty dla ukraińskich klientów w Polsce, a także zapewnił bezpłatne korzystanie z bankomatów i stały dostęp do gotówki w oddziałach i za pośrednictwem bankomatów.

Więcej informacji TUTAJ


Santander Bank Polska S.A. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D