Scania Polska: Rozwój Megawatowego Systemu Ładowania: ABB E-mobility i Scania – sukces pierwszego testu

15-05-2023

Rozwój Megawatowego Systemu Ładowania: ABB E-mobility i Scania – sukces pierwszego testu 
 
•    Elektryczny pojazd ciężarowy Scania nowej generacji przechodzi pierwszy test ładowania w ramach pilotażowego Megawatowego Systemu Ładowania
(ang. Megawatt Charging System, MCS) wykorzystywanego w produktach firmy ABB E-mobility
•    Test uznaje się za kluczowy dla rozwoju systemu szybkiego ładowania pojazdów ciężarowych
•    Współpraca jest kluczem do elektryfikacji transportu ciężkiego, który obecnie odpowiada za 40 procent światowej emisji dwutlenku węgla w transporcie drogowym

Eksperci Scania z powodzeniem zainstalowali i przetestowali pilotażowy Megawatowy System Ładowania wykorzystywany w produktach ABB E-mobility. Stanowi to kolejny ważny krok w opracowywaniu wydajnego rozwiązania do ładowania pojazdów ciężarowych. Technologia ta pozwoli skrócić czas ładowania ciężarówek aż o połowę.

Oba podmioty zaangażowały się w rozwój transportu o zerowej emisji. Stworzenie rozwiązania, które umożliwi szybkie ładowanie elektrycznych pojazdów użytkowych oraz zapewni im większy zasięg, jest kluczem do zwiększenia sprzedaży  pojazdów ciężarowych, które nie korzystają z paliw kopalnych.

Wstępne testy, które sprawdzają techniczne możliwości ładowania pojazdów prądem o wysokim natężeniu  są pierwszym ważnym krokiem w kierunku przyszłego Megawatowego Systemu Ładowania (MCS) od ABB E-mobility. Efektem będzie stopniowe wdrażanie stacji ładowania dużej mocy – począwszy od ładowania prądem o natężeniu  1500 A, a kończąc na pełnym wykorzystaniu technologii MCS, charakteryzującej się ładowaniem prądem o natężeniu 3000 A. Jest to standard ładowania, w który zainwestowały zarówno Scania, jak i ABB E-mobility, tym samym przyczyniając się do jego rozwoju  we współpracy z CharIN (wprowadzenie w życie standardu MCS spodziewane jest w 2024 roku).

Technologia MCS ma kluczowe znaczenie dla długodystansowych elektrycznych pojazdów ciężarowych Scania, dla  których czas jazdy i postoju regulowany jest przez  przepisy. Kierowca może prowadzić przez maksymalnie 4,5 godziny, po czym musi zrobić 45-minutową przerwę. W tym czasie pojazd powinien zostać naładowany w stopniu wystarczającym do jazdy przez kolejne 4,5 godziny. Ze względu na pojemność akumulatorów trakcyjnych, niezbędne jest szybkie ładowanie o dużej mocy.

– Jesteśmy świadkami rozwoju transportu elektrycznego. Zgodnie z założonym przez nas celem, do 2030 roku 50 procent naszej sprzedaży powinny stanowić pojazdy z napędem elektrycznym.  Osiągnięcie tego celu wymaga odpowiedniej infrastruktury, a technologia MCS jest kluczowym elementem jej rozwoju – podkreśla Fredrik Allard, dyrektor ds. elektromobilności w Scania.

ABB E-mobility, światowy lider w dziedzinie rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych, przewodzi w dostarczaniu niezawodnej infrastruktury do ładowania oraz jej obsługi  serwisowej – kluczowych elementów transformacji flot w kierunku napędów elektrycznych.  

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z partnerstwa ze Scania w tym rewolucyjnym pilotażowym projekcie, który ustanawia precedens dla branży. Rozwijamy współpracę z producentami OEM w sektorze ładowania, wprowadzając najnowsze technologie, które mają zapewnić użytkownikom jak najwyższy komfort. Bardzo nas cieszy ten pierwszy test i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy w rozwoju jakości, niezawodności i przystępności ładowania floty – dodaje Chris Nordh, dyrektor globalny ds. floty i operacji tranzytowych w ABB E-mobility.

***
SCANIA W POLSCE
Scania Polska S.A. jest generalnym dystrybutorem i przedstawicielem Scania CV AB, światowego lidera w obszarze kompleksowych rozwiązań transportowych. W Polsce sieć Scania tworzą: 11 dilerów i 40 autoryzowanych serwisów oraz własne centrum szkoleniowe. Scania Polska S.A oferuje szeroki wachlarz usług dodatkowych, m.in. zarządzanie flotą, szkolenia kierowców w Szkole Jazdy Scania, kontrakty obsługowo-naprawcze, 24h serwis drogowy Scania Assistance, wynajem krótkoterminowy i długoterminowy oraz usługi leasingowe Scania Finance Polska Sp. z o.o. Pozycja Scania na polskim rynku i rozwinięta sieć serwisów stanowią gwarancję dostępu do rozwiązań transportowych na najwyższym poziomie i profesjonalnej opieki blisko 850 pracowników serwisów. W ofercie Scania w Polsce dostępne są również pojazdy ciężarowe zasilane LNG, co przyczynia się do rozwoju zrównoważonych systemów transportowych. Więcej informacji jest dostępnych na stronie: www.scania.pl.

SCANIA NA ŚWIECIE
Scania jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań transportowych. Przedstawiciele Scania, wspólnie ze swoimi partnerami biznesowymi i klientami, wyznaczają kierunek zmian w obszarze bardziej zrównoważonego systemu transportowego. W 2022 r. w Scania dostarczono klientom 80 238 pojazdów ciężarowych, 4 994 autobusów oraz 13 400 silników przemysłowych i morskich. Wartość sprzedaży wyniosła wówczas niemal 170 mld koron szwedzkich, z czego 20 proc. tworzyły usługi. Scania powstała w 1891 r., a obecnie działa w blisko 100 krajach i zatrudnia 57 000 pracowników. Działania badawcze i rozwojowe firmy skoncentrowane są głownie w Szwecji. Produkcja obywa się w Europie i w Ameryce Łacińskiej, z regionalnymi centrami produkcji w Afryce i w Azji. Scania jest częścią koncernu TRATON AG. Więcej informacji jest dostępnych na stronie: www.scania.com

Scania Polska S.A.   
Tel. +48 22 3560 100   
Paweł Paluch tel. (022) 3560 277
Stara Wieś, Al. Katowicka 316           
Monika Bladowska  tel. (022) 3560 218


Scania Polska - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D