Fortum Power and Heat Polska: Nowe, grzejące ławki na ulicach Wrocławia

12-01-2011

Z inicjatywy Fortum, na ulicach Wrocławia pojawią się grzejące ławki designerskiego studia Sokka.

Młodzi designerzy stworzyli projekt grzejącej ławki, która swoją minimalistyczną formą ma promować nowoczesne wzornictwo w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Jednocześnie dzięki swojej funkcji grzewczej, bezpośrednio nawiązującej do hasła Fortum „Dajemy Ci ciepło”, ławka ma służyć zimą mieszkańcom miasta. Projektanci zadbali, aby konstrukcja ławki łączyła estetykę z funkcjonalnością, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów i technologii, które w minimalnym stopniu wpływają na środowisko.

Ławki Fortum zostały wykonane z aluminium podlegającego w 100 proc. recyklingowi oraz wyposażone w ciepłe oświetlenie LED-owe, stanowiące źródło światła o niskim poborze energii. Dodatkowo we wnętrzu ławki zamontowane są sterowniki, które w zależności od temperatury powietrza i pory dnia, kontrolują funkcje ogrzewania oraz oświetlenia i tym samym optymalizują pobór energii. Temperatura ławki podczas zimy, będzie się utrzymywać na poziomie ok. 10˚C.

 „Fortum jest nastawione na przyszłościowe, ekologiczne i wydajne pod względem energetycznym rozwiązania. Te aspekty są spójne z filozofią naszej firmy.  Zaprojektowanie grzejącej ławki dla Fortum było dla nas świetną okazją, żeby korzystając z naszego doświadczenia, połączyć innowacyjną formę z nową funkcjonalnością”– podsumowuje Katarzyna Sokołowska z firmy Sokka.

Z dziesięciu zaproponowanych lokalizacji, Wrocławianie wybrali pięć, które ich zdaniem wymagały ogrzania.  To już kolejny projekt Fortum mający na celu zaangażowanie lokalnej społeczności w działania, które mają zwrócić uwagę na racjonalne gospodarowanie ciepłem i energią. „Chętnie inicjujemy akcje, które z jednej strony są spójne z naszą strategią zrównoważonego rozwoju, a z drugiej strony dają szansę realizacji ciekawych i nowatorskich projektów. Mamy nadzieję, że grzejące ławeczki na stałe wpiszą się w krajobraz Wrocławia” – mówi Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska.

Fortum było organizatorem podobnej akcji w Sztokholmie - "Oświetlmy Sztokholm”, podczas której mieszkańcy stolicy Szwecji wybierali najciemniejsze miejsca, które później oświetliło Fortum.

Lokalizacje wybrane w konkursie, gdzie umieszczono grzejące ławki:

    * Plac Jana Pawła II, przy fontannie
    * Plac Dominikański, przed Galerią Dominikańską, przy przejściu dla pieszych
    * Wyspa Słodowa, naprzeciw Uniwersytetu
    * Promenada, na rogu ul. Teatralnej i Świdnickiej, naprzeciw hotelu Monopol
    * Park Południowy, przy pomniku Chopina

 


Fortum Power and Heat Polska - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D