Aktualności
KPMG: Gospodarka cyrkularna w sektorze dóbr konsumpcyjnych i handlu detalicznego. Branże elektroniki użytkowej i dóbr luksusowych liderami transformacji
14-04-2025PrzejÅ›cie na gospodarkÄ™ o obiegu zamkniÄ™tym (GOZ) jest kluczowym wyzwaniem dla firm z sektora dóbr konsumpcyjnych i handlu detalicznego. Choć coraz częściej deklarujÄ… one ambicje w tym obszarze, realizacja konkretnych dziaÅ‚aÅ„ napotyka na szereg barier – od braku mierzalnych celów po ograniczenia technologiczne i operacyjne. Pozytywnie wyróżniajÄ… siÄ™ jednak niektóre podsektory, takie jak branża elektroniki użytkowej, dóbr luksusowych czy sektor modowy, które coraz intensywniej wdrażajÄ… rozwiÄ…zania zgodne z zasadami cyrkularnoÅ›ci. Raport KPMG International pt. „From talk to action. Paving the way for a circular economy in the consumer goods and retail industry” prezentuje poziom gotowoÅ›ci firm do transformacji cyrkularnej i wskazuje liderów zmian.
Branża elektroniki użytkowej liderem w rankingu cyrkularności
Raport KPMG analizuje stopieÅ„ realizacji zaÅ‚ożeÅ„ GOZ w poszczególnych podsektorach. Na czele zestawienia znalazÅ‚a siÄ™ branża elektroniki użytkowej (Å›redni wynik: 6,75 pkt w 10-punktowej skali), która skupia siÄ™ na efektywnoÅ›ci materiaÅ‚owej, recyklingu elektroÅ›mieci oraz redukcji odpadów. Kolejne miejsca zajęły branża dóbr luksusowych (5,88 pkt) oraz modowa (5,82 pkt), które deklarujÄ… dążenie do zwiÄ™kszania udziaÅ‚u materiaÅ‚ów pochodzÄ…cych z recyklingu i wydÅ‚użania cyklu życia produktów. Sektor spożywczy (5,73 pkt) wyróżnia siÄ™ kompleksowym podejÅ›ciem do cyrkularnoÅ›ci w caÅ‚ym Å‚aÅ„cuchu wartoÅ›ci, obejmujÄ…cym zrównoważone pozyskiwanie surowców oraz rozwiÄ…zania dotyczÄ…ce opakowaÅ„.
Wyniki globalnego badania wskazujÄ… na interesujÄ…cÄ… zależność – podczas gdy najlepsze wyniki uzyskiwane sÄ… w deklaracjach dotyczÄ…cych ambicji i strategii firm, to bardziej konkretne, mierzalne dziaÅ‚ania, takie jak przyjÄ™cie celów cyrkularnoÅ›ci czy zmapowanie wykorzystywanych surowców, wypadÅ‚y najsÅ‚abiej spoÅ›ród szeÅ›ciu analizowanych zagadnieÅ„. Proces przejÅ›cia od ogólnych deklaracji do konkretnych zmian wymaga od firm poszerzania kompetencji, a także zbierania i analizowania danych, miÄ™dzy innymi dotyczÄ…cych przepÅ‚ywów materiaÅ‚owych czy cyklu życia produktów. Warto dodać, że tematyka gospodarki o obiegu zamkniÄ™tym pojawia siÄ™ także w legislacji dotyczÄ…cej zrównoważonego rozwoju, na przykÅ‚ad w Taksonomii UE czy w raportowaniu zgodnym z dyrektywÄ… CSRD. Stawka jest wysoka – przejÅ›cie na model GOZ pozwala na redukcjÄ™ emisji gazów cieplarnianych oraz kosztów zwiÄ…zanych z zarzÄ…dzaniem odpadami, co zmniejsza zależność od surowców pierwotnych i paliw kopalnych. Model ten Å‚agodzi także ryzyko zakÅ‚óceÅ„ w Å‚aÅ„cuchu dostaw, podnoszÄ…c odporność operacyjnÄ… firm – dodaje Justyna Wysocka-Golec, Partnerka, Liderka ZespoÅ‚u ESG, Dekarbonizacji i BioróżnorodnoÅ›ci w KPMG w Polsce.
Transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniÄ™tym wymaga nie tylko zmian operacyjnych, ale także strategicznych decyzji opartych na rzetelnych analizach i dÅ‚ugofalowym podejÅ›ciu. Kluczowe jest wykorzystanie danych do monitorowania postÄ™pów i identyfikacji obszarów wymagajÄ…cych optymalizacji. Widać wyraźny trend, w którym liderzy rynku decydujÄ… siÄ™ na kompleksowe audyty i wdrażanie innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ technologicznych wspierajÄ…cych GOZ. Firmy, które zintegrowaÅ‚y cyrkularność ze swojÄ… strategiÄ… biznesowÄ…, nie tylko minimalizujÄ… straty surowców, ale także budujÄ… przewagÄ™ konkurencyjnÄ… poprzez zwiÄ™kszenie efektywnoÅ›ci operacyjnej oraz speÅ‚nianie rosnÄ…cych oczekiwaÅ„ regulacyjnych i konsumenckich. Jednak wyzwaniem pozostaje skuteczna implementacja – bez jasno okreÅ›lonych celów i Å›cisÅ‚ego monitorowania wyników ryzyko pozostania na etapie deklaracji jest wysokie – komentuje Piotr Grauer, Partner Associate w Zespole Fuzji i Przejęć w Dziale Deal Advisory, Lider doradztwa dla sektora dóbr konsumpcyjnych w KPMG w Polsce.
Analiza wskazuje, że choć wiÄ™kszość firm deklaruje strategiÄ™ cyrkularnÄ…, to w wielu przypadkach brakuje konkretnych planów dziaÅ‚ania i jasno zdefiniowanych celów. W szczególnoÅ›ci podsektor handlu detalicznego (5,25 pkt) oraz mebli (5,13 pkt) uzyskaÅ‚y stosunkowo niskie wyniki w zakresie realnych wdrożeÅ„. Firmy z branży meblarskiej borykajÄ… siÄ™ z wyzwaniami zwiÄ…zanymi z recyklingiem surowców oraz standaryzacjÄ… procesów odzysku. Z kolei handel detaliczny, mimo coraz wiÄ™kszej liczby inicjatyw zwiÄ…zanych z GOZ, nadal zmaga siÄ™ z barierami logistycznymi i ekonomicznymi w zakresie recyklingu opakowaÅ„ oraz ponownego wykorzystania produktów.
PeÅ‚ny raport KPMG dostÄ™pny jest na stronie: Gospodarka cyrkularna w sektorze dóbr konsumpcyjnych - KPMG Poland
KPMG - więcej aktualności i informacji